Odborníci odcházejí za lepším
V časech ekonomické konjunktury není pro středoškolsky nebo dokonce vysokoškolsky vzdělaného pracovníka v sociálních službách až takový problém odejít za lepším. Při výšce platů a mezd v této oblasti znamená „za lepším“ i například práce za kasou v supermarketu, neboť výdělky v sociálních službách jsou podle Asociace poskytovatelů sociálních služeb doslova ostudné. Úbytek personálu ale čím dál tím častěji paralyzuje zejména lůžková zařízení poskytující sociální péči – tady totiž bývá práce nejnáročnější a pracovní podmínky zde panující nejhorší.
Kraje chtějí peníze na platy
Asociace krajů (AKČR) proto nyní požaduje po státu další peníze na růst platů v sociálních službách. Konkrétně jde o částku 830 milionů korun, která by měla krajům pomoci zastavit odliv zaměstnanců ze sociálních služeb. Pokud by totiž nedošlo k navýšení finančního ohodnocení, je podle hejtmana kraje Vysočina a místopředsedy Rady AKČR Jiřího Běhounka velmi pravděpodobný rozpad těchto služeb. S ním souhlasí i ostatní hejtmani, kteří se sešli k jednání Rady AKČR v Liblicích na Mělnicku.
Situace je špatná všude
Hejtmani se při jednání shodli, že by si státní rozpočet v příštím roce mohl dovolit zmíněné navýšení, které by pokrylo zlepšení finančního ohodnocení pracovníků v sociálních službách.
„Je to bohužel daň za vynikající kondici české ekonomiky, protože lidé nám ze sociálních služeb utíkají za vyššími výdělky,“ uvedl hejtman Běhounek s tím, že tato částka by mohla pomoci situaci alespoň stabilizovat.
Vláda po několika prohlášeních Asociace poskytovatelů sociálních služeb a Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče a celé medializaci problematické situace v této oblasti rozhodla v květnu tohoto roku o růstu platů v sociálních službách o 23 procent. Výdělky pak vzrostly pracovníkům od července. I po tomto růstu jsou však platy a mzdy zaměstnanců relativně velmi nízké a stavy personálu působícího v sociálních službách jsou v České republice plošně „zdecimovány“.
Na fakt, že zdaleka nejde jen o lokální problém, zdůraznila i hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Podle ní se tento problém týká bez výjimky všech krajů, protože práce v sociálních službách je všude stejně psychicky a fyzicky náročná a výdělky jsou zde vesměs všude podobné.