• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Hrozí rozpad sociálních služeb. Hejtmani požadují peníze na záchranu

  28.10.2017
  Andrea Cerqueirová

  Vedle personální krize ve zdravotnictví se v tomto roce čím dál tím častěji hovoří i o problémech, které provázejí sociální služby. Platy a mzdy jsou v této sféře dokonce ještě nižší ve zdravotnictví, práce je velmi psychicky i fyzicky náročná a v sociálních službách už pracují jen nadšenci, kteří své povolání berou více jako poslání než zdroj příjmů. Ale i ti musejí mít z čeho platit účty.

  Odborníci odcházejí za lepším

  V časech ekonomické konjunktury není pro středoškolsky nebo dokonce vysokoškolsky vzdělaného pracovníka v sociálních službách až takový problém odejít za lepším. Při výšce platů a mezd v této oblasti znamená „za lepším“ i například práce za kasou v supermarketu, neboť výdělky v sociálních službách jsou podle Asociace poskytovatelů sociálních služeb doslova ostudné. Úbytek personálu ale čím dál tím častěji paralyzuje zejména lůžková zařízení poskytující sociální péči – tady totiž bývá práce nejnáročnější a pracovní podmínky zde panující nejhorší.

  Personální situace v sociálních službách je už nyní opravdu kritická

  Kraje chtějí peníze na platy

  Asociace krajů (AKČR) proto nyní požaduje po státu další peníze na růst platů v sociálních službách. Konkrétně jde o částku 830 milionů korun, která by měla krajům pomoci zastavit odliv zaměstnanců ze sociálních služeb. Pokud by totiž nedošlo k navýšení finančního ohodnocení, je podle hejtmana kraje Vysočina a místopředsedy Rady AKČR Jiřího Běhounka velmi pravděpodobný rozpad těchto služeb. S ním souhlasí i ostatní hejtmani, kteří se sešli k jednání Rady AKČR v Liblicích na Mělnicku.

  Situace je špatná všude

  Hejtmani se při jednání shodli, že by si státní rozpočet v příštím roce mohl dovolit zmíněné navýšení, které by pokrylo zlepšení finančního ohodnocení pracovníků v sociálních službách.

  „Je to bohužel daň za vynikající kondici české ekonomiky, protože lidé nám ze sociálních služeb utíkají za vyššími výdělky,“ uvedl hejtman Běhounek s tím, že tato částka by mohla pomoci situaci alespoň stabilizovat.

  Zaměstnance sedřou do úmoru. Přesto jsou české platy extrémně nízké. Kde je zakopaný pes?

  Vláda po několika prohlášeních Asociace poskytovatelů sociálních služeb a Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče a celé medializaci problematické situace v této oblasti rozhodla v květnu tohoto roku o růstu platů v sociálních službách o 23 procent. Výdělky pak vzrostly pracovníkům od července. I po tomto růstu jsou však platy a mzdy zaměstnanců relativně velmi nízké a stavy personálu působícího v sociálních službách jsou v České republice plošně „zdecimovány“.

  Na fakt, že zdaleka nejde jen o lokální problém, zdůraznila i hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Podle ní se tento problém týká bez výjimky všech krajů, protože práce v sociálních službách je všude stejně psychicky a fyzicky náročná a výdělky jsou zde vesměs všude podobné.  Nepřehlédněte