Hry pro handicapovanou mládež se na zimu přesouvají do Jižních Čech

26.1.2023
Jan Štoll

Letní hry pro handicapovanou mládež Emil Open, které jsou každoročně součástí brněnského léta, si na zimu odskočily do Jižních Čech. Para alpské lyžování, běžecké lyžování, snowboarding a sněžnice. To jsou sporty, ve kterých letos poprvé změřili síly mladí handicapovaní sportovci z Česka, Maďarska, Polska a Slovenska.

Akci pod názvem V4 Winter Games Emil Open pořádala pro mládež z visegrádských zemí Emilova sportovní, z. s., organizátor letních her. Cílem je propojit děti a mládež se všemi typy postižení, podpořit je k aktivnímu životu a v lásce ke sportu. Podle prezidenta organizačního výboru her Pavla Zbožínka by mohly založit tradici. „Jsme pořadatelé letních Evropských her handicapované mládeže Emil Open v Brně, které mají za sebou již 11. ročníků. A právě volání po jejich zimní verzi nás vedlo k rozhodnutí pokusit se založit i tradici zimních her,“ říká Zbožínek.

Za sportem přijela padesátka sportovců ve věku 10 až 26 let. V závěru minulého změřili své síly ve Skiareálu Lipno nejprve na kvalifikačních a poté na finálových závodech. Následný doprovodný program se protáhl až do soboty. „Jako pravidelný účastník letních Emil Open mám velkou radost, že Emil tyto hry přivádí i k nám do jižních Čech,“ pochvaluje si hry jejich ambasador a zlatý paralympionik v plavání Arnošt Petráček. Pořádání her významně podpořil generální partner. „Rádi podpoříme mladé postižené sportovce tak, aby si mohli zasportovat,“ uvedl Ing. Mag. Adolf Punz, jednatel ENERGIE AG BOHEMIA. „Pomáhat je součástí naší firemní kultury a radost dětí je tou největší odměnou,“ dodal zástupce generálního partnera Ivan Kafka.

Podpořit projekt se rozhodly i okolní státy, z nichž do ČR míří účastníci z partnerských organizací Slovenský paralympijský výbor, maďarský Fodisz a polský TOP BOŁESLAWIEC. Projekt je tak spolufinancován vládami České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska prostřednictvím visegrádských grantů z Mezinárodního visegrádského fondu, který chce šířit myšlenky udržitelné regionální spolupráce ve střední Evropě.

stoNepřehlédněte