Hygienici spustili kontroly vody v přírodních koupalištích

27.5.2022
Jiří Bydžovský

Hygienici na jihu Čech začali s odběrem vzorků vody v přírodních nádržích. Nejlepší voda na koupání  je nyní u lipenské přehrady. V Lipně nad Vltavou a v Černé v Pošumaví má voda nejvyšší možnou kvalitu, což je stupeň číslo jedna. Nejvyššího stupně dosahuje také voda na Orlíku u autokempu Radava a v rekreačním rybníku Hejtman na Jindřichohradecku. Naopak nejnižší kvalitu vykazuje voda ve Staňkovském rybníku.

„Dvojku dostala třetí lipenská lokalita u Horní Plané. Podle aktuálního rozboru je zde voda vhodná ke koupání, ale podle platné metodiky je s ohledem na vyhodnocení mikrobiologických ukazatelů za uplynulé koupací sezony voda v této lokalitě souhrnně hodnocena jako voda vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi,“ řekla Kvetoslava Kotrbová, ředitelka KHS.

Zhoršená kvalita vody je v Podolsku u orlické přehrady. Znamená to, že lokalita na pětistupňové škále má hodnocení tři. Nejnižší kvalitu vykazuje voda ve Staňkovském rybníku. „Podle aktuálního rozboru je voda nevhodná ke koupání. Je zde překročena hodnota ukazatele intestinální enterokoky ukazující na fekální znečištění. Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko. Koupání a provozování vodních sportů zde nelze doporučit zejména pro děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systém,“ uvedla Kamila Márová z krajské hygienické stanice.

Oficiálně koupací sezona začíná 1. června a trvá do konce srpna. Hygienici během ní odebírají vzorky vody jednou za dva týdny. „Pokud je ale její kvalita špatná, tak ten interval zkrátíme na jeden týden,“ řekla Kotrbová.

Zdroj:čtkNepřehlédněte