• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Hypnóza, vesmírná léčivá energie a doteky Matrixu

  1.11.2018
  Jan Štoll

  Knihovna Jana Drdy v Příbrami kromě obvyklých kulturních akcí dává prostor i esoterickým představením v rámci Měsíce pro duši. Některá z nich hraničí s šarlatánstvím a okultními vědami. Knihovna je podle bývalého starosty Vacka ročně dotována 17 miliony korun z rozpočtu města. Vedení knihovny přitom tají, má-li finanční podíl na tržbách z prodeje vstupenek na představení i kdo konkrétní akce vybírá.

  Na to, kde začíná a končí hranice přijatelnosti pro pořádání akcí v městských kulturních zařízeních, pochopitelně nahlíží každý člověk jinak. Vystoupení hypnotizéra Jakuba Kroulíka v městském kulturním zařízení ale kritizuje bývalý příbramský starosta Josef Vacek. „Nechci, opravdu nechci, aby pořady podobného typu byly financovány z peněz daňových poplatníků Příbrami. Nechci, aby se kulturní organizace města, která je ročně dotována částkou více než 17 milionů korun, podílela na podobných temných produkcích,“ uvedl Vacek. Podobné akce však knihovna organizuje od poloviny 90. let. „Tyto programy jsou pořádány v rámci Měsíce pro duši, který knihovna organizuje od poloviny 90. let minulého století. Byl o ně vždy zájem, proto v tomto duchu knihovna pokračuje. Například vstupenky na pořad Jaroslava Duška byly vyprodány během několika dní,“ hájí přestavení ředitelka knihovny Zdeňka Šmídová.

  „Mentalista, hypnotizér a kouzelník Jakub Kroulík je nepřehlédnutelný. Nejenže ho většinou potkáte v elegantním stylovém obleku, ale především má velké osobní charisma a pronikavý pohled,“ láká městská knihovna na představení, za které návštěvník zaplatí 170 korun. Na to, že se nejedná pouze o zábavné představení pro děti a dospělé, upozorňuje knihovna už v upoutávce: „Není vhodné hlásit se na praktické ukázky hypnózy a sugesce v případě, že máte problémy se srdcem, berete psychofarmaka či jste v jiném stavu. Stejně tak se hodinu a méně před besedou nedoporučuje konzumace alkoholu.“

  Na otázku, jestli má knihovna nebo město nějaký finanční podíl na tržbě za vstupné z kulturních akcí, však ředitelka Zdeňka Šmídová odpověděla vyhýbavě. „Knihovna Jana Drdy je příspěvková organizace a její hospodaření se řídí příslušnými legislativními předpisy. Na činnost knihovny přispívá město Příbram jako její zřizovatel, další příjmy získáváme z hlavní i vedlejší činnosti určené zřizovací listinou a z dotačních titulů,“ uvádí Šmídová. Zřizovací listina, která by otázku finančního podílu na vstupném mohla osvětlit, však není veřejně dostupná.

  Není to však zdaleka první kontroverzní akce. Podstatně větší pochybnosti vyvolává přednáška Pavla Jirsy o technice využití vesmírné léčivé energie k ovlivnění molekulární struktury vody. „Voda je největší nosič informací. Když jí dáme pomocí energie potřebné informace, je možné vyléčit mnoho nemocí. Každý člověk má schopnost přenosu energetických informací dotekem i na dálku,“ propagovala lednovou akci se vstupným 50 korun Drdova knihovna.

  „Tyhle metody jsou vlastně jen snůška různě poskládaných termínů, které nemají oporu v realitě. Je vlastně jedno, jestli lidé, kteří takové kurzy pořádají a často z toho mají slušný výdělek, tomu věří nebo jde o pragmatický byznys. Lidem jen předkládají hloupé pseudoteorie a pak trochu toho sebeklamu,“ říká místopředseda Českého klubu skeptiků Sisyfos a organizátor Paranormální výzvy Leoš Kyša. Přitom dodává: „Po celém světě se podobné věci seriózně testují. To dělá v Česku i naše Paranormální výzva. Pokud by se případně paranormální schopnosti prokázaly, odměníme takového člověka částkou skoro čtyři miliony korun. Mne překvapuje, že takovým lidem stačí paběrkovat po knihovnách místo takové sumy, vědecké a mediální slávy.

  Nikomu z Knihovny Jana Drdy přitom zjevně nevadilo, že je Pavel Jirsa aktivním propagátorem šarlatánských léčebných postupů, které odrazují vážně nemocné pacienty od léčby. „Nic nového, je již dávno prokázané, že lidé, kteří odmítnou, žijí déle než lidé po chemoterapii,“ propaguje Jirsa článek obskurního webu odrazujícího pacienty s rakovinou od léčby. Právě ti pak utrácejí nemalé finanční částky za šarlatánské praktiky, které je nevyléčí a ohrožují na životě.

  FOTO: Hypnóza, vesmírná léčivá energie a doteky Matrixu

  Hypnóza, vesmírná léčivá energie a doteky Matrixu - seamless pattern, manuscript with occult symbolsHypnóza, vesmírná léčivá energie a doteky Matrixu - jirsa

  Na výběru kulturních akcí se podílejí pracovníci i vedení knihovny samotné. Konkrétní jména odpovědných osob jsme se ani v tomto případě nedozvěděli. „Výběrem a organizací kulturních akcí se zabývá pracovník, který má na starosti kromě jiného aktivity knihovny. Na výběru se podílejí i další zaměstnanci knihovny včetně vedení knihovny,“ odpověděla Šmídová. Poskytování prostoru pro podobné akce se však vzpírá samé podstatě knihovny jako centra vědomostí. „Dávat tomu prostor ve veřejné knihovně je děsivě hloupé. Každý středoškolák by se těm teoriím měl vysmát. K čemu tam mají ty knihy o základech přírodních věd? To je nečtou ani zaměstnanci knihovny?“ dodal Kyša.

  Když nestačí voda, dotkni se Matrixu

  Jednou z dalších zajímavých aktivit Pavla Jirsy je poskytování terapie Technikou Kvantového Doteku Matrixu. Prošel dokonce oficiální certifikací vedenou Pavlem Vondráškem, jenž tuto techniku ovládá. A pozor, všichni tito terapeutové umějí pracovat i na dálku. Kurz spojený s touto technikou stojí pouhých 6800 korun. A co za to? Technika Kvantového Doteku Matrixu je podle Vondráška cestou transformace vlastního bytí a pohledu na Vesmír, který nás obklopuje. Tedy jednoduše řešeno – technika, pomocí které si můžeme hrát tak, že si zařídíme život takový, jaký si přejeme. To nejdůležitější, co technika přináší, je pochopení na vědomé i nevědomé úrovni, že jsme tvůrci vlastního života. A také se jimi aktivně a vědomě můžeme stát.

  Na těchto případech je zřejmé, že výběr akcí pořádaných městskou knihovnou by měl procházet pečlivějším dozorem samotného vedení knihovny.

  Pes hrající na piano nebo tancující papoušek. Nejvtipnější zvířecí kousky  Nepřehlédněte