I na zlé věci se člověk musí dívat pozitivně, říká spisovatelka a chovatelka zvířat

23.10.2021
Andrea Cerqueirová

Libuše Hornová z Krnovska je spisovatelkou, chovatelkou zvířat, canisterapeutkou a ženou se silným příběhem, se kterou se život nemazlil. Jak pro Náš REGION uvedla Dana Bočková z útulku Kralupy (která má na starosti i tamní charitativní obchůdek), její humoristický deník „Hlavu vzhůru, prostředníčky ještě výš“, který je o soužití se dvěma puberťačkami, velkou smečkou psů, koněm i dalšími zvířaty, byl prakticky rozebrán hned po vydání a v tisku je již druhý díl.

„Jsou to facebookové zápisky učesané do deníkové formy. Pokračování bude v tomtéž duchu. Neustále se mi dějí věci, nad kterými je mi do pláče, jakmile je ale vylíčím na Facebooku, všichni ostatní se smějí. Říkají, že to píšu tak, že se tomu nelze nesmát. Snažím se tomu totiž nepoddávat. I na zlé věci se člověk musí dívat pozitivně. Samozřejmě, že to ne vždy to jde. Když mi umřel pes, nezasmála jsem se tomu ani potom, ale když jsem někde zůstala trčet s rozbitým autem, zpětně to bylo vtipné,“ uvedla pro Náš REGION Libuše Hornová.

Žena s pozitivním přístupem k životu

„Libuše je žena s unikátně pozitivním přístupem k životu a smyslem pro humor,“ uvedla Dana Bočková. S tím, že unikátní je i její životní příběh, kdy ji potkalo mnoho nepříjemností, od úrazu páteře, rozvodu, finančních potíží atd., přesto se vždy zvedla a znovu s úsměvem na rtech nahodila řemen a přežila vše i se svou firmou. „Vždy si říkám, čím by mě osud ještě tak mohl překvapit. On stejně něčím překvapí a já si pak řeknu, že hlavní je, že všichni stále žijeme. Tak je to v pořádku,“ dodala Libuše Hornová.

Chystá horor o vraždícím duchovi

Další knížka, kterou chystá, bude podle jejích slov „strašlivý krvák, horor o vraždícím duchovi německého velkostatkáře“. „Kousek od místa, kde bydlím, je totiž v lese, tedy spíš pralese, strašidelné místo, kde je hrob. Nikdy se nepodařilo vypátrat, kdo je tam pohřben, čitelné na hrobě je jen „Anton“, jinak nic. Ani nikdo ze starousedlíků o tom nic neví, patrně je to hodně starý hrob. Ačkoli tam je pusto prázdno, moc ráda tam chodím, ale zároveň se tam bojím. Příběh bude odražen od daného místa, vše další jsem si vymyslela,“ přiblížila autorka.

V době pandemie je vyhledávaným společníkem knížka. Co si lidé půjčují?

Canisterapie pomáhá všem

Její další činnosti je Centrum pro výcvik psů Alfa, které provozuje, zejména se věnuje canisterapii a vzdělávání. Centrum vzniklo v roce 2006, a to transformací občanského sdružení téhož názvu. „Věnujeme se zejména canisterapii a vzdělávání. Naše projekty „Poznej svého psa“, „Poznej svého psa II“ a „Život se psem není pod psa“ už absolvovaly tisíce dětí ve stovkách mateřských a základních škol. „Zkoušky z canisterapie pořádáme pravidelně dvakrát do roka – vždy na jaře a na podzim. Vždy na přelomu léta a podzimu pořádáme dogtrekkingový závod „Zde jsou lvi“ uvedla Libuše Hornová. Canisterapie podle jejích slov pomáhá fyzicky i psychicky jak lidem s postižením či seniorům, s nimiž pracuje, tak všem okolo.

Chovatelská stanice von Schnappi Schnapp

Veselo má i doma, a to v rámci chovatelské stanice, která nese název von Schnappi Schnapp, tvoří ji mnoho psů, kůň, kočky, králíci, papoušci, činčily, želva, agama, gekončíci, pagekoni, gekon modrý a lidi. „Mám devatenáctiletou dceru, která mi hodně pomáhá a dokáže mě zastoupit. Zároveň mám přítele, který se o část zvířat – králíky či papoušky – v drtivé většině stará sám,“ uzavřela Libuše Hornová.

Zdroj: archiv Libuše HornovéNepřehlédněte