I před polární expedicí je nutná karanténa a to i přes proočkovanost všech členů

11.12.2021
Redakce

Na mrazivé počasí i pandemické komplikace se připravují účastníci letošní expedice Masarykovy univerzity do Antarktidy. Všichni členové šestnáctičlenné výpravy jsou povinně očkovaní, před cestou na základnu Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse je však ještě čeká podrobné vyšetření v nemocnici a po příletu do Chile sedmidenní karanténa. Expedice je na cestu a pobyt v Antarktidě vybavena množstvím testů, respirátorů a dezinfekce, oznámila univerzita v tiskové zprávě.

Cílem expedice je pokračovat v dlouhodobém monitorování klimatu a sledování stavu ledovců, zmrzlé půdy i odledněného území a říčních a jezerních systémů. Zoologické výzkumy se budou týkat ptáků, například rybáků, buřňáků a tučňáků, i savců, konkrétně tuleňů, lachtanů a rypoušů.

„Nově zahájíme pětiletý projekt Junior Star, zaměřený na studium dlouhodobé změny trvale zmrzlé půdy v oblasti Antarktického poloostrova. Další novinkou bude posílení výzkumu vlivu stresu na fyzické zdraví pracovníků v polárních oblastech,“ uvedl vedoucí letošní expedice Filip Hrbáček.

Expedice bude mezinárodní. Spolu s experty z Masarykovy univerzity, která základnu provozuje, se zúčastní také doktorand z Leedsu. Dva zástupce vysílá Univerzita Karlova.

Odjezd z Brna do Vídně je plánovaný na 16. prosince. Z Vídně se tým letecky přepraví do Punta Arenas v Chile. Po uplynutí karantény zamíří 28. prosince letecky na ostrov krále Jiřího a lodí na ostrov Nelson a následně na Mendelovu základnu. Návrat je plánovaný na začátek března.

zdroj: jv/ctk


Témata:

Nepřehlédněte