I za komíny je pěkně, aneb Kralupy mají co nabídnout

5.6.2022
Martin Solar

Ptáci nás ráno probouzí svým zpěvem. Kvetoucí stromy mnohým lahodí svou vůní.

Snad každý poznal, že jaro dorazilo v plné síle. Děje se tomu tak i v Kralupech nad Vltavou, malém městě nedaleko Mělníka.

Jak to vidím já, Kralupy jsou vnímány spoustou lidí jako průmyslové město. „Vždyť se tam nedá dýchat,“ musí si mnozí pomyslet. Ano, rafinerie a Synthos jsou našimi dominantami.   Za městem směrem k Veltrusům se nachází také skládka. Navíc denně po zdejších silnicích projíždí kamiony. A nesmím opomenout železnici. Ale to neznamená, že u nás nenajdete hezká místa. A nemusíte ani dlouho hledat a zjistíte, že máme jak sportoviště, tak i oázy klidu.

Například Dvořákova stezka vedoucí od kralupské osady zahrad do Nelahozevsi k rodnému domu Antonína Dvořáka stojí určitě za procházku. Světově proslulý hudební skladatel sám toto trasou chodíval. Můžete ji projít pěšky, nebo vyrazit na kole. Při cestě kolem Vltavy vás bude chladit stín listnatých stromů a určitě neminete pozoruhodně tvarované pískovcové skalky. Také na druhé straně u řeky můžete strávit svůj čas. Třeba opékáním na venkovním grilu či krmením kachen.

Naší chloubou se stalo jak koupaliště, tak i krytý bazén. Ten by měl projít další rekonstrukcí, a to konkrétně obnovou vany velkého bazénu a části prostorů šatny. Po vysilujícím plavání se vybízí klidná vycházka na Kopec Hostibejk. Skýtá mnoho hezké přírody. Přes spoustu zeleně se dá dostat k vyhlídce nad městem. Cesty lemují druhohorní pískovcové skály, které Hostibejku dodávají jedinečnost. Kousek nad vyhlídkou spatříte bunkr z 2. světové války, jenž připomíná smutnou minulost, vybombardování města. Aby příroda nebyla příliš znečištěná, místní skauti každoročně v Den Země (22. dubna) pořádají úklid tohoto kopce.

V tuto dobu i maličkosti jako květiny rostoucí ve veřejných záhonech, zkrášlují běžný den.

U silnice, nedaleko místa, kde v řadě rostly krokusy a tulipány, naproti Kulturnímu domu Vltava, se rozkládá Seifertův park. Místo se zajímavě řešenou cestní sítí, nesoucí jméno významného literáta, se však v poslední době nachází v žalostném stavu volajícím po renovaci. Krajinářští architekti již zpracovali novou územní studii a nyní jen stačí doufat v její naplnění.

Kupříkladu jeden z právě realizovaných plánů, autobusový terminál, najdete vedle vlakového nádraží. Díky podpoře firmy ORLEN Unipetrol se už chystá i další projekt. Lidé prostřednictvím hlasování mohli rozhodnout o jeho podobě. Poskytnuté finance poputují na venkovní posilovnu a rozšíření dětského hřiště v Mikovicích.

Nechci tvrdit, že Kralupy jsou jedním z nejhezčích měst v republice. Dle mého jsme se alespoň trochu posunuli od průmyslové éry a naše bydliště se po malých krůčcích stále zlepšuje.

Magdaléna SakalováNepřehlédněte