• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Indové mají zájem o spolupráci se zlínskou univerzitou

  18.6.2024
  Simona Knotková

  Indické ministerstvo obchodu a průmyslu má zájem o spolupráci se zlínskou Univerzitou Tomáše Bati (UTB) v obuvnickém výzkumu i přípravě odborníků pro vývoj nových obuvnických materiálů a technologií.

  Jedním z důležitých návrhů indických partnerů je příprava společného obuvnického doktorského programu, který by se mohl částečně uskutečňovat v Indii a částečně ve Zlíně, sdělila mluvčí univerzity Petra Svěráková. Univerzitu navštívila delegace, které se zúčastnil i indický velvyslanec Abhidžit Čakraborty a ředitel indického Institutu designu a vývoje obuvi.

  Novým směrem ve výzkumu obouvání jsou požadavky na zdravotní aspekty, dodržují se také další kritéria včetně módního designu. „Špatná obuv totiž ovlivňuje naše zdraví pozvolna od dětských let až do dospělosti. Není neobvyklé, že lidé již od středního věku začínají mít pohybové problémy a bolesti v zádech v důsledku dlouhodobého nošení nevhodné obuvi. Není proto překvapující, že celá řada známých excelentních výzkumných materiálových center se této problematice začíná intenzivně věnovat včetně našeho Centra výzkumu obouvání ve Zlíně,“ uvedl ředitel centra Tomáš Sáha.

  S indickou stranou bude spolupracovat právě Centrum výzkumu obouvání. Půjde zejména o zdravé a funkční obouvání. „Diskutovány byly například projekty řešící opětovné využití obuvnických odpadů, využití přírodních materiálů pro veganské usně, vývoj zdravotní obuvi nebo také karbonizace chromočiněných odpadů,“ uvedla mluvčí.

  Ředitel indického institutu Pankadž Kumar Sinha představil fotodokumentaci o návštěvách Tomáše Bati mladšího a jeho manželky Sonji v indickém městě Noida. „Tomáš Baťa je v Indii nesmírně populární. Drtivá většina Indů totiž věří, že je Tomáš Baťa indického původu,“ uvedl ředitel.

  Indický Institut designu a vývoje obuvi má 12 vzdělávacích a výzkumných kampusů. V bakalářských, magisterských a doktorských programech tam studuje 12 000 studentů zaměřených na různé aspekty obouvání. Institut patří pod indické ministerstvo obchodu a průmyslu.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte