• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Investor proměny náměstí: Projekt Staroměstská brána pokračuje dle harmonogramu

  1.2.2021
  Redakce

  Objemová redukce budovy byla podle Jakuba Dyby, který se vyjádřil za investora k přeměně náměstí Miloše Formana, výsledkem rok trvající veřejné a odborné participace. „Na těchto úpravách se podíleli odborné instituce městské části Praha 1, hlavního města Prahy, Národního památkového ústavu, experti v oblasti architektury a urbanismu i samotní občané,“ řekla za investora projektu Staroměstská brána R2G a. s.

  Lidé podepisují petici proti zástavbě na náměstí Miloše Formana. Víte o tom a kontaktovali jste občanské sdružení, které za peticí stojí?

  Nejdříve zdůrazním, že se v žádném případě nejedná o „zástavbu“ náměstí Miloše Formana. Pošlu vám vizualizaci budoucí podoby náměstí, kde uvidíte, že ve srovnání se současným stavem naopak přidáváme metry veřejného prostoru na náměstí, protože po realizaci našeho projektu budou odstraněny nevzhledné betonové výduchy z garáží pod náměstím, které v současnosti zabírají téměř polovinu plochy náměstí. Celé náměstí naopak tedy otevíráme veřejnosti včetně zeleně, vodních prvků a nového památníku československé kinematografie plus také výrazně snížíme intenzitu dopravy.

  Občanské sdružení, které za peticí stojí, vede pan Tomáš Bajusz. S panem Bajuszem jsme se setkali opakovaně, kdy jsme jemu, jeho rodině i dalšímu zástupci jeho sdružení projekt v detailu představili a diskutovali jsme s nimi o něm. Tomáš Bajusz je zeťem majitele vydavatelství Borgis Zdeňka Porybného. Rodina pana Porybného vlastní byty v okolí náměstí Miloše Formana a pan Bajusz hájí především jeho soukromé zájmy a zejména proto nadále aktivně vystupuje proti našemu projektu Staroměstská brána.

  Tomáš Bajusz: Jedná se o ukázkové upřednostňování zájmů developerů před zájmy města a jeho obyvatel

   

  Občanské sdružení dále tvrdí, že průzkum veřejného mínění, který uspořádal developer, je „jeden velký podvod na občanech“. Co na to říkáte a v čem podle vás průzkum spočíval?

  My nejsme developer. R2G sdružuje prostředky tří úspěšných českých rodin, rodiny Oldřicha Šlemra, rodiny Eduarda Kučery a rodiny Pavla Baudiše. Projekt Staroměstská brána je naším jediným projektem takového typu, kdy máme zájem opravit hotel (dříve Intercontinental, teď Fairmont) a zrevitalizovat jeho roky nevzhledné okolí. Průzkum veřejného mínění byl jedním z mnoha kroků občanské participace, které jsme od představení našeho projektu zorganizovali. Průzkum organizovala agentura IBRS (International Business and Research Services s. r. o., www.ibrs.cz). IBRS je členem evropského sdružení pro výzkum trhu a veřejného mínění ESOMAR a všechny její průzkumy jsou prováděny v souladu s mezinárodním kodexem ICC ESOMAR. IBRS působí na českém trhu od roku 1994 a poskytuje komplexní služby v oblastech sociologického a marketingového výzkumu.

  Cílem průzkumu bylo získat a vyhodnotit názory obyvatel městské části Praha 1, týkající se úprav hotelu Intercontinental a jeho okolí. Průzkum proběhl formou osobních rozhovorů v lednu 2020 na vzorku 300 respondentů vybraných náhodným výběrem v domácnostech. Výsledkem průzkumu byla téměř 75procentní podpora oslovených občanů pro náš projekt, když občané srovnávali aktuální stav náměstí Miloše Formana a vizualizace stavu budoucího.

  Praha bude mít náměstí Miloše Formana. Špičkový režisér přežívá v našich srdcích

  Jste ochotni ustoupit a vyjít nějak vstříc místním lidem, kteří se zástavbou nesouhlasí?

  Ano, to jsme už udělali. Výsledkem více než rok trvající veřejné a odborné participace byla objemová redukce budovy na náměstí Miloše Formana do současné podoby a stejně tak její vizuální úpravy. Na těchto úpravách se podíleli odborné instituce městské části Praha 1, hlavního města Prahy, Národního památkového ústavu, experti v oblasti architektury a urbanismu i samotní občané.

   

  Jak to nyní s projektem vypadá, jaké máte časové plány?

  Projekt Staroměstská brána pokračuje dle harmonogramu, který je nastaven tak, aby doba pandemie, kdy je Praha prázdná, absolutně bez turistů, byla co nejlépe využita. Předpokládáme, že k otevření hotelu a dokončení projektu dojde v lednu roku 2023.



  Nepřehlédněte