• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Tomáš Bajusz: Jedná se o ukázkové upřednostňování zájmů developerů před zájmy města a jeho obyvatel

  1.2.2021
  Redakce

  Spolek Občané Prahy 1 vznikl v roce 2017 se záměrem vybudování kulturního a komunitního centra. Nyní se zaměřuje na projekt přeměny náměstí Miloše Formana v centru Prahy. 

  FOTO: Náměstí Miloše Formana

  Náměstí Miloše Formana - Vizualizace náměstí Miloše FormanaNáměstí Miloše Formana - Náměstí Miloše Formana

  Kolik lidí se postavilo proti zástavbě na náměstí Miloše Formana?

  V roce 2018 náš spolek Občané Prahy 1 organizoval první petici, kterou podepsalo 2000 občanů. Již tehdy byla petice formulována tak, že požadovala nezastavitelnost náměstí a nevztahovala se ke konkrétnímu projektu. Proto vnímáme tento názor občanů za stále aktuální a na tuto petici i dnes odkazujeme a navazujeme.

  Petici během jediného týdne podepsalo 2000 občanů, kteří s výstavbou kancelářské a obchodní budovy nesouhlasí. Překvapil vás počet podpisů? Kolik jich je pod peticí nyní?

  Všichni, kdo původní petici podepsali, ať již to jsou naši sousedé či návštěvníci Prahy, nad uvažovanou výstavbou obchodně-administrativní budovy přímo na náměstí Miloše Formana jen nevěřícně kroutí hlavou. Jsme rádi, že se k nové petici už spontánně připojila celá řada respektovaných osobností z uměleckého i akademického prostředí, ale v tuto chvíli je těžké odhadnout celkový počet podpisů, protože jsou petiční archy rozmístěné na několika různých místech. Rádi bychom požádali o podporu každého, kdo má rád Prahu a váží si společného kulturně-historického dědictví našeho národa. Nenechme si ničit naše nádherné hlavní město.

  Investor proměny náměstí: Projekt Staroměstská brána pokračuje dle harmonogramu

  Jedna petice už podepisována byla, proč jste přistoupili k nové?

  Původní petici vzalo zastupitelstvo hl. m. Prahy v květnu 2018 na vědomí, ale žádné usnesení nebylo přijato. Tehdejší rada ─ i pod vlivem této petice ─ následně rozhodla o změně piazzetty na náměstí. Díky tomuto kroku, tvrdili radní, není možné na tomto prostoru v centru města stavět jakoukoli budovu. Dnes vedení města, zdá se, podlehlo tlaku majitelů hotelu. Někteří zastupitelé překvapivě změnili názor a naopak výstavbu obchodně-kancelářského centra na náměstí podporují. K nové petiční akci jsme přistoupili právě proto, abychom jim tyto skutečnosti připomenuli a ukázali, že se nejedná o několik místních obyvatel, ale o setrvalý názor veřejnosti, která se stavbou obchodně-administrativní budovy nesouhlasí.

  Co říkáte na průzkum veřejného mínění, který pořádal developer?

  Průzkum veřejného mínění, kterým se developer ohání a jehož oficiálním partnerem byla městská část Praha 1, je jeden velký podvod na občanech. Slibovaná diskuze s veřejností nikdy neproběhla. Místo toho se v době pandemie objevil dotazník, který byl umístěný ve vnitřním prostoru rekonstruovaného hotelu InterContinental. V dotazníku chyběla jakákoli zmínka o plánované výstavbě budovy přímo na náměstí Miloše Formana. Otázky se týkaly pouze celkové revitalizace volného prostoru. Výsledek tohoto „veřejného mínění“ byl pak vyřešen jednou větou v oficiálním časopise „Jedna“, který vydává městská část Praha 1: „Objevila se i ojedinělá negativní stanoviska proti jakékoli výstavbě na náměstí, která byla v naprosté menšině.” To považujeme za výsměch a zcela zjevnou manipulaci. Bohužel se tyto účelové manipulace objevují teď i v některých médiích. Vzhledem k tomu, že je v článcích dán prostor jen majitelům hotelu, chcete-li developerovi, bylo by na místě tyto články označit jako reklamní či PR sdělení.

  Chátrající promenáda na Pankráci vyvolává silné emoce

  Co konkrétně vám na výstavbě vadí?

  Vždyť se jedná o výstavbu obchodního domu s kancelářemi na náměstí v samotném historickém centrum Prahy! Copak už jsme ztratili poslední kousky zdravého rozumu a soudnosti? Jedná se o ukázkové upřednostňování zájmů developerů před zájmy města a jeho obyvatel. Okolí hotelu i samotné náměstí je velmi zanedbané, původní majitelé neinvestovali téměř nic do oprav a řešili pouze to nejnutnější ke generování zisku. Revitalizace je nutná, vítáme ji, ale žádná budova tam prostě nepatří. Součástí stavby hotelu InterContinental se stala piazzetta, dnes náměstí Miloše Formana. Ta je promyšleným veřejným prostorem a má za úkol odlehčit brutalistní stavbu hotelu od okolní zástavby historických domů.

   

  Vy souhlasíte s tím, že prostor okolí hotelu je potřeba revitalizovat. Jaké máte představy?

  Jedná se o prostor, který by měl hlavně plnit svoji funkci náměstí a veřejného prostranství, a to podle platného územního plánu. Takže voda, posezení a především zeleň. Centrum Prahy přecie potřebuje hlavně prostor a zeleň. Nacházíme se v období klimatických změn, to už dnes nikdo nerozporuje, a světové metropole na to patřičně reagují. Politici ve vedení Prahy o nutných změnách rádi mluví. Není přinejmenším zvláštní a překvapivé, že se potom postaví kladně k výstavbě úplně zbytečné skleněné obchodně-administrativní budovy, která bude v létě akumulovat další teplo? Celé náměstí již nyní v létě působí jako tepelný ostrov a neumím si představit, jak se ještě zhorší situace pro okolní obyvatele. Nejen budova, ale i další navýšení již neúnosného provozu zničí eleganci celé Pařížské ulice, doslova brutálně ucpe a zdevastuje celou tuto zónu.

  Jednička má lavičku Jaroslava Foglara. Posedíte si na ní na hřišti Za Haštalem

  Investor tvrdí, že za protestem spolku jsou zejména vaše osobní zájmy…

  Útok na mne a moji rodinu je zoufalým aktem bez skrupulí a účelovou strategií zástupců investora, jde přece o velké peníze a nezastavitelnost náměstí pro ně bude znamenat selhání. Já to však jako selhání vůbec nevidím, od začátku tvrdíme, že vyjma zamýšlené stavby je projekt revitalizace a úprav okolí hotelu velmi zdařilý.

  S aktuální peticí zaznamenává náš spolek obrovské ohlasy podpory obyvatel, kteří si žádnou stavbu na náměstí Miloše Formana nepřejí. A kdo jiný by se tedy měl nejvíce starat o nejbližší okolí svého bydliště, když ne místní lidé a když to za nás nedělá město? Já bydlím v Praze 1 přes 15 let, v ulici Elišky Krásnohorské asi deset let a spolu s mnoha lidmi v sousedství jsme bojovali již proti plánu dřívějších majitelů hotelu InterContinental postavit na piazzettě monstrózní osmipatrovou komerční budovu. Jejich cílem bylo monetizovat prostor, který jim nic nevynášel. A cením si toho stejně jako mnoho místních občanů, že se tehdy díky Právu podařilo upozornit Pražany, jaká zrůdnost se zde s požehnáním Institutu plánování a rozvoje a některých pražských politiků chystá. Také kvůli tomu se nakonec miliardáři ze skupiny J&T z projektu stáhli a InterContinental prodali.

  Kanceláře za 4 miliardy? Komplex Churchill má nového majitele

  Jak spolek vznikl, kdy a proč?

  Spolek Občané Prahy 1 vznikl v roce 2017 se záměrem vybudování kulturního a komunitního centra. Primárním cílem bylo a je zkvalitnění života obyvatel v Praze 1. Všichni členové spolku mají vlastní zaměstnání, věnují se spolku ve volném čase, a proto nyní soustředíme naši energii zejména na téma náměstí Miloše Formana. Děláme vše proto, aby zvítězil rozum k zachování našeho kulturně-historického dědictví nad tučnou peněženkou majitelů hotelu InterContinental.

   

  Podněty vám mohou dávat obyvatelé Prahy 1. Dávají je a na jaká například témata?

  Podnětů je opravdu hodně, zejména v letních sezonách, týkají se nejčastěji témat spojených s turismem a témat občanského charakteru, tedy sdílené koloběžky, sdílené ubytování, rušení nočního klidu a podobně. Náš spolek se však nyní věnuje především tématu nezastavitelnosti náměstí Miloše Formana, a v tomto směru nás kontaktuje velký počet obyvatel, kteří nám chtějí nějak pomoci či vyjadřují podporu.  Nepřehlédněte