• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Chátrající promenáda na Pankráci vyvolává silné emoce

  14.12.2020
  Jitka Kačánová
  Další fotky

  Prodej osmdesáti metrů čtverečních z promenády u ulice Pujmanové na pražském Pankráci vyvolala na zastupitelstvu čtyřky ohromnou bouři. Opozice s prodejem zásadně nesouhlasí, namítá, že kvůli tomu městská část ztratí možnost ovlivňovat podobu někdejší chlouby socialistické sídlištní architektury.

  Zářijové usnesení o prodeji městského pozemku Lidlu, který má nahradit dosavadní notně ošuntělou prodejnu Norma, prošlo jen o jeden hlas, a opozice jej okamžitě napadla s tím, že bude žádat jeho revokaci. „Rozprodávání veřejných prostranství je špatně už z principu,“ řekla Vaší 4 zastupitelka Petra Rejchrtová (Piráti a Nezávislí). „Obec se tak zbavuje vlivu, co na nich bude, jaká bude péče, prostupnost apod. Prodejem pozemku Lidlu ztrácí městská část přímý vliv na to, co na něm bude, a stává se pouhým účastníkem stavebního řízení s omezenými možnostmi,“ tvrdí. Navíc je prodej podle ní nevýhodný i z ekonomického hlediska. Je přesvědčená, že dlouhodobým pronájmem a případným právem stavby by městská část získala finanční prostředky také, ale bez ztráty vlivu.

  Praha 4 chce rozšířit parkovací zóny

  Ten je podle Rejchrtové důležitý, aby se tam nestavěly věci, které tam nepatří. „Na promenádě už došlo k zásahům, které jsou nežádoucí. Například nové zastřešení, které by se hodilo spíš někam na autobusové nádraží, nebo zazdění rámového schodiště. To všechno jsou změny, které jsou nepatřičné. Autoři a jejich dědici se navíc rozhořčují, že došlo i k poškození jejich autorských práv. Investici z roku 2008 ve výši zhruba 9 milionů korun považuje Rejchrtová za nedbalou a bezohlednou. „Byly tam osazené ty nové přístřešky a upravené záhonky, ale jinak promenáda zůstala v neutěšeném stavu dál,“ tvrdí Rejchrtová. „Když se třeba rušilo původní zastřešení, což stálo městskou část dalších 1,2 milionu, odřezali z bočních stěn a budov železné traverzy. Dosud tam ale ční do prostoru jejich zbytky.“

  Rejchrtovou v její snaze, kdy na revitalizaci promenády a opravu uměleckých děl zažádala z rozpočtu Prahy 4 na příští rok o 4 miliony, podpořili rovněž tvůrci uměleckých děl zdobících tento prostor nebo dědici autorských práv, například architekt Jiří Lasovský nebo Martin Zet. Mimo jiné právě za realizaci celku Pankrác I. Obchodní ulice, kterému se dnes říká Pujmanové, byl jeho autor Lasovský letos Radou Obce architektů oceněn Cenou za celoživotní přínos. „Promenáda byla kolektivním dílem architektů a umělců a byla koncipována jako celek. Dlouhodobým nezájmem a necitlivým přístupem byla řada realizací poškozena nebo zcela zničena. Tři stély byly přesunuty mimo osu promenády a nahrazeny čínskými lvy, zastřešení nekulturně odříznuto a nahrazeno přístřeškem, který neodpovídá koncepci promenády ,“ myslí si Rejchrtová.

  Pankrácká tržnice se má proměnit na restauraci s kavárnou a velkým řeznictvím

  Opraví to Lidl?

  Na tom, že promenáda je opravdu zanedbaná, se shodne opozice i koalice. Podle radního Michala Hrozy (TOP 09) to je důsledek zanedbávání péče, které trvá již celá desetiletí. „Mohl bych se ptát, proč s tím něco nedělalo předchozí vedení města, ale asi víte, jaký je rozpočtový klíč dělení peněz v Praze. Z 20 tisíc, které dostává na občana hlavní město Praha, putují na městskou část tři. Městská část má zároveň v majetku spoustu prostor a žádná přechozí reprezentace neměla jednoduchou situaci v tom, aby se jí dařilo udržovat a opravovat všechny veřejné prostory, které má ve své správě. My jsme to zdědili v tomhle stavu, to není tak, že by se do něj dostalo za poslední rok a půl, co jsme v radě my. A není to ani proto, že by to naši předchůdci nechtěli udělat, ale proto, že se potýkali se stejným problémem – nedostatkem financí pro veřejné prostranství. Jako se s ním potýkáme my, a jako se s ním budou potýkat i ti, co přijdou pro nás,“ řekl Vaší 4 Hroza.

  Alternativní trasou Pražského okruhu se už Praha nebude zabývat, vybudování obchvatu by to oddálilo o roky

  Při rekonstrukci veřejných prostor dá Praha 4 podle Hrozy hlavně na to, jak to cítí přímo její obyvatelé. „Tady to místo potřebuje určitě péči také, a jednáme o tom, aby se na tom podílel právě nový vlastník, tedy Lidl. Zkrátka se nám nechce čekat, až na to jednoho krásného dne městská část vyšetří finance. Věříme tomu, že ten, kdo má někde obchod, tak má i z logických důvodů potřebu, aby okolo jeho obchodu nějak vypadalo, tak bychom chtěli zainteresovat Lidl, aby se na obnově tohoto prostoru také podílel,“ řekl Hroza.

  S tím, že by se prodejem pozemku město zbavovalo vlivu nesouhlasí. Určité podmínky, například zprůchodnění dnes neprůchozích prostor i do budoucna, mají být přímo součástí prodejní smlouvy. Pro revokaci usnesení nevidí Hroza žádný důvod. „Pro mě je důležité, abychom tam umožnili vznik a kompletní rekonstrukci té prodejny. Věřím, že když tam bude, bude to mít kultivační vliv i na zbytek té promenády,“ doufá Hroza.

  FOTO: Promenáda na Pankráci

  Promenáda na Pankráci - Promenáda u PujmanovéPromenáda na Pankráci - Promenáda u PujmanovéPromenáda na Pankráci - Promenáda u PujmanovéPromenáda na Pankráci - Promenáda u PujmanovéPromenáda na Pankráci - Promenáda u Pujmanové
  Další fotky
  Promenáda na Pankráci - Promenáda u PujmanovéPromenáda na Pankráci - Promenáda u Pujmanové


  Nepřehlédněte