• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Jablonec představil nový jízdní řád

  5.12.2023
  Simona Knotková

  Jablonec nad Nisou zruší s novým jízdním řádem, který začne platit od neděle 10. prosince, jeden málo využívaný spoj do průmyslové zóny Na Hutích.

  V zimním období ale naopak posílí o víkendech, svátcích a prázdninách spojení do oblíbených středisek Jizerských hor, informovala mluvčí magistrátu Jana Fričová. Cestující ale musí počítat se zdražením jízdného od Nového roku v průměru o deset procent.

  „Na základě prováděných dopravních průzkumů a dat ze systému automatického počítání cestujících ve vozidlech MHD se od 10. prosince ruší spoje na lince 117 s odjezdem v 5:45 z autobusového nádraží směrem na Hutě,“ doplnil ředitel Jablonecké dopravní Luboš Wejnar. O tuto linku do průmyslové zóny Na Hutích je podle něj dlouhodobě malý zájem, využít mohou cestující spoj regionální linky IDOL 851, který z autobusového nádraží odjíždí jen o dvě minuty později.

  Od pondělí 25. prosince do neděle 17. března naopak posílí spojení z Jablonce do Jizerských hor. V sobotu, neděli, ve svátky a také o prázdninách bude z Pražské ulice v Jablonci vyjíždět linka 121, která pojede přes Hrabětice a Bedřichov zpět do Jablonce. Zvýší se také počet autobusů na lince 101 z Jablonce na Bedřichov, ve všední dny budou autobusy vyjíždět dopoledne v půlhodinovém intervalu. K cestám do hor je podle Wejnara možné využít také linku 104 do Horního Maxova.

  Kvůli rostoucím nákladům zdraží s Novým rokem v Jablonci jízdné v MHD. Základní 30minutová jízdenka zdraží o dvě koruny, při platbě hotovostí přijde cestujícího od ledna na 20 korun, místo současných 18 korun. Cestování s kartou bude levnější, jízdenka zdraží z 16 na 18 korun, víc zaplatí i cestující s předplatným. „Poslední celková úprava tarifu MHD byla k 1. lednu 2013, kdy došlo k navýšení ceny základních a časových jízdenek. Od té doby se tarif přizpůsoboval pouze legislativním změnám a požadavkům v rámci integrovaného dopravního systému,“ řekl Wejnar.

  MHD v Jablonci nad Nisou zajišťuje od února dopravní společnost ČSAD Slaný ze skupiny ICOM Transport. Zakázku získal nový dopravce na pět let, ve druhém největším městě v Libereckém kraji bude jezdit do konce ledna 2028. Loni Jablonec za MHD zaplatil 64,6 milionu korun.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte