• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Jablonec se postará o stovky opuštěných hrobů

  25.11.2023
  Simona Knotková

  Jablonec nad Nisou převezme od Nového roku správu všech sedmi městských hřbitovů včetně smuteční síně, kterou posledních zhruba 30 let zajišťovala soukromá pohřební společnost Jaroslava Kopala.

  Zároveň přebírá město do svého majetku na 800 opuštěných většinou německých hrobek a hrobů, o něž se po desetiletí nikdo nestaral. Smuteční síň si budou moci pohřební služby pronajímat přes rezervační systém, řekl v pátek náměstek primátora Petr Roubíček (ODS).

  „Nejdeme cestou Liberce, nechceme dělat vlastní koncesovanou pohřební službu, to není naše ambice, chceme se jen starat o náš majetek. Chceme maximálně vycházet vstříc pozůstalým, aby se obřady konaly podle jejich přání, nadneseně i 24 hodin denně,“ doplnil Roubíček. Pohřební služby tak budou dál zajišťovat specializované firmy. Objednat pohřeb bude možné už jen na správě hřbitova ve Větrné ulici, kde budou agendu zajišťovat úředníci města.

  Ceník služeb se podle Roubíčka měnit nebude. „Zájem o spolupráci s městem a o pronájem síně projevily čtyři pohřební služby, které na Jablonecku působí,“ řekl Roubíček. Základní sazba za hodinový obřad je 2500 korun ve všední dny, 3000 korun o víkendech a svátcích. „Plánované překročení základní doby obřadu musí být nahlášené předem při závazné rezervaci v rezervačním systému, každá započatá čtvrthodina přijde na 500 korun,“ dodal náměstek.

  Radnice se bude starat také o opuštěné a zanedbané hroby, jinak by se staly majetkem státu. „Jsou mezi nimi takové, které jsou cennou připomínkou městských dějin a památkou na významné obyvatele. Do některých takových hrobek či hrobových zařízení město v minulosti investovalo, takovými jsou kupříkladu hrob starosty Karla Fischera či hrobka rodiny Pfeiffer-Kral,“ řekl Milan Bajer, který má na magistrátu agendu pohřebnictví na starosti. Město se chce zaměřit i na revitalizaci hřbitovů, cestních sítí a zeleně.

  „V minulosti byly hřbitovy ve městě popelkou, rádi bychom se jim věnovali i v rámci Dne evropského dědictví, je to kus jablonecké historie a neměli bychom na ně zapomínat,“ doplnila náměstkyně primátora Jana Hamplová (Starostové pro Liberecký kraj). Město má už dva roky zpracovaný pasport hrobů, který může pomoci třeba těm, kdo mapují historii svého rodu. Město chce také podle Hamplové v budoucnu umožnit stále populárnější přírodní pohřbívání, které dnes nabízí třeba v Praze nebo Brně.

  Zdroj: ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte