Jak pěstovat orchideje? Základní rady pro začátečníky

Orchideje bývaly dříve synonymem luxusu a vzácnosti. Časy se ale změnily a barevné květy nejrůznějších kříženců vídáme v oknech zcela běžně.

Mnohé z orchidejí patří k nejsnadnějším pokojovým rostlinám, které si ani „nevšimnou“, když jejich pěstitelé odjedou na víkend či dovolenou. Kvetou po většinu roku a k úspěšnému pěstování stačí trocha citu pro zálivku a rostlina bude přinášet radost.

Orchideje v přírodě

Orchideje nejsou jen rostlinami tropů, ale vyskytují se takřka všude po celém světě kromě extrémních pouští a oblastí trvale pod sněhem a ledem. S výjimkou Antarktidy je najdeme na všech kontinentech a rostou i za severním polárním kruhem. Dosud bylo popsáno několik desítek tisíc druhů, ale platných a vědecky uznávaných je přibližně jen 26 000 druhů. Většina orchidejí roste v tropech Asie a Ameriky. Ty se také nejčastěji pěstují a kříží. V Evropě je známo asi 520 druhů orchidejí, v České republice bylo dosud zaznamenáno více než 60 druhů.

Rostlinu nepřelévejte

Téměř žádná orchidej nesnese mít kořeny v misce s vodou. Základním pravidlem pro pěstování všech orchidejí je tedy stálý odtok vody z květináče a nenechat vodu v misce pod ním. Rostliny zalévejte časně ráno nebo večer a nechejte podle ročního období a teploty krátkou dobu vyschnout (den nebo několik dní, ne týdny) Kořeny potřebují vzduch, aby netrpěly houbovými chorobami, protože v přírodě i při největších deštích přebytečná voda ihned odtéká. Kořeny orchidejí mají na povrchu tenkou bílou vrstvu buněk, která funguje jako houba. Ihned nasaje vodu nebo i vzdušnou vlhkost, která je k dispozici, a kořen si poté vodu vstřebává, jak potřebuje. Není tedy nutné namáčet orchideje na půl hodiny do umyvadla, stačí ji dobře zalít nebo namočit a hned nechat odkapat. Vodu dobře přijímají i kořeny, které si orchidej vytvoří nad povrchem substrátu, i ty nasávají vlhkost, a nemusíte hned přesazovat, abyste neposlušné kořeny dostali pod povrch. Kořeny většinou bývají nejmladší, a fungují tedy nejlépe. V žádném případě je neodstříhávejte. Rosení a postřikování běžně pěstovaných orchidejí během horkých letních dnů rostlinám spíše ublíží. Listy mají přes den průduchy zavřené a vodu nepřijímají, kapky vody mohou na slunci vytvořit spíše popáleniny a nekrotické skvrny na listech. Rostlinám mnohem více prospívá zvýšení vzdušné vlhkosti na noc, kdy ji ochotně přijmou.

I květiny potřebují zimní péči. Víte, jak se o ně postarat?

Ne všechny druhy orchidejí snesou přímé letní slunce. Pralesní Phalaenopsis se velmi snadno může spálit.

Substrát pro orchideje

Orchideje přesazujte tehdy, když se rozpadá substrát, nejpozději však v intervalu dva až tři roky. Koupené rostliny přesaďte co nejdříve po odkvětu, v pěstírnách se intenzivněji hnojí a substrát bývá často rozložený. Kořeny v něm snadno napadají houbové a bakteriální nákazy. Nádobu zvolte stejnou nebo o trochu větší než je ta, ve které jste rostlinu koupili.

Jako substrát zvolte kousky borové, piniové nebo topolové kůry (o velikosti 1-3 cm). Výborné je, pokud kůru můžete nechat nejprve aspoň několik týdnů namočenou v kbelíku s vodou, aby se vyplavily třísloviny. Do kůry lze přimíchat i kousky dřevěného uhlí. Podle rodu a druhu orchideje můžete přidat do substrátu drcený mech, perlit, pemzu či kousky polystyrenu. Hnojte od jara do podzimu 1-2 krát měsíčně zálivkou nebo postřikem na list, hnojení vynechávejte pouze během zimních měsíců.

PRIMA tip

Spoustu zajímavostí, jak rostou orchideje v přírodě a jak je pěstovat, se také můžete dozvědět na každoroční výstavě orchidejí, kterou pořádá Botanická zahrada v Praze-Troji. Součástí výstavy je i prodej rostlin a poradna, jak se o různé orchideje starat.

Dnes, 06:20
Alena Mornštajnová vydává v polovině dubna novou a očekávanou knihu Listopád. Sametová revoluce se v...
Dnes, 04:00
Požadavkem na omezení shromažďování, které by neumožnilo dlouhodobě uvolnit amatérský sport, epidemiologové vytvářejí do budoucna...
Dnes, 04:00
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 04:00
Dálnice D10, která spojuje Prahu s Mladou Boleslaví a Turnovem je páteřní komunikací spojující severní...
Dnes, 04:00
Loňské náklady na péči o pacienty s Parkinsonovou chorobou se vloni přehouply přes 400 milionů...
Včera, 11:15
Pašijový týden, trvající od středy do neděle, znamenal předem jasně dané úkony a také jídla,...
Včera, 06:26
Pro děti zdravotníků, hasičů, policistů, pedagogů a dalších vybraných profesí nebude od pondělí platit omezení...
Včera, 06:11
Láska není turistika – to je neoficiální heslo mezinárodních párů, kterým koronavirová pandemie sebrala ze...
Včera, 04:00
Největší česká zdravotní pojišťovna i teď, v době kritické pandemické situace, která je u nás...
Včera, 04:00
Mělnická vinařská podoblast je jednou z nejvýznamnějších v Čechách, město Mělník je proto vnímáno jako...
Včera, 04:00
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) bude o víkendu rozhodovat, zda nevrátit omezení shromažďování lidí...
Reklama