I květiny potřebují zimní péči. Víte, jak se o ně postarat?

1.2.2021
Jiřina Pouzarová

Zvýšená zálivka není řešením

Pokojové květiny i ty balkonové, které jste přestěhovali do bezmrazé místnosti nebo temperovaného skleníku, vyžadují pravidelnou péči i v zimě.

V případě zazimovaných muškátů, fuchsií a dalších květin je třeba pravidelně kontrolovat substrát. Pokud začíná vysychat, rostliny trochu zalijte a odstraňte případné uschlé výhonky nebo listy. Větší pozornost vyžadují pokojovky. Pokud je máte postaveny na okenním parapetu, je třeba kontrolovat vlhkost substrátu. Řešením ale není zvýšená zálivka. Ta naopak může způsobit počátek zahnívání jemných kořínků a pak i celého kořenového obalu.

Aby květiny ve váze dlouho vydržely

Raději květinám najděte místo se stálou teplotou a dostatkem denního světla. Opatrně větrejte, aby se k nim nedostal ledový vzduch, který by je mohl poškodit. Také je pravidelně prohlížejte, zda se na nich neobjevili škůdci, třeba smutnice. Tyto černé mušky můžete zlikvidovat pomocí žlutých lepivých štítků a zasypáním substrátu v květináčích křemičitým pískem. Zeminu nechte vyschnout a pak zalévejte květiny jen do podmisek.

PRIMA tipy

V bezmrazých dnech, kdy neprší, zalijte stálezelené keře, trvalky i trávník, aby během zimy nevyschly.

Při větší sněhové nadílce setřeste z větví stromů a keřů sníh, aby se nepolámaly. Sníh pak shrabejte ke kořenům, postupně roztaje a dodá zemi vláhu.

Sníh a mráz, zahrádkářovi nepřátelé, ale i spojenci. Jak se v zimě starat o rostliny?

Pokud začnou některé rostliny za teplého počasí předčasně rašit, zakryjte je netkanou textilií nebo slámou.

Zkontrolujte zahradnické nářadí a dokupte chybějící kousky.. Pravidelně dobíjejte robotickou sekačku a můžete se vydat s větší technikou do servisu.

Je čas doplnit si čerstvé vitaminy. Na venkovním záhonu můžete sklízet třeba nať sibiřské cibule. Doma si na plochou misku s namočenou vatou vysejte semínka řeřichy a dejte je na teplé světlé místo. Zhruba za týden můžete sklízet s nůžkami zelenou nať.Nepřehlédněte