Holomrazy jsou pro rostliny velmi nebezpečné. Sníh a mráz by proto měly přicházet ruku v ruce. Tak to moudrá příroda zařídila. Ale lidstvo jí do toho „hází vidle“ a s oteplováním planety je každý rok sněhu méně a méně. Nemůžeme na něj spoléhat a zahradu musíme na příchod zimy včas připravit.
Uspávač i budíček nového života
S poklesem teplot pod bod mrazu se vegetační aktivita rostlin zpomalí nebo dokonce zastaví. Dormance (přechodné zastavení nebo omezení fyziologických procesů v živých organismech) blokuje jak rozvinutí nových listů a květů, tak předčasné vyklíčení osiva. Čímž chrání semenáčky před mrazem. Semena dřevin či skalniček však potřebují projít procesem chladu až přemrznutí, tzv. stratifikací, aby byla připravena vyklíčit ve správný čas.
Také v souvislosti s původu má mráz svá pro a proti. Hluboké promrznutí půdy zabraňuje prostupu vláhy ke kořenům a rostliny mohou uschnout. Rozpínání mrznoucí vody uvnitř kořenů zase vede k jejich roztržení. Proto rostliny zaléváme jen v bezmrazém počasí. Mráz však může pomoci zkvalitnit těžkou jílovitou půdu. Pokud ji každoročně na podzim důkladně zryjete, umožníte mu do ní proniknout a rozbít ji.
Chraňte rostliny i ryby v jezírku
Když mráz rosu promění v jinovatku či led. Stálezené dřeviny a trvalky zůstanou zakleté v ledovém království a dostanou se do velkého stresu. Nemohou dýchat a slunce jim způsobuje popálení. Chcete-li tomu zabránit, zakryjte rostliny netkanou textilií, jutou nebo chvojím.
Kompletně zamrzlá hladina jezírka či přímo promrznutí vody do hloubky brání přístupu vzduchu a odvodu jedovatých plynů, na což mohou doplatit okrasné rybičky. Udržujte proto v ledu dostatečně velký otvor nebo zamezte promrznutím vhodným čerpadlem.
Hřejivá přikrývka nebo přítěž?
Sníh mokrý nebo sníh ve vyšší vrstvě představuje pro tenčí větve jehličnanů a stálezelených dřevin neúměrnou zátěž. Za několik hodin se jejich dřevo tak protáhne, že se již nedokáže narovnat, dokonce může i prasknout. Proto ho průběžně sklepávejte. U tújí a jalovců je vhodnou prevencí svázání vrcholových větví.
Lehký prašan na záhonech a kolem trvalek naopak slouží jako ochrana před mrazem a zároveň jim poskytne závlahu.