Upovídané rostliny. Konečně budeme vědět, jak se jim daří nebo nedaří

14.2.2020
Filip

Představte si situaci, kdy přijdete domů a vaše rostlina, doposud odevzdaně sedící na parapetu, vám začne říkat, že má žízeň nebo, že je jí chladno.

Výzkum provedla skupina vědců ze dvou Izraelských univerzit zaměřujících se na zkoumání flory. Na jeho základě v prosinci letošního roku publikovali studii, v níž tvrdí, že rostliny jsou schopny pomocí ultrazvuků sdělit okolí své potřeby. Zkrátka, na základě toho, jak se jim daří, či nedaří, vydávat rozdílné ultrazvukové frekvence.

Pracovali s přesvědčením, že pokud rostliny mění své zbarvení, vůni nebo tvar na základě změn množství přísunu vody a světla, proč by se nemohly projevovat i v rovině zvuků – frekvencí, které lidské ucho nedokáže zachytit ale kde práci zastanou moderní technologie.

Zobák plameňáků jako potvrzení evoluce. Jeho „obrácený“ tvar se vyvinul z jednoho prostého důvodu

Rostliny promlouvaly skrz mikrofony

V praxi to vypadalo tak, že k měřeným rostlinám, v tomto případě rajčatům, kaktusům a tabáku, namířili mikrofony a ze vzdálenosti 3 – 5 metrů „poslouchali“. Tedy spíše sledovali změny frekvencí v rozsahu 20 – 150 kHz, kde je nejslabší šum okolí, a současně s tím měnili rostlinám podmínky, v nichž se nacházely.

Zaznamenávali jak se jejich „hlas“ mění nejen při dehydrataci ale také například při jejich stříhání. 

Každý druh rostlin byl nahráván jeden den po zalévání (kontrolní vzorek) a pět dní po zalití. Postupně se jim dařilo dosáhnout úspěšnosti 84 procent v určení jejich potřeb.

zelenina bylinky nať

Máte rádi čerstvé bylinky a zeleninu? Pěstujte si je doma za okny

Dále byly rostliny poslouchány v průběhu procesu dehydratace, tedy od jejich zalití. Na časové ose byla sledována síla frekvencí jimi vydávaných a taktéž dokázali naměřit přesné vzorce, které se postupem času a opakováním pokusu lišili jen nepatrně.

Jejich výsledky tak vůbec poprvé demonstrovaly, že vedle zvířat i rostliny pod stresem vydávají rozdílné zvuky. Věří, že jejich objev a metody pomohou k prokázání této schopnosti i u dalších rostlin a mohou přinést zásadní zlepšení v oblasti zemědělství.

 Nepřehlédněte