Zobák plameňáků jako potvrzení evoluce. Jeho „obrácený“ tvar se vyvinul z jednoho prostého důvodu

12.10.2019
Filip

Většina ptáků má klasický zobák s pevnou horní částí a pohyblivou dolní. Přece jen, tak to máme i my samotní se svými ústy s horní pevnou čelistí. Když se však podíváte na zobák plameňáka, vypadá to, jako by byl přesně naopak. Pohyblivá je pouze jeho horní část. Popis této zajímavosti pochází už z konce 17. století.

Cvičíte ráno či večer? Každý čas má své benefity, záleží co od něj čekáte

Překvapivě jsme na vysvětlení čekali až do roku 1957, kdy byla doktorkou Penelope M. Jenkin, z Královské Společnosti, zveřejněna studie, která tuto záhadu jednou pro vždy vyřešila. Obě části zobáku se pohybují zcela nezávisle na sobě pomocí kloubového spoje. Plameňák ho tak může ovládat, jak je mu libo.

Toto řešení dává smysl vzhledem k tomu, že se krmí způsobem, kdy ponoří hlavu do vody a doslova tak jedí s hlavou vzhůru nohama. Jejich obvyklou potravou jsou potom drobní živočichové jako korýši, měkkýši a ostatní hmyz. Získávají je vířením bahna na dně vody a prosévají je přes jakýsi filtr, kterým jsou vybaveni. Hlavu pak musí mít ponořenou až u dna. Podivný „obrácený“ tvar zobáku byl tak objasněn.

Lidé s ADHD vynikají v kreativitě. Jejich mozek pracuje jinak a umožňuje snadněji bořit zažité formy

Americký zoolog Stephen Jay Gould, to shrnul slovy „Evoluce jako přizpůsobení se způsobu života – Darwinova vize – posílila tímto extrémním testem život vzhůru nohama.“ Jinými slovy, další bod pro evoluci.

 Nepřehlédněte