Lidé s ADHD vynikají v kreativitě. Jejich mozek pracuje jinak a umožňuje snadněji bořit zažité formy

Porucha pozornosti je dnes diagnostikována přibližně u pěti procent dětí. Je jí věnována velká pozornost a zkoumá ji nejedna studie. Podle jedné s sebou však menší schopnost soustředit se přináší i určitou výhodu.

ADHD je dnes už tak známým pojmem, že je možná zbytečné ho popisovat, přesto však krátké seznámení. ADHD jinak řečeno hyperaktivita, nebo přesněji porucha pozornosti se řadí mezi tzv. nevývojové poruchy. Popisuje se jako nerovnováha mezi centrální nervovou soustavou. Důsledkem je odlišná rychlost zrání částí mozku a následné zpomalení přenosu informací mezi nimi. Hlavním projevem je nepozornost. Mozek si nedokáže včas vyhodnotit všechny podněty a vybrat ty podstatné. Děti jsou impulzivní a nesoustředěné, a přesto že jsou často velmi přátelské, většinou se jim nedaří budovat dobré vztahy s vrstevníky.

Pes jako nejlepší kamarád k hyperaktivním dětem. Nezáleží na plemeni ani pohlaví, důležitá je povaha

Mít diagnostikovanou nějakou formou ADHD nutně nemusí znamenat handicap. Podle studie publikované minulý rok, mohou mít lidé s touto poruchou jednu výhodu, tou je jejich kreativita. Tedy schopnost častěji přispívat nekonvenčními nápady. Pro studii bylo vybráno 26 studentů, kterým byla porucha pozornosti diagnostikována a stejný počet těch, kterých se netýkala. Byly jim představeny dva testy, za účelem jejich schopnost kreativně myslet, otestovat.

První část testu obsahovala úkol, nakreslit a detailně popsat smyšlené (mimozemské) ovoce. Úkolem bylo, aby se účastník co nejméně inspiroval již známými druhy. Následně byla utvořena porota, která měla přidělovat hodnoty originalitě. Zatímco „mimozemské“ ovoce se semeny, stonkem a šťavnatou chutí nebylo nic neobvyklého, našlo se i takové, které obsahovalo například oční bulvy, brčka nebo sklon explodovat. Právě takové kresby byly z větší části výplodem fantazie studentů s poruchou pozornosti.

Chytré drogy neboli nootropika berete i vy. Mají nějaké pozitivní účinky?

Druhá část předložila oběma skupinám šest slov v každé ze tří kategorií. Slova se dělila na typy těstovin, radioaktivní prvky a názvy léků proti bolesti. Byli požádání, aby ve skupinách přidali do každé kategorie několik vlastních slov. Co jim ovšem nebylo řečeno bylo, že každá kategorie slov se řídila určitým pravidlem. Například všechny typy těstovin končily na „i“ nebo „a“ (spaghetti, lasagna). Druhy prvků končily na „on nebo „ium“ (carbon, helium) a názvy léků byly vždy zakončeny koncovkami „in“ nebo „ol“ (Aspirin, Tylenol). Vědce zajímalo, jak snadno obě skupiny nová slova utvoří a zároveň jak často se budou řídit oním nevyřčeným pravidlem koncovek. Skupina s ADHD v rozbití formy opět překonala druhou.

Cvičíte ráno či večer? Každý čas má své benefity, záleží co od něj čekáte

Je jasné, že poruchu hyperaktivity ještě zcela neznáme, tato studie může být počátkem dalšího boření mýtů. Zároveň je ale potřeba brát ji s nadhledem. Obdobné studie byli už totiž provedeny a jako „vítězi“ v nich vyšli například introverti, kteří vděčili za svou schopnost koncentrace. Nicméně toto téma je dnes hodně žhavé i v kontextu moderních technologií, tak vyčkáme, jaké nové poznatky se dozvíme.

 

Dnes, 09:02
Pohádkový příběh o přátelství, pomoci a nových výzvách Puntička vychází u příležitosti Světového dne roztroušené...
Dnes, 08:03
Vystudoval technické učiliště, obor konstrukce mostů, byl vězněn na Sibiři, trpěl epilepsií a propadl vášnivému...
Včera, 16:05
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 16:05
Prezident České lékařské komory Milan Kubek se ostře ohradil proti nátlaku a šikaně, které vystavila...
Včera, 16:00
Puma americká, panter, je po jaguárovi druhou největší žijící kočkovitou šelmou Ameriky, čtvrtou největší kočkou...
Včera, 14:00
Konkrétně do dějin Kanady a Dalekého severu předminulého století. Byly to opravdu průkopnické časy, které...
Včera, 11:30
Máte pocit, že jste se vrátili v čase. Zapomenete na potemnělý sál a zaplacené vstupné....
Policie_ilustrační foto
Včera, 10:00
V současné době se velmi rozšířil nový typ internetového podvodu, který může přijít běžného facebookového...
Včera, 08:57
Stávající ministr zahraničí Tomáš Petříček a dva jeho předchůdci Lubomír Zaorálek a Karel Schwarzenberg napsali...
Včera, 08:21
I když Češi začali chovat králíky až od 19. století, před padesáti lety byste našli...
28.5.2020
Po postoupení Sudet Německu se celé rodiny ocitly v dosti prekérní situaci. Obyvatelstvo bylo evakuováno...
Reklama