Lidé s ADHD vynikají v kreativitě. Jejich mozek pracuje jinak a umožňuje snadněji bořit zažité formy

4.10.2019
Filip

ADHD je dnes už tak známým pojmem, že je možná zbytečné ho popisovat, přesto však krátké seznámení. ADHD jinak řečeno hyperaktivita, nebo přesněji porucha pozornosti se řadí mezi tzv. nevývojové poruchy. Popisuje se jako nerovnováha mezi centrální nervovou soustavou. Důsledkem je odlišná rychlost zrání částí mozku a následné zpomalení přenosu informací mezi nimi. Hlavním projevem je nepozornost. Mozek si nedokáže včas vyhodnotit všechny podněty a vybrat ty podstatné. Děti jsou impulzivní a nesoustředěné, a přesto že jsou často velmi přátelské, většinou se jim nedaří budovat dobré vztahy s vrstevníky.

Pes jako nejlepší kamarád k hyperaktivním dětem. Nezáleží na plemeni ani pohlaví, důležitá je povaha

Mít diagnostikovanou nějakou formou ADHD nutně nemusí znamenat handicap. Podle studie publikované minulý rok, mohou mít lidé s touto poruchou jednu výhodu, tou je jejich kreativita. Tedy schopnost častěji přispívat nekonvenčními nápady. Pro studii bylo vybráno 26 studentů, kterým byla porucha pozornosti diagnostikována a stejný počet těch, kterých se netýkala. Byly jim představeny dva testy, za účelem jejich schopnost kreativně myslet, otestovat.

První část testu obsahovala úkol, nakreslit a detailně popsat smyšlené (mimozemské) ovoce. Úkolem bylo, aby se účastník co nejméně inspiroval již známými druhy. Následně byla utvořena porota, která měla přidělovat hodnoty originalitě. Zatímco „mimozemské“ ovoce se semeny, stonkem a šťavnatou chutí nebylo nic neobvyklého, našlo se i takové, které obsahovalo například oční bulvy, brčka nebo sklon explodovat. Právě takové kresby byly z větší části výplodem fantazie studentů s poruchou pozornosti.

Chytré drogy neboli nootropika berete i vy. Mají nějaké pozitivní účinky?

Druhá část předložila oběma skupinám šest slov v každé ze tří kategorií. Slova se dělila na typy těstovin, radioaktivní prvky a názvy léků proti bolesti. Byli požádání, aby ve skupinách přidali do každé kategorie několik vlastních slov. Co jim ovšem nebylo řečeno bylo, že každá kategorie slov se řídila určitým pravidlem. Například všechny typy těstovin končily na „i“ nebo „a“ (spaghetti, lasagna). Druhy prvků končily na „on nebo „ium“ (carbon, helium) a názvy léků byly vždy zakončeny koncovkami „in“ nebo „ol“ (Aspirin, Tylenol). Vědce zajímalo, jak snadno obě skupiny nová slova utvoří a zároveň jak často se budou řídit oním nevyřčeným pravidlem koncovek. Skupina s ADHD v rozbití formy opět překonala druhou.

Cvičíte ráno či večer? Každý čas má své benefity, záleží co od něj čekáte

Je jasné, že poruchu hyperaktivity ještě zcela neznáme, tato studie může být počátkem dalšího boření mýtů. Zároveň je ale potřeba brát ji s nadhledem. Obdobné studie byli už totiž provedeny a jako „vítězi“ v nich vyšli například introverti, kteří vděčili za svou schopnost koncentrace. Nicméně toto téma je dnes hodně žhavé i v kontextu moderních technologií, tak vyčkáme, jaké nové poznatky se dozvíme.

 Nepřehlédněte