Máte rádi čerstvé bylinky a zeleninu? Pěstujte si je doma za okny

19.1.2020
Karel Hutr

Také milujete bylinky a zeleninu? I v zimě můžete mít obojí po ruce a vždy čerstvé. Pokud máte doma prostornější parapety nebo dokonce zimní zahradu, není co řešit. K tomu vám postačí květináče a ještě lépe truhlíky, ale z nouze lze použít i jiné nádoby. K pěstování bylinek použijte okna, kam dopadá přes den sluneční svit a je tam teplo i přes noc. Stačí, když přes noc neklesnou teploty pod zhruba 10 °C. Problémem může být také naopak příliš vysoká teplota, protože substrát bude rychleji vysychat. Pak bude chtít častěji zalévat nebo rosit.

Bez luštěnin to nejde, jsou ideální potravinou

Bylinky a některé druhy zeleniny můžeme pěstovat v substrátu, který zakoupíme v každém lepším květinářství. Jeho výhodou je, že obsahuje živiny. K výsevu použijeme semínka nebo provedeme výsadbu ze sazeniček, které také seženeme v prodejnách.

Vyhněte se ale raději bylinkám předpěstovaných v květináčích v supermarketech. Ty jsou vypěstované v takových podmínkách, že jsou určené přímo k využití v kuchyni a substrát není ideální pro další růst. Řešením je rostliny přesadit, ale ani tak nelze zaručit, že vydrží. Možná jste to už zkoušeli a jistě nám dáte za pravdu, že to není řešení.

Jedno z prvních koření lidových vrstev. Cibule, královna české kuchyně

Zeleninová nať

Co vše si tedy můžeme vypěstovat doma za okny? Ideální je pažitka, petržel, řeřicha, meduňka nebo bazalka, ale i rozmarýn či tymián a další. Kdo má rád rukolu, lze ji také pěstovat pro sklizeň lístků v truhlících.

Ideální je, pokud můžeme ze zahrádky vyrýt před zimou na jejím začátku část sestřiženého trsu pažitky nebo odrýpneme několik rostlinek petrželky. Řešením je i seříznout vrcholovou část kořene petržele a tu nechat zakořenit ve vodě a pak vsadíme do květináče. Na dno květináče dáme drenáž a zasadíme rostliny nebo kořen petržele. Nádoby s bylinkami umístíme na světlé místo za okno a zavlažujeme podle potřeby odstátou vodou. Občas můžeme rostliny orosit. Tím je i zbavíme prachu z místnosti. Přihnojování není nutné, protože v substrátu je dostatek živin na tu relativně krátkou dobu, co rostliny budeme pěstovat doma. Na jaře je pak můžeme vysadit na zahradu nebo umístit na balkon.

FOTO: Vypěstujte si doma zeleninu nebo bylinky

Vypěstujte si doma zeleninu nebo bylinky - toast zeleninaVypěstujte si doma zeleninu nebo bylinky - zelenina nať jídloVypěstujte si doma zeleninu nebo bylinky - onion-3392664_1280Vypěstujte si doma zeleninu nebo bylinky - naťová zelenina

Pěstování ze semínek

Pro vypěstování bylinek ze semínek použijeme třeba buničinu, která dobře udrží vodu a pak rostliny přesadíme do květináčů. Ne všechny druhy jde pěstovat ze semínek, proto využíváme třeba vrcholky kořenové zeleniny nebo rostliny ze zahrádky. Třeba taková petržel je dost náročná na vypěstování ze semen. Vhodná je k tomu ale naopak třeba řeřicha. Kdo má rád nať z cibulky, stačí pár cibulí vsadit do truhlíků a za několik dní budete mít k dispozici čerstvou nať.

Zelenou nať různých bylinek a zeleniny doma vypěstované pak můžeme použít do polévek, do salátů nebo jen tak na ozdobu chlebíčků a dalších pokrmů.Nepřehlédněte