Čočka, hrách, fazole a další z řady luštěnin jsou v našich kuchyních zbytečně opomíjené. A to i přesto, že dodávají lidskému organismu potřebné množství bílkovin, minerálních látek, stopových prvků, vitamínů i vlákniny.
Důvodem k nízké spotřebě luštěnin může být i obava z nadýmavosti. Je ale zbytečná, dá se jí totiž předejít tak, že k luštěninám, které vždy před tepelnou úpravou namočíme, přidáme protinadýmavé bylinky jako je například tymián, koriandr, může to být i majoránka, anýz nebo saturejka, bazalka a kmín.
Luštěniny mají v naší stravě nepopiratelné výhody. Mnohé obsahují až dvakrát více proteinu než celozrnné cereálie a třikrát více než rýže, jsou dobrým zdrojem vitamínů jako např. folate, tedy kyselina listová, díky nízkému glykemickému indexu, nízkému obsahu tuku a vysokému podílu vlákniny jsou vhodné i pro diabetiky a mají pozitivní vliv na úrodnost půdy.
Z luštěnin je možné připravovat nepřeberné množství jídel, příloh, salátů, pomazánek a u mnohých spotřebitelů se využívají i v naklíčené podobě. Pro všechny luštěniny platí pravidlo – solit je až těsně před dovařením.
Salát z barevné čočky s římským salátem, zakysaná smetana s majoránkou
Potřebujeme: 100g červené čočky, 200g velkozrnné čočky, 100g černé čočky Belga, olivový olej, sůl, 500g římského salátu, 1 kelímek zakysané smetany, majoránku a 1l bílého vína.
Postup: Klasickou velkozrnnou čočku předem namočíme na 30 minut. Čočku, každou zvlášť, uvaříme v bílém víně a ochutíme solí. Pro zachování krásně křupavé konzistence je potřeba červenou čočku vařit maximálně 2 minuty, černou čočku cca 10 minut.
Po vystydnutí smícháme čočku dohromady s olivovým olejem. Nasekáme římský salát a vše promícháme. Zakysanou smetanu okořeníme majoránkou a podáváme se salátem.