Stačí promnout list…
Druhů divokého česneku je několik – viniční vypadá trochu jako širší tráva, česnek podivný má zase kopinaté listy, medvědí česnek má listy vejčitého tvaru. Ať už se vydáte pro kterýkoli z nich, dejte pozor, aby se nepopletly s jinými bylinami. Nejčastější je záměna za listy bledulí nebo konvalinek. Divoký česnek ale prozradí jeho vůně. Stačí promnout list v prstech a hned je jasné, jestli jste narazili na správný zelený životabudič.
Medvědí česnek má rád vlhko
Medvědí česnek má rád vlhko. Najdete jej tedy hlavně ve vlhkých, živinami bohatších lesích, hlavně luzích spíše v nížinách. Pokud jste z Moravy, máte vyhráno. Na Moravě a v severovýchodní části Čech medvědího česneku najdete obecně více než v jihozápadní části Čech. Výjimkou nejsou ani celé lesní česnekové plantáže. Ty, které se nacházejí mimo přírodní rezervace, jsou bohužel v poslední době drancovány nájezdy sběračů.
- Věděli jste, že: Podle legendy je medvědí česnek první rostlinou, kterou medvěd sežere po probuzení ze zimního spánku. Proto si tato rostlinka vysloužila svůj přívlastek medvědí.
A pokud o žádném česnekovém nalezišti ve svém okolí nevíte, můžete si divoký česnek i vypěstovat. S tím medvědím to bude trochu složitější, má totiž větší nároky na světlo a stín. Pokud ale sáhnete po česneku podivném, který je velmi invazivní, můžete mít napřesrok česnekovou zahrádku. Roste i v parcích, v Praze například na Petříně nebo v Divoké Šárce.
K masu i na chleba
Divoký česnek se dá použít všude tam, kam dáváte špenát nebo pažitku a samozřejmě klasický česnek. Dochutíte s ním prakticky jakýkoli pokrm a výhodou je, že je jemnější. Výborně se doplňuje například s jehněčím masem. Přidejte jej i do polévek, pomazánek a omáček. Nejlépe chutná ale na čerstvém chlebu s tvarohem, máslem nebo sádlem.
Medvědí česnek se uchovává velmi jednoduše. Listy vydrží dlouho čerstvé i v lednici. Pokud si ale chcete lupení plné vitamínů dopřávat po celý rok, listy spařte, přeceďte a zamrazte. Jednoduchá je i příprava zeleného česnekového pesta. Listy česneku rozmixujte společně s hrstí piniových nebo kešu oříšků, trochou olivového oleje a špetkou soli.
Zelený detox
Divoký česnek je přírodní antibiotikum s výraznými desinfekčními účinky. Vedle toho obsahuje i velké množství vitaminu C. V lidovém léčitelství se listy používaly ke snížení krevního tlaku, při bolestivých křečových žílách, ale i k detoxikaci ledvin a močového měchýře. Povzbuzuje srdeční činnost a pomáhá při potížích s trávením.