• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Začala sezóna medvědího česneku. Kam na divoké lupení a co z něj připravit

    28.3.2019

    Medvědí síla a skvělá česneková chuť. Rostoucí obliba receptů našich babiček vzkřísila toto léčivé lupení a vrátila jej zpátky do kuchyně, kam po právu patří. Divoký česnek už vykukuje ze země, zanedlouho na něj sběrači budou pořádat nájezdy. Získejte trochu náskok – poradíme, kam na něj zajít a jaké pokrmy připravit.

    Stačí promnout list…

    Druhů divokého česneku je několik – viniční vypadá trochu jako širší tráva, česnek podivný má zase kopinaté listy, medvědí česnek má listy vejčitého tvaru. Ať  už se vydáte pro kterýkoli z nich, dejte pozor, aby se nepopletly s jinými bylinami. Nejčastější je záměna za listy bledulí nebo konvalinek. Divoký česnek ale prozradí jeho vůně. Stačí promnout list v prstech a hned je jasné, jestli jste narazili na správný zelený životabudič.

    5 bylinek, které nesmí chybět v žádné kuchyni. Používáte je?

    Medvědí česnek má rád vlhko

    Medvědí česnek má rád vlhko. Najdete jej tedy hlavně ve vlhkých, živinami bohatších lesích, hlavně luzích spíše v nížinách. Pokud jste z Moravy, máte vyhráno. Na Moravě a v severovýchodní části Čech medvědího česneku najdete obecně více než v jihozápadní části Čech. Výjimkou nejsou ani celé lesní česnekové plantáže. Ty, které se nacházejí mimo přírodní rezervace, jsou bohužel v poslední době drancovány nájezdy sběračů.

    • Věděli jste, že: Podle legendy je medvědí česnek první rostlinou, kterou medvěd sežere po probuzení ze zimního spánku. Proto si tato rostlinka vysloužila svůj přívlastek medvědí.

    A pokud o žádném česnekovém nalezišti ve svém okolí nevíte, můžete si divoký česnek i vypěstovat. S tím medvědím to bude trochu složitější, má totiž větší nároky na světlo a stín. Pokud ale sáhnete po česneku podivném, který je velmi invazivní, můžete mít napřesrok česnekovou zahrádku. Roste i v parcích, v Praze například na Petříně nebo v Divoké Šárce.

    Kopřiva je královnou bylinek. Pomáhá při chudokrevnosti i vypadávání vlasů. Natrháte si ji?

    K masu i na chleba

    Divoký česnek se dá použít všude tam, kam dáváte špenát nebo pažitku a samozřejmě klasický česnek. Dochutíte s ním prakticky jakýkoli pokrm a výhodou je, že je jemnější. Výborně se doplňuje například s jehněčím masem. Přidejte jej i do polévek, pomazánek a omáček. Nejlépe chutná ale na čerstvém chlebu s tvarohem, máslem nebo sádlem.

    Medvědí česnek se uchovává velmi jednoduše. Listy vydrží dlouho čerstvé i v lednici. Pokud si ale chcete lupení plné vitamínů dopřávat po celý rok, listy spařte, přeceďte a zamrazte. Jednoduchá je i příprava zeleného česnekového pesta. Listy česneku rozmixujte společně s hrstí piniových nebo kešu oříšků, trochou olivového oleje a špetkou soli.

    Sléz maurský je doslova kouzelná bylina. Léčí tělo, barví látky a navíc báječně chutná

    Zelený detox

    Divoký česnek je přírodní antibiotikum s výraznými desinfekčními účinky. Vedle toho obsahuje i velké množství vitaminu C. V lidovém léčitelství se listy používaly ke snížení krevního tlaku, při bolestivých křečových žílách, ale i k detoxikaci ledvin a močového měchýře. Povzbuzuje srdeční činnost a pomáhá při potížích s trávením.



    Nepřehlédněte