Sléz maurský je doslova kouzelná bylina. Léčí tělo, barví látky a navíc báječně chutná

15.6.2018
Edit Doležalová

Sléz maurský (Malva mauritiana) je dvouletá až víceletá rostlina. Pěstuje se u nás jako okrasná květina, která pro své krásné růžovofialové květy je ozdobou nejedné zahrádky či balkónu. Dorůstá do výšky až jednoho a půl metru. Původem však pochází z oblasti Středomoří a severní Afriky, proto nese tento svůj exotický název.

Všechny druhy slézu se pro svůj vysoký obsah slizových látek s oblibou používají v lidovém lékařství, především při zánětech horních cest dýchacích. Rodina slézů zahrnuje asi 15 – 20 druhů s fialovou, růžovou, nachovou, tmavě fialovou, vzácně i bílou barvou květů a výškou od 30 do 150 cm. Pěstování slézu maurského není nijak náročné.

Lipový květ jako lahodné sedativum. Pohladí nervy a ještě po něm omládnete

Semeno vyséváme přímo do volné půdy v březnu a dubnu. Když mají výhonky roztlin cca čtyři pravé listy, sadbu vyjednotíme. Můžeme předpěstovat i sazeničky. Sléz maurský kvete od června do října tmavěfialovými, až 5 cm velkými květy. Rostlina dorůstá do výšky až 1,5 m a neúnavně stále nakvétá.

K léčebným účelům sbíráme vždy rozkvetlé květy za sucha nebo listy v době květu rostliny. Používají se čerstvé nebo se můžou i sušit. Květy používáme především při nemocech dýchacího ústrojí, listy při problémech se zažíváním. Planě rostoucí můžeme u nás nalézt sléz lesní a sléz přehlížený, které mají stejné účinky jako sléz maurský.

Odvar ze slézu maurského našel uplatněníi jako doplněk léčby některých kožních onemocnění. Používá se v obkladech při hojení zanícených ran, atopickém ekzému, lupénce nebo i kožních zánětech. Dokáže tlumit zánětlivost, zmírnit svědění a obnovuje růst nových buněk pokožky.

Nasbírejte si pivoňky. Tento zázrak pomáhá na trávení, bolestivou menstruaci i na kašel

Zajímavostí je, že původní obyvatelé severní Afriky sléz maurský používají především na přírodní barvení látek. Také se používá v místní kuchyni. Růžové slézové květy se přidávají do bylinných čajů pro zlepšení chuti, barvy i vzhledu. Květy jsou oblíbené i jako výborná jedlá dekorace do ovocných i zeleninových salátů nebo na chlebíčky.

FOTO: sléz maurský

sléz maurský - sléz_1sléz maurský - sléz_2sléz maurský - sléz_3sléz maurský - sléz_4sléz maurský - sléz_5
Další fotky
sléz maurský - sléz_6


Nepřehlédněte