• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • 5 bylinek, které nesmí chybět v žádné kuchyni. Používáte je?

  9.10.2018
  Michaela Procházková
  Další fotky

  Bylinky jsou vhodnou alternativou léků. Na mnohé problémy účinkují pozitivně. Některé mají protizánětlivé účinky, jiné zase podporují imunitu či trávení. Poradíme vám, které rostliny vám nesmí ve vaší bylinkové zahrádce chybět a na co se vám budou hodit.

  Heřmánek

  Ne nadarmo se tato bylina nazývá jako všelék. Pomáhá hlavně při trávicích a žaludečních potížích jako jsou křeče, nadýmání, bolesti, průjem a zvracení. Je vhodný pro ženy, které trpí ztrátou nebo poruchou menstruace. Heřmánek má také protizánětlivé a dezinfekční účinky. Můžeme ho použít na drobnější rány, vyrážku, zánět spojivek, bolesti zubů a dásní. Pokud doma nemáte zrovna po ruce desinfekci, můžete ránu vyčistit i heřmánkovým nálevem. Bylina dokáže podpořit i naši krásu. Vlasům dodá lesk, pružnost a zmírní maštění. Je vhodná i pro děti.

  Chřipce na podzim se vyhněte obloukem. Poradíme, jak na to

  Šalvěj

  Šalvěj je ideální jako prevence. Posiluje imunitu celého těla. Pomáhá zabránit vzniku rakoviny a mrtvice. Je často vhodným doplňkem pročišťovací kúry. Čistí krev a odvádí z těla hleny a nezdravé látky. Velmi pozitivně působí na onemocnění žláz a míchy. Bylina nám pomůže i v ústní dutině. Dokáže ulevit od bolesti zubů, v krku a zánětů mandlí. Navíc je jednou z mála bylin, která dokáže radikálně ulevit od pocení během spánku.

  Jste těhotná, trápí vás nachlazení a léky jsou tabu? Tyto bylinky zaručeně pomohou

  Libeček

  Tato bylinka se nám bude hodit hlavně v kuchyni. Je vhodný do polévek, omáček i různých salátů. Avšak věděli jste, že i tato bylina má léčivé účinky? Libeček má silné močopudné účinky a mimo to si dokáže poradit i s plynatostí. Pomáhá při potížích s prostatou močením a dokonce dokáže rozpustit močové a ledvinové kameny. Ulevuje od bolesti žaludku a žlučníku.Navíc zlepšuje trávení, protože podporuje vznik trávicích šťáv. Tato bylinka není vhodná pro každodenní konzumaci a nedoporučuje se kojícím ženám!

  Sedm osvědčených tipů, jak zatočit s únavou

  Tymián

  Další bylinka, kterou uplatníme hlavně v kuchyni, ale zároveň nám může pomoci. Tymián obsahuje mnoho minerálů, vitamínů a vlákniny. Silně podporuje imunitní systém a dokonce má i antibiotické účinky. Má močopudný účinek a dokáže vyléčit zánět močových cest. Tymián je vhodný zejména pro kuřáky. Pročišťuje plicní tkáň a uvolňuje hlen. Ulevuje od plicních potížích a dřív se hojně využíval při léčbě černého kašle. Nedoporučuje se konzumovat každý den.

  Kyselé ovoce zázrak na nachlazení. Těchto 5 věcí dokáže jenom citron

  Citrónová tráva

  Tato bylinka není moc známa, ale věřte, že její citronová chuť se bude v kuchyni vyjímat a navíc má mnoho blahodárných účinků. V první řadě skvěle zabere při bolestech hlavy a migrénách, dále podporuje trávení, vyplavuje nezdravé toxiny ven z těla, podporuje zdravou hladinu cholesterolu v krvi a dokáže ulevit od bolesti svalů a kloubů. Uplatníme ho i při respiračních potížích jako je kašel, rýma, nachlazení a chřipka.

  FOTO: bylinky

  bylinky - bylinkybylinky - lovage-2199539_1920bylinky - bylinkybylinky - bylinkybylinky - máta – bylinky
  Další fotky
  bylinky - chamomile-829220_1920bylinky - cajbylinky - sage-3685596_1920


  Nepřehlédněte