Uložte ke spánku zavlažovací systémy. Rostliny už téměř nebude třeba zalévat

Většina rostlin se už připravuje na zimu a zalévat už prakticky není třeba. Proto je čas zazimovat venkovní závlahové systémy, u kterých hrozí riziko poškození promrznutím.

Většině běžných zahradních hadic na první pohled mráz příliš neuškodí. Ovšem materiály, které se na výrobu hadic používají, ztrácejí při nízkých teplotách svou pružnost a mrznoucí voda v nich může vytvářet mikrotrhliny, které podstatně zkracují jejich životnost. Prasklina v potrubí nebo venkovním kohoutku je pak důvodem k okamžité výměně. Velkým rizikem je prasknutí části zavlažovacího systému v době, kdy není nikdo doma. Pak může dojít i k vyčerpání studny a zničení čerpadla.

Než začne mrznout

Zazimovat zavlažovací systémy je vhodné před příchodem prvních mrazů. Jakmile se rtuť teploměru začne pohybovat na hranici 4 stupně Celsia, je to znamení, že mrazíky na sebe nenechají dlouho čekat. Pokud by voda v zavlažovacím systému zamrzla, zpravidla poškodí i ty nejcitlivější a zároveň nejdražší součástí.

Poškožené stěny, dno nebo zakrývací plachta bazénu. Jak na jejich opravu

Jak na to?

Zazimování spočívá v odpojení všech součástí, které odpojit lze, a jejich uskladnění v prostorách, kde teplota neklesá pod bod mrazu. Začněte s venkovními rozvody od zdroje vody. Pokud jsou připojeny k domovnímu rozvodu, zpravidla postačí zavřít přívod vody a otevřít výpustní ventily. Jestliže je zavlažování napojené na venkovní povrchová čerpadla, odpojte je, vypusťte z nich vodu a ukliďte je do prostor, kde nepromrznou. Ponorná čerpadla umístěná ve studních a podzemních nádržích, kde nemůže dojít k zamrznutí, postačí odpojit od elektrické sítě a od všech zavlažovacích zařízení.

Hadice a volně umístěné kropiče odpojte od zdroje vody, rozeberte, důkladně vysušte a na zimu uskladněte v teple. Všechny ventily a kohouty po odpojení zdroje vody nechte mimo sezonu otevřené.

Jezírko je okrasou zahrady. Místo odpočinku a klidu

Pod zemí

Podzemní zavlažovací systémy, které nejsou opatřeny automatickými odvodňovacími ventily, mohou vyžadovat odvodnění pomocí kompresoru. Ten se připojí na vstup systému a místo vody se do systému vhání vzduch. Ručně pak otevřete jednotlivé větve systému a stlačeným vzduchem z nich vytlačíte veškerou vodu.

Pokud máte v systému výpustní ventily, postupujte podle návodu výrobce. Většinou postačí otevřít vstup systému a vodu nechat automatickými ventily samospádem vytéct. Po odvodnění se o zavlažovací trysky již starat nemusíte, jsou mrazuvzdorné. Jestliže k ovládání zavlažování používáte spínací hodiny s ventilem na zdroji vody, odpojte je a ukliďte do vytápěných prostor. Po dobu uskladnění je vhodné vyndat i baterii, aby se nevybila a nepoškodil se přístroj.

Sklep nemusí být jen skladiště harampádí. Měl by být funkční částí vašeho domu

Dnes, 07:30
Britská média oznámila zprávu o úmrtí šedesátiletého pilota British Airways Nicholase Synnotta. Muž zemřel několik...
Dnes, 06:30
Když bylo v Praze 28. září 1842 otevřeno tzv. Nové divadlo, byla vlastně otevřena jedna...
Včera, 07:29
Komerční článek
Vedení měst často poptává řešení, které neprošlo analýzou toho, co občané opravdu potřebují. Dokumenty zadání...
Včera, 07:29
Sezona opalování je tady. Proti škodlivým složkám slunečního záření je nutné se chránit. Jenže mnohé...
Včera, 07:20
Byla jednou z nejvýraznějších postav české kinematografie druhé poloviny dvacátého století. Všichni si ji pamatujeme...
12.6.2021
Když přišla zpráva o úmrtí výborné herečky a nezapomenutelné Popelky Libuše Šafránkové, na chvíli se...
11.6.2021
Hroch obojživelný (Hippopotamus amphibius) je hned po slonovi druhým největším suchozemským savcem, jenž dosahuje délky...
11.6.2021
V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko...
11.6.2021
Devadesátiletý muž se dočkal okamžiku, ve který už ani nevěřil. Po 58 letech se setkal...
11.6.2021
Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie covidu-19. Pravděpodobně na podzim nastane zhoršení, bude stoupat reprodukční...
11.6.2021
Panna Kateřina Lehouská z Malevic, pohání Václava Lehouského odtud z Malevic, viniti téhož Václava chce...
Reklama