Uložte ke spánku zavlažovací systémy. Rostliny už téměř nebude třeba zalévat

Většina rostlin se už připravuje na zimu a zalévat už prakticky není třeba. Proto je čas zazimovat venkovní závlahové systémy, u kterých hrozí riziko poškození promrznutím.

Většině běžných zahradních hadic na první pohled mráz příliš neuškodí. Ovšem materiály, které se na výrobu hadic používají, ztrácejí při nízkých teplotách svou pružnost a mrznoucí voda v nich může vytvářet mikrotrhliny, které podstatně zkracují jejich životnost. Prasklina v potrubí nebo venkovním kohoutku je pak důvodem k okamžité výměně. Velkým rizikem je prasknutí části zavlažovacího systému v době, kdy není nikdo doma. Pak může dojít i k vyčerpání studny a zničení čerpadla.

Než začne mrznout

Zazimovat zavlažovací systémy je vhodné před příchodem prvních mrazů. Jakmile se rtuť teploměru začne pohybovat na hranici 4 stupně Celsia, je to znamení, že mrazíky na sebe nenechají dlouho čekat. Pokud by voda v zavlažovacím systému zamrzla, zpravidla poškodí i ty nejcitlivější a zároveň nejdražší součástí.

Poškožené stěny, dno nebo zakrývací plachta bazénu. Jak na jejich opravu

Jak na to?

Zazimování spočívá v odpojení všech součástí, které odpojit lze, a jejich uskladnění v prostorách, kde teplota neklesá pod bod mrazu. Začněte s venkovními rozvody od zdroje vody. Pokud jsou připojeny k domovnímu rozvodu, zpravidla postačí zavřít přívod vody a otevřít výpustní ventily. Jestliže je zavlažování napojené na venkovní povrchová čerpadla, odpojte je, vypusťte z nich vodu a ukliďte je do prostor, kde nepromrznou. Ponorná čerpadla umístěná ve studních a podzemních nádržích, kde nemůže dojít k zamrznutí, postačí odpojit od elektrické sítě a od všech zavlažovacích zařízení.

Hadice a volně umístěné kropiče odpojte od zdroje vody, rozeberte, důkladně vysušte a na zimu uskladněte v teple. Všechny ventily a kohouty po odpojení zdroje vody nechte mimo sezonu otevřené.

Jezírko je okrasou zahrady. Místo odpočinku a klidu

Pod zemí

Podzemní zavlažovací systémy, které nejsou opatřeny automatickými odvodňovacími ventily, mohou vyžadovat odvodnění pomocí kompresoru. Ten se připojí na vstup systému a místo vody se do systému vhání vzduch. Ručně pak otevřete jednotlivé větve systému a stlačeným vzduchem z nich vytlačíte veškerou vodu.

Pokud máte v systému výpustní ventily, postupujte podle návodu výrobce. Většinou postačí otevřít vstup systému a vodu nechat automatickými ventily samospádem vytéct. Po odvodnění se o zavlažovací trysky již starat nemusíte, jsou mrazuvzdorné. Jestliže k ovládání zavlažování používáte spínací hodiny s ventilem na zdroji vody, odpojte je a ukliďte do vytápěných prostor. Po dobu uskladnění je vhodné vyndat i baterii, aby se nevybila a nepoškodil se přístroj.

Sklep nemusí být jen skladiště harampádí. Měl by být funkční částí vašeho domu

Dnes, 13:40
Nadbytek ovoce s sebou přináší každoročně otázku, co s ním. Jednou z možností je kvalitní...
Dnes, 11:40
Má černobílé vidění. Oblíbené přirovnání, které se hodí na někoho, kdo zná opravdu jen dva...
Dnes, 10:20
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
Čokoládový fitness dort
Dnes, 10:20
Zdravý životní styl nám velí vyhnout se mouce, cukru a dalším nezdravým surovinám. No ale...
Dnes, 08:18
Server blesk.cz nachytal ministra zdravotnictví Romana Prymulu na švestkách. Fotografie, které přinesl, zachytily Prymulu a...
Dnes, 08:11
Manželka příslušníka SNB Honzy Zemana, Lída Zemanová byla jednou ze dvou jeho seriálových partnerek. Herečka...
Včera, 15:40
Objevit lenochoda v korunách stromů pralesa je téměř nemožné, neboť se prakticky nepohybuje a navíc...
Včera, 13:40
A přináší nám je ve své nové knize „Štěchovický poklad – konec legend“, český reportér,...
Včera, 11:40
Napadlo vás někdy, jak vznikl (ne)český pozdrav „čau“? Stačí zabrousit do 50. let minulého století...
Včera, 10:20
Banány patří k nejoblíbenějšímu ovoci, a co teprve, když jsou v obchodě v akci! Snadno...
Včera, 08:11
Málokterý film se může „pochlubit“ tolika zajímavými i smutnými okolnostmi natáčení jako ten o dvou...
Reklama