Poškožené stěny, dno nebo zakrývací plachta bazénu. Jak na jejich opravu

1.9.2020
Jiřina Pouzarová

Bazénová fólie bývá protržená od skákání ze schůdků nebo neopatrností při čištění. Nafukovací prstenec samonosného bazénu se často stane terčem nadměrného skotačení dětí nebo zájmu vašeho čtyřnohého mazlíčka. Jak si pak rychle poradit s opravou protržené nebo prokousnuté PVC fólie.

Správný výběr lepidla

Poškodit se mohou nejen stěny bazénu, ale i jeho dno nebo zakrývací plachta. Výběr správného lepidla na tuto opravu je velmi důležitý. Vhodné je kaučukové kontaktní lepidlo, které je transparentní, kaučuk je totiž velmi pružný, odolný vodě a změnám teplot. Balení obsahuje i průhlednou, dostatečně silnou záplatu z měkčeného PVC.

Jezírko je okrasou zahrady. Místo odpočinku a klidu

Výhodou použití soupravy lepidla se záplatou je, že již nemusíte záplatu shánět. Balení kaučukového lepidla obsahuje záplatu 15 x 20 cm. Záplata musí být minimálně o jeden centimetr větší než je vlastní poškození. Zamezíte tím zvětšování trhliny i po zalepení.

Odmaštění

Pokud se rozhodnete lepit nad vodou, postup bude stejný jako při každém kontaktním lepení. Lepený spoj musí být suchý, čistý a odmaštěný. K tomu je vhodný speciální čistič a odmašťovadlo. Nastříkejte je na obě lepené plochy – na bazén i na záplatu. Otřete a máte připraveno.

Lepidlo musíte nanést na oba lepené povrchy – na poškozené místo i na záplatu. Lepidlo nanášejte v dostatečné míře, nesmí však stékat do bazénu. Počkejte asi 15 minut do odpaření veškerého rozpouštědla. Pak záplatu silně a krátce přitlačte na poškozené místo. Musíte se však trefit přesně, neboť záplata drží okamžitě. Pokud se přesně netrefíte, nebude již možná korekce. Záplatu nemusíte fixovat. Důležité je ji co nejsilněji přitlačit.

Není hromada kamení jako hromada kamení. Jak vybudovat na zahradě skalku

Oprava je možná i pod vodou

Pokud se poškodí fólie pod vodou, lze ji také opravit. Pouze musíte zvolit odlišný postup lepení. Použijte stejné kaučukové lepidlo a záplatu. Lepidlo naneste pouze na záplatu, nečekejte na odpaření rozpouštědla. Ponořte záplatu s lepidlem pod vodu a přiložte ji na poškozené místo. Netlačte, pouze ji na poškozeném místě uhlaďte. Tlak vody pohodlně záplatu udrží na opravovaném místě. Na záplatu pak 24 hodin nešlapte. Tímto je oprava hotová.

I ty nejjednodušší způsoby zachycování dešťové vody jsou prospěšné pro zahradu. Ani kapka vody nazmarNepřehlédněte