• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Jezírko je okrasou zahrady. Místo odpočinku a klidu

  10.6.2020
  Jiřina Pouzarová
  Další fotky

  Zahradní jezírko je především okrasným doplňkem zahrady a dodává jí kouzlo. Působí příjemně v každém ročním období a poskytuje uklidňující pohled na vodní hladinu.

  Než začnete hloubit jámu pro zahradní jezírko, důkladně si rozmyslete, jaký typ nádrže vyberete. Nejčastější je volba mezi plastovou nádrží a jezírkovou fólií. Jednodušším a také levnějším řešením je pořídit si nádrž v podobě plastového výlisku. Jde o plastovou nádobu tmavě zelené barvy, která se umístí do předem vykopané jámy s podkladem a naplní se vodou.

  Tuhé nádrže z umělé hmoty nebo sklolaminátu jsou pevnější a oblíbenější než fólie, navíc jsou mrazuvzdorné a odolávají UV záření. Kromě toho i velké vany se dají zabudovat do země poměrně rychle. Vždy je ale nutné dbát na to, aby výkop, pokud možno kopíroval složitý tvar vany. Počítejte také s tím, že tvar výlisku se nedá změnit. Při hloubení výkopu pro rybníček počítejte s velkým množstvím půdy, které bude třeba někde uskladnit. Část můžete využít při tvarování břehů. Zbytek můžete využít například ke stavbě suché zídky.

  Na parapetech už vám nezbylo místo? Vyrobte si vlastní kokedamu

  Stavba jezírka pomocí folie je náročnější. Foliové jezírko vyžaduje přesně vymodelovaný terén pro jednotlivé části rybníčku, proto je vhodnější vybudovat jezírko hlubší. Folii je dobré natahovat a modelovat za teplejších dnů, kdy mírně změkne a přizpůsobí se terénu. Pod ni musíte natáhnout netkanou geotextilii, která zabraňuje kořenům a kamenům v poničení folie.

  Předem proto důkladně zvažte, jaké jezírko chcete, jak má vypadat a jak má být hluboké. V tomto ohledu mají plastové vany jednu velkou nevýhodu – jejich hloubka zpravidla nepřesahuje 60 cm, a tak se nehodí pro přezimování vodních rostlin. Vždy proto volte jezírko co možná největší. Ideální je rozloha 6 až 8 m2, ještě lépe pak 10 m2. Větší objem vody totiž zajistí lepší samočisticí schopnosti. Zároveň volte prefabrikát, který nemá příliš strmé stěny. Důvodem je i průběžná údržba kvality vody. Problémy s řasami a vodním květem nevznikají ani tak kvůli nedostatku světla, ale zásluhou samotného obsahu jezírka, zejména obsahuje-li půdu příliš bohatou na živiny. A pokud se chcete dlouho těšit z čisté vodní hladiny, oželte bujnou vodní zeleň. Postačí jediný leknín v koši a několik drobných rostlin u břehu.

  FOTO: Zahradní jezírko

  Zahradní jezírko - zahrada jezirkoZahradní jezírko - zahrada jezirkoZahradní jezírko - zahrada jezirko lekninZahradní jezírko - Biotopove jezirkoZahradní jezírko - zahrada jezirko zaba
  Další fotky
  Zahradní jezírko - zahrada jezirkoZahradní jezírko - zahrada jezirko lekninZahradní jezírko - zahrada jezirko leknin

  Stavba jezírka nepodléhá stavebnímu povolení ani ohlašovací povinnosti. Zachovejte však určitý odstup od sousedova pozemku i od vlastního domu. Myslete také na přístupový chodník. Okraj plastové vany by se mohl šlapáním poškodit.

     Nepřehlédněte