Na parapetech už vám nezbylo místo? Vyrobte si vlastní kokedamu

Kokedama neboli mechová koule, je japonský způsob pěstování rostlin v mechovém balu. V mechové kouli můžeme pěstovat květiny vnitřní, ale také venkovní, např. na balkóně nebo pod pergolou. Takto můžeme pěstovat většinu odolnějších pokojových květin, venkovní trvalky ale i bylinky. Kokedamu můžeme zavěsit do prostoru nebo ji položit na talířek.

Výběr rostlinek

Nejvhodnějšími rostlinami pro výrobu kokedam jsou květiny vlhkomilné. Důvodem je, že substrát vhodný pro tyto rostliny lépe drží pohromadě a snáze z něj vytvoříme kouli, která se nám nerozpadne. Substrát pro rostliny suchomilné obsahuje více písku či jiného abraziva a proto se logicky rozpadá. Čím jílovitější půdu budeme používat, tím lépe se nám s ní bude pracovat. Mezi vlhkomilné rostliny patří různé druhy kapradin, břečťany, asparágus, africké fialky nebo sygónie. Začátečníkům se doporučuje začít například asparágusem nebo lopatkovcem, jelikož není tak křehký jako třeba africká fialka, a jejichž přesazování je nejjednodušší.

Správný substrát pro kokedamu

Můžeme použít běžný substrát pro pokojové rostliny, který se prodává v každém zahradnictví. Připravíme si mech, do kterého vložíme rostlinku a vlhký substrát, zabalíme, převážeme provázkem a kokedama je hotová. Základem pravé japonské kokedamy je ale japonský černý jíl keto, který jde u mnohých rostlin nahradit rašelinou. Ovšem je třeba vědět, o jakou rašelinu jde. Běžně se do substrátů přidává rašelina, která obsahuje málo živiny a jejíž pH je neutrální. Rašelina pojme dost vody, ale také rychle vysychá, proto se nehodí pro druhy vlhkomilné. Je tedy lepší použít substrát s rašelinou do kokedamy, která nebude vyset v prostoru.

Aby květiny ve váze dlouho vydržely

Příprava rostliny

Ještě než se rostlina stane součástí kokedamy, je dobré vyndat ji z květináče o tři až čtyři dny dříve a nechat ji trochu proschnout. Dobře nám potom půjde odstranění starého substrátu a nepoškodíme tak kořenový bal. S kořeny zacházejte velmi opatrně. Nůžkami odstraňte kořínky, které jsou nahnilé nebo jinak poškozené.

Rostliny jako funkční dekorace. Zelené stěny nejsou jen designový doplněk

Samotná výroba kokedamy

Kořeny zabalíme do vlhkého rašeliníku. Pokud nám nedrží samovolně, svážeme lehce provázkem (vznikne nám jakási kulička). Následně obalíme připravenou substrátovou směsí, která by měla být vlhká, ne mokrá!
Vytvoříme kouli, která by měla být pevná a poté můžeme přejít k fázi obalování.

Mech si vybíráme spíše nižší. Ideální jsou druhy, které porůstají v tenčích vrstvách kameny nebo stromy. Je dobré mech namočit, rozprostřít a následně nechat pár dní ležet. Postupně z něj vylezou broučci, které bychom doma asi nechtěli. Dávejte pozor, abyste si i s mechem nepřinesly plíseň nebo houby, které by potom rostlině mohly uškodit. Kokedamu můžeme obalovat mechem i ve více vrstvách a postupně svazovat konopným provázkem nebo tenkým drátkem, který používají aranžéři. Jestliže máme hotovo a budeme chtít kokedamu zavěsit, vytvoříme ještě závěs z provázku nebo ze stuhy, ale to už je spíše na vás.

FOTO: Kokedama

Kokedama - KokedamaKokedama - KokedamaKokedama - kokedamaKokedama - kokedamaKokedama - Kokedama
Další fotky
Kokedama - Kokedama

Péče o kokedamu

Jednou týdně sundáme kokedamu ze závěsu a postavíme ji do misky s odstátou vodou přibližně na deset minut. Necháme kokedamu oschnout na suchém talířku a můžeme znovu zavěsit. Nenechávejte kokedamu moc dlouho nasávat vodu, protože by se ze substrátu vyplavovaly potřebné živiny. Jako výživu můžete přidat hnojivo ve formě tyčinek nebo rozmícháme roztok ve vodě, která pak slouží jako běžná zálivka.

Včera, 19:54
Transfuzní oddělení Zbraslav (Všeobecné fakultní nemocnice Praha 2) hledá dobrovolné dárce krve, mimo jiné kvůli...
Včera, 14:30
Nečekaný objev se podařil Američance Jennifer Dowker. Během potápění v řece Cheboygan našla vzkaz v...
Včera, 14:00
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 14:00
Extrémní počasí si stále nedává oddech. V Anglii kvůli velkému horku například sama od sebe...
Včera, 12:37
Na Slovensku startuje loterie na podporu očkování proti covidu-19, kterou na začátku července schválil parlament....
Včera, 12:17
Zahraniční média informovala o smutném příběhu 33letého agorafobika, kterému silné úzkosti zabránily, aby se nechal...
Včera, 12:13
Až do 8. srpna se celý tento týden koná jedenáctý ročník festivalu Prague Pride. Kvůli...
Včera, 12:00
I když se údajný první pacient s covidem-19 měl v čínském Wu-chanu objevit v prosinci...
Včera, 11:00
Pevnost Josefov, ležící ve východních Čechách, je často nazývána sestrou pevnosti Terezín. Byla totiž vybudována...
Včera, 09:32
Budoucí vrah David Lubina si na podzim roku 2005 vybral v parku na Karlově náměstí...
Včera, 07:38
Alžběta, známá pod jménem „Sisi“, pocházela z pobočné větve Wittelsbachů, která nesla titul „bavorský vévoda“....
Reklama