Živá plocha, vytvořená z různých druhů rostlin, se umísťuje na stěny v interiéru, často však – instalovaná na fasádě, plotu či zábradlí – také úspěšně hraje dekorativní roli ve venkovním prostředí domu. Může mít ale rovněž třeba podobu osvěžující kaskády, vyplňující volný prostor uprostřed točitého schodiště. S vertikální zahradou získáte nejen krásný designový doplněk, ale také veskrze praktický prvek interiéru, který v létě ochlazuje a osvěžuje přehřáté prostory, v zimě naopak snižuje náklady na vytápění. Kromě toho takový živý zelený element zvlhčuje a čistí vzduch, pohlcuje hluk a do obytného prostoru vnáší pozitivní energii.
Jednoduchá konstrukce
Základem vertikální zahrady je většinou rošt, který se ukotví do stěny. Konstrukci, například z hliníkových profilů, si dokáže sestavit každý alespoň trochu šikovný kutil. Na ni se upevňují lehké plastové květináče anebo speciální závěsné kapsy, vytvořené z polyetylenové textilie, vyplněné zeminou, do níž se vsadí rostliny. Zelenou stěnu lze ovšem pěstovat rovněž bez zeminy. Při realizaci s pomocí takzvané hydroponie kořeny rostlin vrůstají do speciální textilie.
Trochu jiná péče
Nástěnný koberec z rostlin vyžaduje trochu jinou péči, než je tomu v případě klasických květináčů. Aby zeleň dlouho vydržela v dobré kondici, je nutné pravidelné prostříhávání a odstraňování suchých listů. Pokud by přerostly, stěna ztratí původní dekorativnost a tím vlastně také smysl. Vzhledem k tomu, že se ve vertikální zahradě soustřeďuje na jednom místě hodně rostlin, je více než důležité pravidelně kontrolovat jejich stav a případné napadení škůdci, kteří se na takovém prostoru mohou velmi rychle rozšířit a stěnu znehodnotit. Zalévání konvičkou je vhodné u zahrady složené z květináčů, pro variantu z textilie jde však o nepraktické řešení. Pro tyto účely je ideální cirkulační systém se závlahovou trubicí na horní hraně vertikální zahrady, která rostliny zásobí po kapkách. Z nádrže dole se pak přebytečná voda, pravidelně doplňovaná o hnojivo, opět čerpá vzhůru. Dostatečný přísun světla svěřte umělému osvětlení, jež přispěje i k efektnějšímu vyznění celé vertikální zahrady.
Vhodné druhy rostlin
Pro vertikální instalaci se nejlépe hodí klasické pokojové rostliny se stejnými nároky na údržbu, jak pnoucí, tak pokryvné, například dracény či filodendrony. Kombinovat lze barvy, tvary listů, velikosti rostlin. Zajímavé možnosti nabízí exteriérové pěstování na balkóně nebo terase, kam kromě okrasných květin lze vysadit například také jahody, saláty, speciální druhy rajčat a další zeleninu, určenou pro tento typ pěstování.
Text: Zuzana Langová