Rostliny jako funkční dekorace. Zelené stěny nejsou jen designový doplněk

Vertikální zahrada a zelené obrazy originálním způsobem propojují přírodu s designem a reflektují tak současný trend zelené architektury.

Živá plocha, vytvořená z různých druhů rostlin, se umísťuje na stěny v interiéru, často však – instalovaná na fasádě, plotu či zábradlí – také úspěšně hraje dekorativní roli ve venkovním prostředí domu. Může mít ale rovněž třeba podobu osvěžující kaskády, vyplňující volný prostor uprostřed točitého schodiště. S vertikální zahradou získáte nejen krásný designový doplněk, ale také veskrze praktický prvek interiéru, který v létě ochlazuje a osvěžuje přehřáté prostory, v zimě naopak snižuje náklady na vytápění. Kromě toho takový živý zelený element zvlhčuje a čistí vzduch, pohlcuje hluk a do obytného prostoru vnáší pozitivní energii.

Elektický interiér dává majiteli svobodu. S oblibou boří téměř všechna pravidla

Jednoduchá konstrukce

Základem vertikální zahrady je většinou rošt, který se ukotví do stěny. Konstrukci, například z hliníkových profilů, si dokáže sestavit každý alespoň trochu šikovný kutil. Na ni se upevňují lehké plastové květináče anebo speciální závěsné kapsy, vytvořené z polyetylenové textilie, vyplněné zeminou, do níž se vsadí rostliny. Zelenou stěnu lze ovšem pěstovat rovněž bez zeminy. Při realizaci s pomocí takzvané hydroponie kořeny rostlin vrůstají do speciální textilie.

Trochu jiná péče

Nástěnný koberec z rostlin vyžaduje trochu jinou péči, než je tomu v případě klasických květináčů. Aby zeleň dlouho vydržela v dobré kondici, je nutné pravidelné prostříhávání a odstraňování suchých listů. Pokud by přerostly, stěna ztratí původní dekorativnost a tím vlastně také smysl. Vzhledem k tomu, že se ve vertikální zahradě soustřeďuje na jednom místě hodně rostlin, je více než důležité pravidelně kontrolovat jejich stav a případné napadení škůdci, kteří se na takovém prostoru mohou velmi rychle rozšířit a stěnu znehodnotit. Zalévání konvičkou je vhodné u zahrady složené z květináčů, pro variantu z textilie jde však o nepraktické řešení. Pro tyto účely je ideální cirkulační systém se závlahovou trubicí na horní hraně vertikální zahrady, která rostliny zásobí po kapkách. Z nádrže dole se pak přebytečná voda, pravidelně doplňovaná o hnojivo, opět čerpá vzhůru. Dostatečný přísun světla svěřte umělému osvětlení, jež přispěje i k efektnějšímu vyznění celé vertikální zahrady.

Vizitka, která může rozhodnout. Předsíň je první část bytu, kterou návštěva uvidí

Vhodné druhy rostlin

Pro vertikální instalaci se nejlépe hodí klasické pokojové rostliny se stejnými nároky na údržbu, jak pnoucí, tak pokryvné, například dracény či filodendrony. Kombinovat lze barvy, tvary listů, velikosti rostlin. Zajímavé možnosti nabízí exteriérové pěstování na balkóně nebo terase, kam kromě okrasných květin lze vysadit například také jahody, saláty, speciální druhy rajčat a další zeleninu, určenou pro tento typ pěstování.

FOTO: Rostliny jako funkční dekorace

Rostliny jako funkční dekorace - interiér bydlení rostlinyRostliny jako funkční dekorace - interiér bydlení rostlinyRostliny jako funkční dekorace - interiér bydlení rostlinyRostliny jako funkční dekorace - interiér bydlení rostlinyRostliny jako funkční dekorace - Rostliny_02_Dobrá odolnost vůči extrémním povětrnostním podmínkám a schopnost rychle krýt podnoží jsou základní parametry při volbě sortimentu rostlin. ČAROKVĚTY
Další fotky
Rostliny jako funkční dekorace - interiér bydlení rostliny

Text: Zuzana Langová

Dnes, 08:12
První biograf na světě byl doslova tahákem na zvědavce, 28. prosince 1895 došlo dokonce k...
Dnes, 08:11
Trest smrti oběšením byl od středověku obvyklým trest za krádeže. Díky tomu, že krádeže byly...
Včera, 00:28
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 00:28
Velkou tragédií málem skončil seskok padákem třicetiletého Lotyšana. V kritický moment se mu zamotala lana...
Včera, 16:22
Případ připomínající legendární vraždu Otýlie Vranské z 1. republiky otřásl na přelomu tisíciletí doslova celou...
Včera, 14:21
Prázdninoví návštěvníci Prahy se mohli stát v ulicích metropole svědky natáčení nejdražšího filmu Netflixu The...
Včera, 08:11
Začaly letní olympijské hry v japonském Tokiu. Bohužel, hned začátek byl nejen pro českou výpravu...
23.7.2021
Brazilec se rozhodl, že bude vypadat jako skřet. S úpravami těla dosud neskončil.
23.7.2021
Sýrový toast na steroidech - tak popisuje svůj výtvor šéfkuchař Joe Calderone z newyorského podniku...
23.7.2021
Vystudoval technické učiliště, obor konstrukce mostů, byl vězněn na Sibiři, trpěl epilepsií a propadl vášnivému...
22.7.2021
Odsouzený lobbista Roman Janoušek nastoupil minulý čtvrtek do pankrácké věznice. Jeho nástupu do výkonu trestu...
Reklama