Vizitka, která může rozhodnout. Předsíň je první část bytu, kterou návštěva uvidí

18.1.2019
Redakce
Další fotky

Na zařizování předsíně se obvykle dostane až v téměř závěrečné fázi celého budování obytného interiéru. Přitom postup by měl být vlastně opačný: začínat by se mělo vždy právě vstupní halou, chodbou či předsíní, až už té mnohdy nevelké a většinou zbytečně nenápadné místnosti říkáme jakkoliv. Zaslouží si totiž přinejmenším stejnou pozornost, jako ostatní prostory, vždyť jde o první místo, kam člověk vkročí při návratu domů a zároveň poslední, jímž se s námi naše výsostné zázemí loučí. Vcházejí tudy i návštěvy a v zásadě tedy může rozhodnout o tom, jak se pak budou cítit v celém interiéru.

Elektický interiér dává majiteli svobodu. S oblibou boří téměř všechna pravidla

S respektem nejen ke stylu

Předsíň hned po otevření vstupních dveří signalizuje, co příchozího čeká v nitru domu nebo bytu z pohledu designu. Stěžejními prvky jsou kromě schodiště rovněž různé věšáky, skříně a úložné plochy obecně. Je totiž i místem ryze praktického využití, kde odkládáme a ukládáme řadu věcí. Z toho důvodu je podmínkou úspěchu co nejlepší řešení dané dispozice jak z pohledu nábytku, tak z hlediska architektonických prvků. Hala nebo předsíň totiž může vnitřní prostory bytu zcela oddělovat, nebo je naopak opticky i funkčně propojovat. Jde poměrně často o multifunkční prostor, kde s ohledem na ergonomii nesmí návrh opomenout úložné prostory pro oděvy a obuv, často nejen sezónní, místo pro odkládání kabátů, klíčů, deštníků, doplňků, aktovek či kabelek… Měla by poskytovat dostatečný komfort pro zouvání a obouvání, oblékání. Jde-li o velkorysejší dispozici, lze halu využít také jako hrací prostor pro děti, obydlí domácích miláčků nebo dokonce i k instalaci pracovního koutu. Kromě vstřícnosti a respektu k potřebám svých uživatelů a jejich životnímu tempu, zvykům, množství věcí nebo oblečení, nesmí být předsíň ani příliš náročná na úklid.

Modernost v duchu tradice. Bludný kámen v norských Alpách

Praktičnost i estetika

Funkčnost, kvalitní koncept celého prostoru a chytrá a nápaditá řešení jsou sice prioritní, ale v předsíni se – stejně jako v ostatním interiéru – vyplatí dbát na její celkové vyznění. Pocit útulnosti dodá například koberec, uplatnění tu rozhodně mohou najít také dekorativní a umělecké předměty, hala či vstupní chodba se často ukáže i jako ideální prostor pro galerii rodinných fotografií. Rozptýlené osvětlení v podobě výrazného lustru může přidat na luxusním vzhledu místnosti, centrální svítidlo si však zaslouží doprovod v podobě doplňkových či náladových zdrojů. Zajímavým detailem se může stát nasvícení schodišťových stupňů, jež nabídne také bezpečnostní efekt. U šatních skříní bodovky usnadní orientaci v úložném prostoru, osvětlení koutů nebo nik ve stěnách proporčně nadimenzuje i malou místnost a znásobí její vyznění, což dovede rovněž správně umístěná reflexní plocha. Zrcadlo je velmi zásadním zařizovacím prvkem jak z uživatelského, tak z dekorativního hlediska, jeho netradiční tvar či originální rám dá místnosti potřebný náboj.

FOTO: Předsíň je první část bytu, kterou návštěva uvidí

Předsíň je první část bytu, kterou návštěva uvidí - interiér bydlení chodbaPředsíň je první část bytu, kterou návštěva uvidí - interiér bydlení chodbaPředsíň je první část bytu, kterou návštěva uvidí - interiér bydlení chodbaPředsíň je první část bytu, kterou návštěva uvidí - interiér bydlení chodbaPředsíň je první část bytu, kterou návštěva uvidí - interiér bydlení chodba
Další fotky
Předsíň je první část bytu, kterou návštěva uvidí - interiér bydlení chodbaPředsíň je první část bytu, kterou návštěva uvidí - interiér bydlení chodba

Text: Lenka DubskáNepřehlédněte