• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Vizitka, která může rozhodnout. Předsíň je první část bytu, kterou návštěva uvidí

  18.1.2019
  Redakce
  Další fotky

  Dobře využitý prostor vstupu do bytu nebo domu udává tón celému interiéru. Vtiskne mu pečeť, která vítá každého příchozího. Domov zušlechtí, navíc zanechává zásadní dojem. Proto na předsíň byly už v minulosti kladeny vysoké nároky a ani v současnosti by o tento výsostný status přijít neměla.

  Na zařizování předsíně se obvykle dostane až v téměř závěrečné fázi celého budování obytného interiéru. Přitom postup by měl být vlastně opačný: začínat by se mělo vždy právě vstupní halou, chodbou či předsíní, až už té mnohdy nevelké a většinou zbytečně nenápadné místnosti říkáme jakkoliv. Zaslouží si totiž přinejmenším stejnou pozornost, jako ostatní prostory, vždyť jde o první místo, kam člověk vkročí při návratu domů a zároveň poslední, jímž se s námi naše výsostné zázemí loučí. Vcházejí tudy i návštěvy a v zásadě tedy může rozhodnout o tom, jak se pak budou cítit v celém interiéru.

  Elektický interiér dává majiteli svobodu. S oblibou boří téměř všechna pravidla

  S respektem nejen ke stylu

  Předsíň hned po otevření vstupních dveří signalizuje, co příchozího čeká v nitru domu nebo bytu z pohledu designu. Stěžejními prvky jsou kromě schodiště rovněž různé věšáky, skříně a úložné plochy obecně. Je totiž i místem ryze praktického využití, kde odkládáme a ukládáme řadu věcí. Z toho důvodu je podmínkou úspěchu co nejlepší řešení dané dispozice jak z pohledu nábytku, tak z hlediska architektonických prvků. Hala nebo předsíň totiž může vnitřní prostory bytu zcela oddělovat, nebo je naopak opticky i funkčně propojovat. Jde poměrně často o multifunkční prostor, kde s ohledem na ergonomii nesmí návrh opomenout úložné prostory pro oděvy a obuv, často nejen sezónní, místo pro odkládání kabátů, klíčů, deštníků, doplňků, aktovek či kabelek… Měla by poskytovat dostatečný komfort pro zouvání a obouvání, oblékání. Jde-li o velkorysejší dispozici, lze halu využít také jako hrací prostor pro děti, obydlí domácích miláčků nebo dokonce i k instalaci pracovního koutu. Kromě vstřícnosti a respektu k potřebám svých uživatelů a jejich životnímu tempu, zvykům, množství věcí nebo oblečení, nesmí být předsíň ani příliš náročná na úklid.

  Modernost v duchu tradice. Bludný kámen v norských Alpách

  Praktičnost i estetika

  Funkčnost, kvalitní koncept celého prostoru a chytrá a nápaditá řešení jsou sice prioritní, ale v předsíni se – stejně jako v ostatním interiéru – vyplatí dbát na její celkové vyznění. Pocit útulnosti dodá například koberec, uplatnění tu rozhodně mohou najít také dekorativní a umělecké předměty, hala či vstupní chodba se často ukáže i jako ideální prostor pro galerii rodinných fotografií. Rozptýlené osvětlení v podobě výrazného lustru může přidat na luxusním vzhledu místnosti, centrální svítidlo si však zaslouží doprovod v podobě doplňkových či náladových zdrojů. Zajímavým detailem se může stát nasvícení schodišťových stupňů, jež nabídne také bezpečnostní efekt. U šatních skříní bodovky usnadní orientaci v úložném prostoru, osvětlení koutů nebo nik ve stěnách proporčně nadimenzuje i malou místnost a znásobí její vyznění, což dovede rovněž správně umístěná reflexní plocha. Zrcadlo je velmi zásadním zařizovacím prvkem jak z uživatelského, tak z dekorativního hlediska, jeho netradiční tvar či originální rám dá místnosti potřebný náboj.

  FOTO: Předsíň je první část bytu, kterou návštěva uvidí

  Předsíň je první část bytu, kterou návštěva uvidí - interiér bydlení chodbaPředsíň je první část bytu, kterou návštěva uvidí - interiér bydlení chodbaPředsíň je první část bytu, kterou návštěva uvidí - interiér bydlení chodbaPředsíň je první část bytu, kterou návštěva uvidí - interiér bydlení chodbaPředsíň je první část bytu, kterou návštěva uvidí - interiér bydlení chodba
  Další fotky
  Předsíň je první část bytu, kterou návštěva uvidí - interiér bydlení chodbaPředsíň je první část bytu, kterou návštěva uvidí - interiér bydlení chodba

  Text: Lenka Dubská  Nepřehlédněte