I ty nejjednodušší způsoby zachycování dešťové vody jsou prospěšné pro zahradu. Ani kapka vody nazmar

19.8.2020
Jiřina Pouzarová

Existuje mnoho dobrých důvodů, proč vytvářet zásoby užitkové nebo i pitné vody. Někdy není k dispozici vodovod a přečerpání vody ze studny do nádrže umožní alespoň jednoduchý rozvod vody samospádem. A vytvoříte-li funkční systém zachycování dešťovky, můžete významně ušetřit na nákladech za užitkovou vodu. I ty nejjednodušší způsoby zachycování dešťové vody jsou ekologické a prospěšné pro zahradu.

IBC kontejnery

Řeč je v tomto případě především o nadzemních nádržích a nádobách. Ty lze kromě velikosti vybírat i podle dalších kritérií, zejména podle vhodnosti pro uchování pitné vody a také třeba podle toho, zda je taková nádrž či nádoba odolná vůči mrazu.

Jezírko je okrasou zahrady. Místo odpočinku a klidu

Řada zahrádkářů a chalupářů už například objevila skvělé možnosti využití IBC kontejnerů. To jsou plastové nádrže pro skladování a přepravu kapalných látek v chemickém, agrochemickém, kosmetickém, farmaceutickém a potravinářském průmyslu. Odolné nádrže opatřené výpustí a chráněné ocelovou konstrukcí seženete buď zcela nové, nebo vyčištěné a repasované. Například nový kontejner o objemu 1000 litrů stojí kolem sedmi tisíc korun a lze ho bez obav použít i na pitnou vodu. Vymyté repasované IBC kontejnery lze sehnat už od tisícovky, ale ty jsou vhodné jako nádrže na užitkovou vodu. Nádoby se sice před opětovným prodejem chemicky čistí a vyplachují, ale prodejce negarantuje, jaká náplň byla v kontejneru původně.

Na zálivkovou vodu lze takové nádoby používat jen na vlastní zodpovědnost, ale u profesionálně repasovaného IBC kontejneru by to neměl být problém. Pozor však na různé „garážové“ prodeje za podezřele nízké ceny. Rizikům lze zcela předejít pořízením nového kontejneru nebo alespoň plastové nádoby do původní konstrukce. Kontejner tak vyjde zhruba na polovinu ceny nového. Při nákupu se zajímejte rovněž o řešení výpustí. Zpravidla je potřeba dokoupit jednoduchou redukci, která umožňuje nasazení standardního kohoutu či hadice.

Chladno na objednávku. Zateplení nebo klimatizace

Sudy a kanystry

Jako zásobníky na dešťovku jsou praktické i zahradní sudy, obvykle prodávané v objemu 500 a 1000 litrů. Menší sudy lze umístit i na podstavec, který si můžete koupit nebo postavit. Sudy bývají vybaveny přípravou na kohout nebo přímo kohoutem, snadno pak můžete napustit konev nebo využít sud třeba jako provizorní umývárnu na zahradě.

Na vodu se často používají i tzv. hoboky, což jsou menší sudy s víkem jištěným bezpečnostní sponou. Mohou mít objem 30 až 220 litrů a k jejich výhodám patří nízká hmotnost a poměrně velká odolnost. Z plastu se pak vyrábějí i konve a kanystry v řadě objemů a variant. Na pitnou vodu v objektech bez vodovodu, ale na mytí jsou dobré kanystry s výpustí. Pro pohotovostní zásobu pitné i užitkové vody v interiéru lze využít rovněž plastové nádrže na víno, které mají výpusť i potravinářský atest. Prodávají se od objemu 60 litrů a ceny kolem tisíce korun a k jejich výhodám patří i snadné přenášení díky uchu, upevněnému ze strany nádoby.

Spíž na chatě či na chalupě. Bez čeho se při vaření neobejdeme

Rady

Z venkovních nádrží bez izolace je třeba na zimu vyčerpat vodu, jinak by mohly popraskat.

Odolnost proti popraskání zajistí u IBC kontejneru kovová konstrukce. K dostání jsou izolované nádrže na vodu, použitelné například v interiérech, které mohou v zimě promrznout. Řešením je i obestavění nádrže konstrukcí s tepelnou izolací z minerální vlny.

Voňavá medicína, koření i kosmetika. Levandule je královnou bylinek



Nepřehlédněte