Voňavá medicína, koření i kosmetika. Levandule je královnou bylinek

Další fotky

Je stále zelená, krásně kvete, výjimečně voní. Léčí a uklidňuje. Zdobí zahradu, sytí včely, motýly a čmeláky. To je levandule.

Pěstovat můžete několik druhů a jejich kříženců. Můžete si vybrat i z mnoha rozličných kultivarů, které se liší výškou a někdy i barvou či odstínem květů a dobou kvetení.

Levandulová zahrádka může být rozmanitá. Některé druhy bez potíží přečkají tuhou zimu, pokud jim poskytnete dostatečně propustnou půdu, jiné jsou vhodné jako přenosné rostliny.

Levanduli vyberte co nejslunnější místo. V polostínu by méně kvetla a voněla, což by byla škoda. V těžší půdě jí hrozí přemokření a následně odumírání kořenů. Prevencí je drobná drenáž, vylehčení půdy drobným štěrkem nejméně do půlmetrové hloubky, levandule totiž koření hluboko. Štěrk či kačírek je také ideálním mulčem, který udrží krček keříků v suchu, potlačuje plevele v růstu, akumuluje teplo a pěkně vypadá. Přestože není levandule náročná na živiny, prospěje jí obohacení půdy vyzrálým kompostem.

Čerstvé bylinky jsou nejchutnější. Založte si na zahradě bylinkový záhon

Pěstování levandule ze semen je zdlouhavé, proto se vyplatí pořídit sazenice. Mnohá zahradnictví nabízí velký výběr druhů a odrůd. Sazenice vypěstované v květináčích můžete vysazovat na jaře, v létě i na podzim. Než se sazenička ujme, vyžaduje zálivku. Vzrostlá levandule je výjimečně odolná vůči suchu, vodou umí šetřit, její kořeny sahají hluboko a najdou si vláhu.

Při pěstování v nádobě levanduli nepřelévejte, ale ani nesmíte nechat substrát vyschlý delší dobu. Zcela bez vody se rostlina neobejde. Ideální je dno pěstební nádoby opatřit silnou vrstvu drenáže (vhodný je např. štěrk) a naplnit speciálním substrátem pro bylinky. Pak můžete zalévat bez obav. Pouze dbejte na to, aby v podmisce nezůstávala voda.

Pokud si přejete levandulový keřík kompaktní, hustý a zelený, bez vyholené spodní části, je třeba ho každoročně sestříhnout až o třetinu.

Kouzelné kosatce. Jak je pěstujeme a množíme

Časně kvetoucí levanduli lékařskou stříhejte do poloviny srpna, aby se v zimě obrazila. Později kvetoucí levanduli můžete stříhat až na jaře. Starší keříky, které nebyly stříhány pravidelně, nikdy neseřezávejte až na holé dřevo. To by se již neobrazilo. Odstřihnuté větvičky můžete použít jako koření nebo je využít k vypěstování dalších sazeniček jako řízky.

Voňavá medicína, koření i kosmetika

Květy levandule můžete využít jako lék, koření v kuchyni i voničku v prádelníku. Čaj z květů levandule uklidní a usnadní usínání. Nálev z květů levandule je vynikající pleťovou vodou i vlasovým kondicionérem. Silnější nálev je vynikající přísadou do koupele. Čerstvé i sušené levandulové květy jsou oblíbenou součástí kompotů, sirupů, domácích limonád i sušenek, můžete jimi ozdobit i dezerty.

FOTO: Levandule je královnou bylinek

Levandule je královnou bylinek - levanduleLevandule je královnou bylinek - levanduleLevandule je královnou bylinek - levanduleLevandule je královnou bylinek - levanduleLevandule je královnou bylinek - levandule
Další fotky
Levandule je královnou bylinek - levanduleLevandule je královnou bylinek - levanduleLevandule je královnou bylinek - levandule vcelaLevandule je královnou bylinek - levanduleLevandule je královnou bylinek - levandule
Dnes, 09:04
V pondělí 28. září časně zrána byl při cestě na mši zavražděn český kníže svatý...
Včera, 17:45
Slavné sousoší zemských patronů obklopujících koně se sochou legendárního knížete, svatého Václava na koni, symbolu...
Včera, 15:35
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
Včera, 15:35
Navykli jsme si hledět na středověk, jako na krutou a nelidskou etapu evropských dějin. Nekonečné...
Včera, 13:25
Jmenoval se Carl Peters a východní Afriku kolonizoval podle zásad sociálního darwinismu a filosofie „Völkisch“,...
Včera, 11:15
Lze bez nadsázky říci, že řidičský průkaz je jedním z nejpotřebnějších dokumentů současnosti. Počátky automobilismu...
Včera, 10:10
Jiřímu Kopřivovi, který vylepil letáky oslavující smrt českých vojáků v Aghánistánu, hrozí po úterním rozhodnutí...
Včera, 09:05
Uvažujete-li o zbudování sklepa, myslete také na to, aby se v něm dalo pohodlně pohybovat...
26.9.2020
Víte, za jakých okolností, jak a proč vznikaly světoznámé značky dnešních automobilů? podívali jsme se...
26.9.2020
Říkává se, že mušky se v domácnosti objevují se švestkami a pak zase samy od sebe...
26.9.2020
A je to v pytli! Tuhle lehce depresivní větu byste mohli začít klidně říkat i...
Reklama