Voňavá medicína, koření i kosmetika. Levandule je královnou bylinek

21.6.2020
Jiřina Pouzarová
Další fotky

Pěstovat můžete několik druhů a jejich kříženců. Můžete si vybrat i z mnoha rozličných kultivarů, které se liší výškou a někdy i barvou či odstínem květů a dobou kvetení.

Levandulová zahrádka může být rozmanitá. Některé druhy bez potíží přečkají tuhou zimu, pokud jim poskytnete dostatečně propustnou půdu, jiné jsou vhodné jako přenosné rostliny.

Levanduli vyberte co nejslunnější místo. V polostínu by méně kvetla a voněla, což by byla škoda. V těžší půdě jí hrozí přemokření a následně odumírání kořenů. Prevencí je drobná drenáž, vylehčení půdy drobným štěrkem nejméně do půlmetrové hloubky, levandule totiž koření hluboko. Štěrk či kačírek je také ideálním mulčem, který udrží krček keříků v suchu, potlačuje plevele v růstu, akumuluje teplo a pěkně vypadá. Přestože není levandule náročná na živiny, prospěje jí obohacení půdy vyzrálým kompostem.

Čerstvé bylinky jsou nejchutnější. Založte si na zahradě bylinkový záhon

Pěstování levandule ze semen je zdlouhavé, proto se vyplatí pořídit sazenice. Mnohá zahradnictví nabízí velký výběr druhů a odrůd. Sazenice vypěstované v květináčích můžete vysazovat na jaře, v létě i na podzim. Než se sazenička ujme, vyžaduje zálivku. Vzrostlá levandule je výjimečně odolná vůči suchu, vodou umí šetřit, její kořeny sahají hluboko a najdou si vláhu.

Při pěstování v nádobě levanduli nepřelévejte, ale ani nesmíte nechat substrát vyschlý delší dobu. Zcela bez vody se rostlina neobejde. Ideální je dno pěstební nádoby opatřit silnou vrstvu drenáže (vhodný je např. štěrk) a naplnit speciálním substrátem pro bylinky. Pak můžete zalévat bez obav. Pouze dbejte na to, aby v podmisce nezůstávala voda.

Pokud si přejete levandulový keřík kompaktní, hustý a zelený, bez vyholené spodní části, je třeba ho každoročně sestříhnout až o třetinu.

Kouzelné kosatce. Jak je pěstujeme a množíme

Časně kvetoucí levanduli lékařskou stříhejte do poloviny srpna, aby se v zimě obrazila. Později kvetoucí levanduli můžete stříhat až na jaře. Starší keříky, které nebyly stříhány pravidelně, nikdy neseřezávejte až na holé dřevo. To by se již neobrazilo. Odstřihnuté větvičky můžete použít jako koření nebo je využít k vypěstování dalších sazeniček jako řízky.

Voňavá medicína, koření i kosmetika

Květy levandule můžete využít jako lék, koření v kuchyni i voničku v prádelníku. Čaj z květů levandule uklidní a usnadní usínání. Nálev z květů levandule je vynikající pleťovou vodou i vlasovým kondicionérem. Silnější nálev je vynikající přísadou do koupele. Čerstvé i sušené levandulové květy jsou oblíbenou součástí kompotů, sirupů, domácích limonád i sušenek, můžete jimi ozdobit i dezerty.

FOTO: Levandule je královnou bylinek

Levandule je královnou bylinek - levanduleLevandule je královnou bylinek - levanduleLevandule je královnou bylinek - levanduleLevandule je královnou bylinek - levanduleLevandule je královnou bylinek - levandule
Další fotky
Levandule je královnou bylinek - levanduleLevandule je královnou bylinek - levanduleLevandule je královnou bylinek - levandule vcelaLevandule je královnou bylinek - levanduleLevandule je královnou bylinek - levandule


Nepřehlédněte