Chladno na objednávku. Zateplení nebo klimatizace

Pro většinu lidí je klimatizace spojená pouze s veřejnými budovami a nákupními centry. Vnímáme ji jako prostředek k udržení příjemné teploty, když do Česka přijdou vedra. Poslední dobou se stále častěji stává součástí běžných domácností.

Zvažujete-li pořízení výkonného klimatizačního zařízení, musíte však počítat s vysokými náklady. V první řadě se vyplatí zvážit, zda by klimatizace nemohla pracovati v opačném režimu: při poklesu teploty totiž může teplo přečerpávat zvenku do místnosti, a tak ji bude vytápět. Tato varianta je však asi o 15 % dražší, nicméně její provoz je stejně jako u klasického tepelného čerpadla levný.

Pokud pomineme jednoduchá chladicí zařízení pracující s rozstřikovanou vodou a ventilátorem (pracují jen v prostorách s nízkou relativní vlhkostí), je zapotřebí se při volbě opravdu funkční klimatizace smířit s vyššími náklady (na jednu místnost 20 000 až 100 000 Kč). V úvahu potom vezměte nejvyšší venkovní teploty, počet osob, které se mají v klimatizovaném prostoru zdržovat, vlhkost vzduchu, objem místnosti, tepelně izolační vlastnosti použitých stavebních materiálů, orientaci oken vůči světovým stranám, požadovanou teplotu interiéru a příkony instalovaných elektrických spotřebičů včetně osvětlení.

Spíž na chatě či na chalupě. Bez čeho se při vaření neobejdeme

S ohledem na takové množství faktorů se vyplatí svěřit návrh klimatizace vždy odborníkům. Před nákupem samotného zařízení si ověřte, zda vám nebude vadit jeho hlučnost – některé typy jsou poměrně hlučné a zhoršují pohodu v místnosti. Myslete i na to, že při instalaci klimatizace s tepelným čerpadlem, jejíž příkon bude vyšší než 1,5 kW, můžete požádat energetické závody o přechod elektroměrové sazby na sazbu tepelných čerpadel D 55, což vám umožní provoz 22 hodin denně v režimu levné sazby a 2 hodiny s normální sazbou.

Nezapomeňte však, že umístění venkovní části klimatizační jednotky na fasádě či střeše objektu musí povolit majitel objektu, u památkově chráněných objektů i příslušné instituce. Vzhledem k tomu, že horký vzduch z klimatizační jednotky odchází vzhůru, je u městských patrových bytů rovněž nutná dohoda se sousedem ve vyšším patře – teplota v jeho bytě se totiž může výrazně zvýšit.

Urychluje vaření a šetří stále dražší energii. Tlakový hrnec v kuchyni

Tip

Možná vás to překvapí, ale v létě oceníte zateplený dům. Tepelná izolace totiž nechrání pouze před nízkými teplotami v zimě, její izolace funguje i v létě, kdy tepelná izolace funguje na opačném principu a nepustí tolik světla dovnitř bytu.

Dnes, 15:48
Ošetřovné bude stát vyplácet zřejmě po celou dobu uzavření škol kvůli epidemii nového koronaviru nebo...
Dnes, 15:40
Vyjma Juditina mostu, který tu před ním stál a který se nedochoval (až na jeden...
Dnes, 13:40
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
Dnes, 13:40
Když v obci Ústí nedaleko Vsetína odbočíte do údolí Vsetínské Bečvy, po pár stovkách metrů...
Dnes, 13:14
Vláda kvůli šíření koronaviru od čtvrtečních 6. hodin ráno do 3. listopadu nařídila omezení pohybu...
Dnes, 11:39
Svatý František zahání lidi do chýšek, praví pranostika. Teplo tedy postupně střídá zima a je...
Dnes, 10:20
Jíst zdravěji, a přitom všechno co máte rádi? Ano, jde to a je to docela...
Dnes, 08:59
Sdílení zkušeností a příkladů dobré praxe, jak mohou firmy implementovat opatření ke zvládnutí pandemie covid-19,...
Dnes, 08:11
Když se dnes řekne teroristický útok, každého asi napadne výbuch, šílený střelec nebo něco podobného,...
Včera, 15:40
V uplynulém měsíci září jsme si státním svátkem připomněli významné výročí naší české státnosti. Kníže...
Včera, 13:56
Vláda Andreje Babiše věděla od půlky srpna o druhé vlně covid-19. Měla k dispozici matematické...
Reklama