Chladno na objednávku. Zateplení nebo klimatizace

Pro většinu lidí je klimatizace spojená pouze s veřejnými budovami a nákupními centry. Vnímáme ji jako prostředek k udržení příjemné teploty, když do Česka přijdou vedra. Poslední dobou se stále častěji stává součástí běžných domácností.

Zvažujete-li pořízení výkonného klimatizačního zařízení, musíte však počítat s vysokými náklady. V první řadě se vyplatí zvážit, zda by klimatizace nemohla pracovati v opačném režimu: při poklesu teploty totiž může teplo přečerpávat zvenku do místnosti, a tak ji bude vytápět. Tato varianta je však asi o 15 % dražší, nicméně její provoz je stejně jako u klasického tepelného čerpadla levný.

Pokud pomineme jednoduchá chladicí zařízení pracující s rozstřikovanou vodou a ventilátorem (pracují jen v prostorách s nízkou relativní vlhkostí), je zapotřebí se při volbě opravdu funkční klimatizace smířit s vyššími náklady (na jednu místnost 20 000 až 100 000 Kč). V úvahu potom vezměte nejvyšší venkovní teploty, počet osob, které se mají v klimatizovaném prostoru zdržovat, vlhkost vzduchu, objem místnosti, tepelně izolační vlastnosti použitých stavebních materiálů, orientaci oken vůči světovým stranám, požadovanou teplotu interiéru a příkony instalovaných elektrických spotřebičů včetně osvětlení.

Spíž na chatě či na chalupě. Bez čeho se při vaření neobejdeme

S ohledem na takové množství faktorů se vyplatí svěřit návrh klimatizace vždy odborníkům. Před nákupem samotného zařízení si ověřte, zda vám nebude vadit jeho hlučnost – některé typy jsou poměrně hlučné a zhoršují pohodu v místnosti. Myslete i na to, že při instalaci klimatizace s tepelným čerpadlem, jejíž příkon bude vyšší než 1,5 kW, můžete požádat energetické závody o přechod elektroměrové sazby na sazbu tepelných čerpadel D 55, což vám umožní provoz 22 hodin denně v režimu levné sazby a 2 hodiny s normální sazbou.

Nezapomeňte však, že umístění venkovní části klimatizační jednotky na fasádě či střeše objektu musí povolit majitel objektu, u památkově chráněných objektů i příslušné instituce. Vzhledem k tomu, že horký vzduch z klimatizační jednotky odchází vzhůru, je u městských patrových bytů rovněž nutná dohoda se sousedem ve vyšším patře – teplota v jeho bytě se totiž může výrazně zvýšit.

Urychluje vaření a šetří stále dražší energii. Tlakový hrnec v kuchyni

Tip

Možná vás to překvapí, ale v létě oceníte zateplený dům. Tepelná izolace totiž nechrání pouze před nízkými teplotami v zimě, její izolace funguje i v létě, kdy tepelná izolace funguje na opačném principu a nepustí tolik světla dovnitř bytu.

Dnes, 16:29
Podle všeho jí byl příslušník německého šlechtického rodu Welfů zvaný Heinrich der Löwe čili Jindřich...
Dnes, 14:16
Pláň mírně stoupá až ke vzdálenému obzoru. Nízká tráva různých odstínů zelené barvy a zkroucené...
Dnes, 10:29
Chcete udělat dobrý skutek a vytvořit domov pejskovi z útulku? Určitě máte dobré úmysly. Adopci...
Dnes, 08:11
Současné tradice lidové kultury jako jsou různé obyčeje a svátky sahají až do dávné lidské...
Včera, 16:31
V naší zemi mají léčivé rostliny dlouholetou tradici. Již v dávné době je lidé nejen...
Včera, 14:10
Dej mi své ubohé, unavené, své schoulené masy, toužící volně dýchat. Ten žalostný nadbytek tvých...
Včera, 12:02
I s místenkou. A já se tím vlakem pokusila odjet. Pochopitelně v dobré víře. Absurdní zkušenost s českou...
Včera, 10:30
Železniční neštěstí u Blovic nedaleko Plzně vstoupilo do drážní historie jako nehoda vlaku s pádem...
Včera, 08:12
Letní prázdniny a s nimi i období dovolených jsou v plném proudu. Tisíce rodin v...
4.8.2020
Od Tábora až k nám, cestička jako mlat... Tuto písničku už z rozhlasu na táborském...
Reklama