Sklep nemusí být jen skladiště harampádí. Měl by být funkční částí vašeho domu

27.9.2020
Jiřina Pouzarová

1. Postavte sklep

První tip je určen pro ty, kteří právě stavbu nového domu plánují nebo chtějí přistavět sklep k tomu současnému. V dnešních stavbách sklep často chybí. Zeptejte se ale nejdříve starousedlíků, jak je to v dané lokalitě se spodní vodou. Pokud s ní problém není, neváhejte a sklep zbudujte.

2. Vysoušejte na podzim

Jednou z nežádoucích vlastností sklepů je až příliš vysoká vlhkost, proti které se často snažíme bojovat. Pomocí vysoušeče ale nesušte sklep v létě. Když totiž dostanete v létě do sklepa teplý vzduch, ten zkondenzuje, a tím vznikne další vlhkost. Ideální období pro vysoušení moc vlhkého sklepa je podzim nebo jaro.

Spíž na chatě či na chalupě. Bez čeho se při vaření neobejdeme

3. Udržujte vlhkost

Často říkáme, že chceme mít sklep suchý. Ale skutečnost je taková, že vlhkost ve sklepě potřebujeme. Pro skladování ovoce a zeleniny by měla být vlhkost vzduchu 80 až 95 procent. Měřit ji můžete pomocí obyčejného malého vlhkoměru. Je-li sklep moc suchý, umístěte do něj bednu s mechem, který navlhčíte. Můžete tu rozvěsit vlhké jutové pytle.

4. Měřte teplotu

K vlhkoměru si pořiďte i teploměr, protože správná teplota ve sklepě je alespoň pro uchování potravin důležitá. 0,5 stupně v zimě je minimum, ideální teplota je čtyři až pět stupňů Celsia a maximum je deset stupňů.

5. Větrejte

Plíseň je ve sklepě nepřítel číslo jedna. Abyste zabránili jejímu vzniku, pravidelně větrejte, což je také nejpřirozenější způsob, jak snížit přílišnou vlhkost sklepa. Do sklepa nesmějí přijít žádné plesnivé potraviny. Dobré je také občas sklep i vysířit, což se dělá pomocí sirných knotů, které se umístí třeba do plechovky a zapálí se. Síra ve vzduchu vydezinfikuje veškerá zákoutí a potravinám neublíží. Jen majitel by měl včas prchnout, protože by v místnosti nevydržel. Do sklepa může vstoupit až po dvou hodinách a vyvětrat ho.

Není hromada kamení jako hromada kamení. Jak vybudovat na zahradě skalku

6. Vyhoďte papíry

Na uskladnění čerstvého ovoce a zeleniny používejte vždy jen čisté plastové nebo dřevěné přepravky nebo jiné bedýnky. Papír je pro tyto účely velmi nevhodný. Ve vlhkém sklepě rychle navlhne a umožní tak vznik plísní. Naplněné bedýnky můžete skládat i na sebe, ale myslete na rozestupy, aby mohl proudit vzduch.

7. Ovoce oddělte od zeleniny

Poškozené kusy ovoce nikdy neuskladňujte. Jablka nebo hrušky by měly mít stopku, jinak dlouho nevydrží. Takové kusy raději co nejdříve spotřebujte. Pokud máte ve sklepě alespoň částečně oddělené prostory, uskladňujte ovoce a zeleninu zvlášť. Ovoce by nemělo být skladováno společně s aromatickou zeleninou jako jsou zelí, řepa, ale ani s brambory. Ty mohou způsobit kazivost ovoce.

8. Jak na zeleninu

U mrkve odkrojte nať přesně v místě, kde začíná. Mrkev očistěte a vysušte a pak se jí bude dařit v černém plastovém pytli, který nahoře ohrňte tak, aby zůstal otevřený a mrkev mohla dýchat. Do pytle ještě nožem udělejte několik děr, aby vzduch v pytli cirkuloval lépe. Cibuli skladujte v suchu do pěti stupňů.

Zvlhlé, tvrdé nebo plesnivé. Správné skladování obilnin, cukru, kávy nebo pečiva

Ideální teplotu vzduchu pro

Jablka a hrušky

Teplota 3 – 6 stupňů Celsia, vymezte jim prostor, přítomnost jiných druhů způsobí vyšší kazivost.

Brambory

Teplota 2 – 4 stupně Celsia, dále potřebují tmu, čerstvý a sušší vzduch.

Cibule a česnek

Teplota do 5 stupňů, případně i vyšší. Tyto druhy potřebují především suchý vzduch a tmu.

Mrkev, celer a petržel

Zde ani tolik nezáleží na teplotě jako spíše na způsobu uchování. Uložte je do bedničky vysypané směsí rašeliny a písku.

lednice

Nejčastější chyba při skladování potravin: Mléko a vajíčka ve dveřích ledniceNepřehlédněte