Nejčastější chyba při skladování potravin: Mléko a vajíčka ve dveřích lednice

lednice

Většina potravin má v lednici své trvalé místo. Jogurty nahoře, zelenina v krabicích dole a mléko s vajíčky ve dveřích. O tom, kam přesně po nákupu věci uložit, často není prostor přemýšlet a člověk je rád, že dveře lednice jdou vůbec zavřít. Přehodnotit ledničkový rituál se ale vyplatí, potraviny vydrží déle čerstvé a do lednice se vejde i více věcí – tak schválně: také máte v ledničce otevřenou lahev kečupu?

Udělejte si místo

Začněte tím, že z lednice vyřadíte potraviny, které tam nemají co dělat. Například ten zmiňovaný kečup. Společně s hořčicí do lednice nemusí, protože obsahují ocet, který konzervuje a díky své kyselosti se nezkazí ani ve spíži. Máslo, pokud jej spotřebujete rychle, můžete také vyndat ven a uložit do máslenky na linku – navíc se bude dát lépe roztírat. Z ledničky také vyndejte brambory, rajčata, okurky a saláty. Česnek a cibule v lednici můžou kvůli vlhkosti zplesnivět. Také banánům a dalšímu ovoci pobyt v lednici nesvědčí. Více si přečtěte ZDE:

Máte ovoce a zeleninu v lednici? Chyba! Prozradíme, jak je skladovat a proč

Hierarchie lednice

Při ukládání potravin mějte na paměti jednoduché pravidlo – čím výše je police posazena, tím nižší je v ní vlhkost. Do dolních přihrádek tedy patří ovoce a zelenina, které by mohly osychat – lesní ovoce, hroznové víno, jablka a hrušky, ze zeleniny pak listová a košťálová zelenina.

Nad poličku s ovocem a zeleninou patří potraviny, které se rychle kazí jako je syrové maso nebo ryby. O patro výš je místo pro šunky a salámy, ale i nedojedené zbytky, zákusky a mléčné výrobky. Ty je lepší od masných produktů držet odděleně.

Komunitní čili sdílené lednice přibývají, jedna už je i v Praze 3

Pozor na dveře

Nejteplejší místo v lednici jsou dveře – kvůli jejímu častému otevírání. Paradoxně by se tak nahoru do dveří neměla dávat vejce, i když výrobci do lednic přímo pro ně často umisťují speciální držáky. Doporučená teplota pro uskladnění je +5 až +8 °C. Důležité je nevystavovat je prudkým změnám teploty, protože kdyby se vejce orosila, stoupá riziko, že začnou plesnivět. Vejce by tedy měla být co nejvíce vzadu, ideálně vyjmutá z kartonového obalu, který snadno nasává vlhkost, a tedy může také chytit plíseň.

Otevírání dveří lednice nesvědčí ze stejného důvodu ani mléku, i když tam perfektně sedne. Správně by mělo být uloženo spolu s ostatními mléčnými výrobky a dveře lednice mají patřit potravinám jako jsou džemy, džusy a kořenící omáčky.

 

Včera, 17:39
Ošetřovné bude stát vyplácet zřejmě po celou dobu uzavření škol kvůli epidemii koronaviru nebo nařízené...
Včera, 16:20
Celkem 8 titulů Stavba roku 2020, 17 zvláštních cen, dvě ceny veřejnosti a titul pro...
Včera, 15:40
Dnešní doba je příliš úzkoprsá. Ztrácí se smysl pro ironii, nadsázku, recesi. Bere se příliš...
Včera, 13:40
Sezona dozrávání „vlašáků“ a plodů jírovce maďalu, tedy takzvaných kaštanů koňských je tady. Zatímco ty...
Včera, 11:40
Losos je skvělá a zároveň velmi zajímavá ryba. Dokáže totiž žít ve sladké i ve...
Včera, 10:20
Manželka herce Petra Kostky Carmen Mayerová platila v sedmdesátých letech za jednu z nejkrásnějších hereček...
Včera, 08:59
Obrovské rozkrádání evropských fondů určených pro Regionální operační program (ROP) Severozápad neuniklo pozornosti Bruselu, ten...
Včera, 08:12
Podle názoru odborníků bude na naší planetě v roce 2050 téměř 10 miliard lidí a...
29.10.2020
Film o zombících, který vznikl podle stejnojmenné videohry, avšak v něm slovo „zombie“ neuslyšíte. Zajímavé...
29.10.2020
Podle údajů Českého statistického úřadu až 43 % zaměstnanců a až 60 % živnostníků pocítilo...
Reklama