Komunitní čili sdílené lednice přibývají, jedna už je i v Praze 3

10.8.2018
Fefík

Minimalizovat plýtvání potravinami a pomoci těm, kteří mají nedostatek. To jsou zásadní myšlenky, které vedly ke zřízení první sdílené lednice v Praze 3. Projekt „Beze zbytku“ je společnou aktivitou městské části a společnosti Samsung. Nová komunitní lednice Samsung je už měsíc v Komunitním centru Žižkov (Koněvova 65a).

Praha 3 vybrala místo, kde se při pravidelných programech denně setkávají senioři, rodiny a mládež, ale i příslušníci etnických menšin. V centru působí šest organizací a denně ho navštíví až desítky klientů. Mezi nimi jsou lidé, kteří budou chtít komunitní lednici plnit, a zároveň takoví, kteří budou jídlo z lednice využívat.

„V rámci projektu poskytla společnost Samsung k dispozici celkem tři lednice, z toho jedna je právě v Praze 3. Rádi bychom prostřednictvím komunitní lednice propojili jednotlivé komunity v nejbližším okolí. To, co jednomu přebývá, si jednoduše vezme ten, kdo to potřebuje,“ říká místostarosta Prahy 3 David Gregor, který nápad sdílené lednice dovedl k realizaci.

Další lednice od Samsungu funguje v Kavárně Obývák, U Výstaviště 21, Praha 7 (studio ALTA) a v Komunitním centru Kotlaska, Nad Kotlaskou 1, Praha 8.

Samsung není lhostejný k plýtvání potravinami

„My jsme mířili na komunitní centra v Praze, která jsou otevřená všem a splňují podmínky toho, že každý může přijít, tak aby tam byla splněna ta bezbariérovost, otevřenost, komunitnost, blízkost, to je asi ten hlavní cíl,“ řekla Veronika Doubnerová, manažerka projektu Samsung Bezezbytku.
Komunitní lednice také podporují a utužují sousedské vztahy.
„Je to záměr Kotlasky. Lidé, kteří k nám chodí z veřejnosti i z našich klientů, sem chodí proto, aby se tady utužovaly ty sousedské vztahy a i to propojování té naší cílové skupiny, nějaká ta osvěta,“ řekla Hana Kramlová, provozní manažerka KC Kotlaska.

„Nejsme lhostejní k obrovskému množství potravin, které se každoročně vyhodí. Věříme, že tento projekt alespoň v daných lokalitách pomůže,“ doplnil Seung Joo Shin, prezident společnosti Samsung Electronics Czech and Slovak, která projekt iniciovala.

Projekt Samsung Bezezbytku je založen na principu dárce – místní koordinátor – příjemce. Každý může do lednice vložit cokoliv a kdokoliv další si z lednice zase může vzít, co potřebuje nebo chce. Na obsah veřejné lednice bude dbát koordinátor, který kontroluje, zda jsou potraviny v lednici v pořádku a bez problémů poživatelné. Do lednice se nesmí dávat nahnilé nebo zkažené potraviny. Všechno jídlo musí být před koncem uvedeného data spotřeby. Potraviny musí být v originálním balení. Výjimku tvoří například ovoce a zelenina.

Praha 6 tlačí na Babiše: Prosaďte most přes Vltavu mezi Suchdolem a Bohnicemi

První veřejná lednice se v Praze objevila na Pankráci

V Praze se první sdílená lednice objevila v roce 2016 u kavárny Na půl cesty (centrální park Pankrác, Praha 4).
Velmi populární jsou lednice i na vysokoškolských kolejích. V Praze je konkrétně najdete na Roosveltově koleji (Strojnická 7, Praha 7) a na koleji Vltava (Chemická 953, Praha 4).
Lednice v eko-centru Toulcův dvůr (Kubatova 1, Praha 10) funguje přes dva roky a místní si ji nemohou vynachválit.
„Lednici snad nejvíce využívají místní maminky, které v Toulcově dvoře navštěvují rodinné centrum Mateřídouška, nebo jejichž děti chodí do Mateřské školy Semínko. Přicházejí sem ale i lidé z okolního sídliště. V lednici nejčastěji najdete potraviny pro malé děti (např. drahé bio kašičky), které dítě přestalo náhle jíst. Dále zde poměrně často končí exotické potraviny, které někdo dostane jako dárek, ale zdají se mu příliš extravagantní,“ vysvětluje Halina Holá, pracovnice Infocentra a lektorka rodinného centra Mateřídouška.
Městská část Suchdol zase zřídila sdílenou ledničku přímo ve vstupních prostorách radnice, a dokonce jí i dali jméno Berta, protože byla přivezena 23. září, kdy právě Berta slaví svátek.

Třeba v Británii lidé vyhodí jídlo za 13 miliard liber

Sdílené lednice se poprvé objevily kdysi v Americe, pak se objevily v roce 2012 ve Španělsku a Velké Británii, odkud se rozšířily také do Německa, Indie nebo třeba na Nový Zéland. Například ve Velké Británii ročně lidé vyhodí jídlo za 13 miliard liber, ale díky organizaci Hubbub se toto číslo postupně snižuje. „Za období od listopadu 2017 do ledna 2018 se ve veřejných lednicích podařilo přerozdělit 21 521 kilogramů potravin. Každý měsíc nyní putuje asi 525 kilogramů jídla k potřebným,“ uvádí Catherine Darragh, projektová manažerka Hubbubu.

Pozadu v tomto trendu není ani Česká republika, kde se první veřejná lednička poprvé objevila v roce 2015 v Českých Budějovicích. Postupně lednice přibyly také v Praze, Ostravě, Plzni, Pelhřimově, Chrudimi, Ústí nad Labem, v Litoměřicích a v Brně.

FOTO: Komunitní čili sdílené lednice

Komunitní čili sdílené lednice - 1 sammKomunitní čili sdílené lednice - 2 pra3 tereza vránkováKomunitní čili sdílené lednice - 3 Klientka_KomuntnA-ho_centra_Kotlaska_u_lednice samsKomunitní čili sdílené lednice - 4 veř led prahaKomunitní čili sdílené lednice - 5 veřejné lednice v brně
Další fotky
Komunitní čili sdílené lednice - 0 sam


Nepřehlédněte