Jak Středočeský kraj přetvořit v region budoucnosti? O tom se dnes debatuje v Dolních Břežanech

16.1.2018
Bohumil Brejžek

Jak zdůrazňuje Středočeské inovační centrum, na dosažení tohoto ambiciozního cíle je třeba použít nové technologie – v podnikání, vzdělávání, sociální a zdravotní oblasti, energetice, ochraně životního prostředí – vždy s velkou dávkou digitalizace.

Konference pod záštitou hejtmanky

V úvodu konference v laserovém centru ELI Beamlines v Dolních Břežanech vystoupí hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová, pod jejíž záštitou se konference koná.
Odbornou část konference zahájí ředitelka Středočeského inovačního centra Rut Bízková, bývalá předsedkyně Technologické agentury ČR a ministryně životního prostředí. Rut Bízková bude zároveň i moderátorkou konference, která provede jednotlivými tématy.

Unikátní projekt: Ze zámku v Dolních Břežanech bude hotel. V minulosti se zde školily červené barety

Ekonomická budoucnost

Jedním z nich je otázka, co máme očekávat v budoucnosti, jaké jsou světové trendy, ekonomické a sociální výzvy. Bude o nich hovořit profesor Milan Zelený, světově uznávaný ekonom, vědec, propagátor Baťova sytému a konzultant zahraničních vlád a podniků. O možnostech podnikání bude hovořit Martin Hausenblas, spoluzakladatel úspěšné aplikace Liftago, což není Uber, ale přitom rychlá doprava za slušnou cenu. Také je spoluzakladatelem společnosti Adler, která patří mezi největší výrobce a vývozce reklamního textilu v Evropě. Jak se člověk dostane k takovým výsledkům? Na to se Martin Hausenblas zaměří nejen na základě vlastních zkušeností.

V Dolních Břežanech otevřeli unikátní futuristickou sportovní halu

Služby dostupné na mobilu

Jak využít moderní technologie, aby staří a nemocní lidé mohli žít doma? A co to znamená pro obce? O tom budou hovořit Vít Jankovský a Tomáš Vácha z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT v Praze. Jejich kolega Michal Kuzmič se zaměří na praktické příklady energeticky efektivních budov, především ekonomické přínosy pro obce a města.

FOTO: Jak Středočeský kraj přetvořit v region budoucnosti? O tom se dnes debatuje v Dolních Břežanech

Jak Středočeský kraj přetvořit v region budoucnosti? O tom se dnes debatuje v Dolních Břežanech - Dolní Břežany – Laserové centrumJak Středočeský kraj přetvořit v region budoucnosti? O tom se dnes debatuje v Dolních Břežanech - Rut BízkováJak Středočeský kraj přetvořit v region budoucnosti? O tom se dnes debatuje v Dolních Břežanech - Jaroslava Pokorná Jermanová

Blíží se Praha k tomu, že lidé budou mít služby dostupné na zmáčknutí jednoho tlačítka na mobilu? A je to možné také ve Středočeském kraji? O tom, jaké výstupy dosud přinesla datová platforma občanům Prahy bude mluvit Benedikt Kotmel, člen projektového týmu Datové platformy pro hl. m. Prahu, který mimo jiné získal zkušenosti na ministerstvech vnitra a financí.

Dolní Břežany plánují zrenovovat dětská hřiště

Jaké by mělo být české školství

Všeobecné mínění je, že ve školství spousta věcí nejde. Rozhodně to neplatí o Radko Sáblíkovi, řediteli jedné z nejprogresivnějších středních škol v ČR – Smíchovské střední průmyslové školy, v níž jde všechno. Posluchači uslyší, jak to dělá ve „své“ škole, jaký je jeho pohled na budoucí potřeby pracovního trhu a na to, jak se bude muset přeměnit české školství, aby dokázalo „produkovat“ nejen kompetentní „pracovní sílu“, ale především vzdělanou a na své síly spoléhající novou generaci.

Základka v Dolních Břežanech může být Stavbou roku

Nakládání s odpady a vývoj energetiky

Zkušenosti s moderními systémy nakládání s odpady představí Radek Staňka, jež se problematikou odpadů se zabývá již od svých studentských let. V současné době je jeho systém využíván v mnoha obcích a městech na Třinecku, Broumovsku, v jižních a severních Čechách. Radek Staňka získal za své aktivity řadu ocenění, například první místo v soutěži Český Goodvill v kategorii Inovace nebo společně s obcí Šitbořice E.ON Energy Globe za úspory, ekologii a inovace. Právě energetika a její další vývoj je pro budoucnost zcela zásadní. Je budoucnost v „malé“ nebo „velké“ energetice? Co nás čeká – budeme mít čím „krmit“ naše nové technologie? O tom bude mluvit Pavel Farkač, manažer energetiky Svazu průmyslu a obchodu České republiky.

Zájemci o účast na konferenci se mohou stále ještě registrovat na konferenci na stránkách Středočeského inovačního centra www.s-ic.cz.

Kde najdete hřbitov, který namísto smutku přináší pocity štěstí?

 Nepřehlédněte