Unikátní projekt: Ze zámku v Dolních Břežanech bude hotel. V minulosti se zde školily červené barety

19.12.2017
Bohumil Brejžek

Peníze z náhrad za nevydaný majetek při vyrovnání státu s církvemi katolická církev částečně ukládá do fondu a částečně investuje. Opravuje svá historická sídla často zdevastovaná dlouhými roky ve vlastnictví státu a znovu začíná podnikat v zemědělství či lesnictví. Anebo, jako v případě Dolních Břežan, v hotelnictví.

Ze zámku bude hotel

V sousedství budované stavby a břežanského pivovaru stojí zámek, který patří pražskému Arcibiskupství a který se rekonstruuje na hotel. Otevřen by měl být také v příštím roce. Arcibiskupství do rekonstrukce budovy a obnovy části přilehlého parku investuje 180 milionů korun. Čtyřhvězdičkový hotel by měl mít asi čtyřicet převážně dvoulůžkových pokojů. „Zaměříme se především na hosty a pracovníky přijíždějící do vědeckých center ELI a HiLase ze zahraničí, část kapacity bude sloužit firemní klientele. Kromě toho by se tu mohly pořádat svatby s možností oddávání v kapli. V další etapě plánujeme revitalizaci zámeckého parku, který bude v řízeném režimu zpřístupněn veřejnosti. Nová vodohospodářská díla zámek ochrání proti velké vodě při intenzivních deštích,“ říká vedoucí Investičního odboru Arcibiskupství Vladimír Tylš.

Dolní Břežany plánují zrenovovat dětská hřiště

Zámek je dominantou Dolních Břežan

Původně renesanční zámek vybudovaný kolem roku 1600 stojí v centru obce a svoji současnou podobu získal na přelomu 19. a 20. století. Jedná se o dvoupatrový, čtyřkřídlý objekt kolem čtvercového nádvoří, v západním průčelí s hranolovou věží s lucernou, s renesančními okny. V letech 1885 – 87 byla přistavěna pseudorománská kaple sv. Máří Magdaleny, jejíž vnitřní úprava je datovaná k roku 1886. Kulturní památkou chráněnou zákonem zůstává i část zámeckého parku za renesančním zámkem. Jedná se o velký park o rozloze čtyři hektary, volně řešený s menšími palouky a místy přehoustlými, nepříliš udržovanými porosty dřevin.

Dolní Břežany projeví úctu českému velikánovi Vítězslavu Hálkovi

Církvi se zámek vrátil v restituci

Archivy dokládají u zámku bohaté hospodářské zázemí, skleníky, vodní nádrž, zahrady, pivovar či altány. Zámek počátkem 18. století koupil pražský arcibiskup Ferdinand hrabě Khünburg. Od té doby sloužil objekt jako ekonomicko-správní centrum dolnobřežanského panství, které bylo téměř 300 let ve vlastnictví Arcibiskupství pražského. Fungovalo jako hospodářské a finanční zázemí pražské arcidiecéze. V roce 1945 byly pozemky se všemi budovami fakticky, nikoli však právně, zabrány státem. V rámci restitucí mnohé pozemky a stavby včetně zámku získala církev zpět. Působení vlastníků před rokem 1989 však někdejší panské sídlo dehonestovalo na pouhou centrální budovu vojska. V zahradě a parku byly postaveny školící objekty pro příslušníky nechvalně známých červených baretů, psince, čerpací stanice PHM, opravárenské dílny těžké vojenské techniky s myčkou, garáže, sklady či střelnice.

Zdibský zámek a pivovar: Chátrající dominanty

Přestavba zámku na hotel

Rozsáhlá rekonstrukce začala v polovině roku 2015. Stavebníci odstranili nevhodné vestavby v interiéru, ale i přístavby v okolí. Zbouráno bylo mimo jiné torzo pomníku zakladatele KGB Felixe Dzeržinského, který stál před hlavním vstupem do zámku.

V jižním křídle zámku je navržena restaurace, nejstarší část severního křídla bude ponechána jako galerie. Ve vyšších podlažích, ve věži a v podkroví se nacházejí hotelové pokoje, šest z nich je řešeno jako apartmány.

Policie ČR na zámku ve Vinoři zůstane, část se ale zpřístupní veřejnosti

Rekonstrukce zámku a jeho přestavba na hotel přináší mnohá překvapení, jako je větší rozsah poškození dřevěných prvků nebo neočekávané dutiny v historických stěnách apod. Z těchto důvodů dojde pravděpodobně k posunu termínu dokončení o několik měsíců. „Stále se objevují nová místa, která je třeba sanovat proti dřevomorce,“ uvádí Vladimír Tylš a dodává, že „sanace a statické posilování trámových stropů a krovu jsou časově náročné a vyžadují zkušené řemeslníky. Na druhou stranu již dokončujeme vzorový pokoj, zahájily se práce na zakrytí vnitřního atria prosklenou konstrukcí a také opravujeme historický altán v oboře.“

Obnovu interiéru kaple má na starosti Stavební odbor Arcibiskupství pražského – obnova nástěnných maleb, okenních vitráží a dochovaného mobiliáře, nad nimiž má dozor hlavní diecézní konzervátor pater Mgr. Vladimír Kelnar.

Středočeský kraj vrátí buštěhradský zámek městu

Pionýrský projekt

Výstavba zámeckého hotelu v Dolních Břežanech je prvním podobným projektem katolické církve v České republice a není známo, že by se v některém dalším církví restituovaném objektu něco podobného chystalo. Ani v nedalekých Dobřejovicích, na dalším zámečku ve vlastnictví pražského Arcibiskupství, kde dnes působí základní škola Parentes stavějící na křesťanské morálce.

Pražské arcibiskupství se do projektu v Dolních Břežanech pustilo i přes nedobrou zkušenost, kterou učinilo se zámkem v Rožmitále pod Třemšínem. Církev zámek, do nějž od středověku jezdil na léto arcibiskup pražský, získala v roce 1998 zpět darem od vedení města a v roce 2000 se kvůli jeho obnově spojila s americkým podnikatelem Roderickem Marshallem. Společná firma Trinity Coop, v níž mělo pražské Arcibiskupství dvacet a Marshall osmdesát procent, však s rekonstrukcí nijak nepohnula a zámek do dnešních dnů chátrá. Arcibiskupství pražské z firmy úplně vycouvalo a k zámku se nyní už nehlásí, stejně jako dosavadní majoritní vlastník Roderick Marshall, údajně vydělávající v minulosti na těžbě nerostných surovin ve Rwandě. V současné době je majitelem už jen Roderick Marshall. Rožmitálský zámek zablokoval asi před třemi lety finanční úřad kvůli dluhům na dani.

FOTO: Unikátní projekt: Ze zámku v Dolních Břežanech bude hotel. V minulosti se zde školily červené barety

Unikátní projekt: Ze zámku v Dolních Břežanech bude hotel. V minulosti se zde školily červené barety - Dolní Břežany – zámek – rekonstrukce 2Unikátní projekt: Ze zámku v Dolních Břežanech bude hotel. V minulosti se zde školily červené barety - Dolní Břežany – zámek – rekonstrukce 1Unikátní projekt: Ze zámku v Dolních Břežanech bude hotel. V minulosti se zde školily červené barety - Dolní Břežany – zámek – rekonstrukce – vizualizace 2Unikátní projekt: Ze zámku v Dolních Břežanech bude hotel. V minulosti se zde školily červené barety - Dolní Břežany – zámek – rekonstrukce – vizualizace 1Unikátní projekt: Ze zámku v Dolních Břežanech bude hotel. V minulosti se zde školily červené barety - Dolní Břežany – zámek – před rekonstrukcí


Nepřehlédněte