• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Jaké jsou současné trendy skla a bižuterie? Dozvíte se v Jablonci

  25.6.2020
  Fefík

  Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou připravilo pod názvem „Trendy.Design.Produkce“ výstavu toho nejlepšího ze skla a bižuterie na českém trhu za poslední tři roky. Zastoupeno je 80 účastníků z osmi zemí světa, kteří vybrali ze svých kolekcí na 300 výrobků, jež představují současnou tvář těchto oborů. Součástí přehlídky, která se koná do 1. listopadu, jsou též vybraní šperkaři.

  Jablonecké muzeum je státní institucí s největší sbírkou bižuterie na světě a souborem skla evropského významu. Před šesti lety se rozhodlo rozšířit koncept pravidelných přehlídek bižuterie, navazujících od roku 1998 na slavné jablonecké výstavy, na mezinárodní nekomerční přehlídku skla a bižuterie.
  Přestože některé aktivity v rámci letošního ročníku Mezinárodního trienále skla a bižuterie musely být vzhledem k mimořádným opatřením omezeny nebo zrušeny, jeho stěžejní výstava Trendy.Design.Produkce proběhne v plánovaném termínu i rozsahu. A nejen to.

  Třetí ročník této prestižní akce přináší pro návštěvníky i atraktivní novinku. Poprvé bude zpřístupněna jedna část moderní muzejní přístavby v podobě skleněného krystalu, v níž budou prezentována závěsná svítidla a lampy.
  Celkem se ve třech sálech muzea představí 47 sklářských podniků, 23 bižuterních firem a 10 šperkařů z ČR, Slovenska, Dánska, Finska, Německa, Rakouska, Turecka a USA.

  Česká krajinářská škola vysoké umělecké kvality se představí na velké výstavě v Jablonci nad Nisou

  „Výstava Trendy.Design.Produkce je největší pravidelnou výběrovou přehlídkou skla a bižuterie nejen v České republice, ale celé Evropě,“ uvedla ředitelka muzea Milada Valečková a doplnila: „Je výsledkem dlouhodobé aktivní spolupráce našeho muzea se současnými firmami.“

  Kurátoři opět dali prostor jak zavedeným značkám, tak novým jménům, kterých se v Jablonci představí zhruba třetina z celkového počtu. Ve výběru nechybí velké podniky ani malá studia, ruční ani automatická výroba.
  Přítomna jsou i známá designérská jména – Nastassia Aleinikava, Jaroslav Bejvl ml., Jakub Berdych Karpelis, Dechem, Patrik Illo, Lukáš Jabůrek, Lucie Koldová, LLEV, Jiří Pelcl, Rony Plesl, Yabu Pushelberg, Kate Spade nebo Maxim Velčovský.

  Od soboty je na barokní faře v Dolní Krupé výstava o zaniklých obcích Ralska

  „Naše výstava je nejen oslavou invence designerů, ale i umu technologů a řemeslníků“, připomíná hlavní kurátor projektu Petr Nový a dodává: „Právě snaha postihnout všechny podoby současného českého skla a bižuterie, nikoliv jen tu mediálně nejznámější, dělá naši přehlídku jedinečnou.“

  Výstavu je v jabloneckém Muzeu skla a bižuterie možno navštívit až do 1. listopadu letošního roku, přes léto ji doplní zábavná rodinná dílna Hrátky (nejen) se sklem.
  Mezinárodní trienále skla a bižuterie pak bude pokračovat koncem listopadu otevřením dalších dvou výstav a slavnostním předáním ocenění vybraným kolekcím z výstavy Trendy.Design.Produkce. Rozhodnou o nich mezinárodní komise, partneři a samotní návštěvníci.

  FOTO: Z jabloneckého Muzea skla a bižuterie

  Z jabloneckého Muzea skla a bižuterie - 1 jabl muz skla jizerské horyZ jabloneckého Muzea skla a bižuterie - 2 jabl muz skZ jabloneckého Muzea skla a bižuterie - 3 jabl muz sklZ jabloneckého Muzea skla a bižuterie - 3b jaZ jabloneckého Muzea skla a bižuterie - 4 jabl muz skla petr nový jablz
  Další fotky
  Z jabloneckého Muzea skla a bižuterie - 0 jabl muz skla+

  Zdroj: (mv), Jablonecký zpravodaj  Nepřehlédněte