• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Jalové protesty metropole ustála

  23.2.2024
  Jitka Kačánová

  Hlavní město se připravilo na avizovanou blokádu magistrály tak důkladně, že poloprázdné ulice připomínaly stav za covidu. Obávaný dopravní kolaps však nenastal. Od bezzubého protestu se ještě týž den část zemědělců distancovala a odjela raději domů. Z očekávaného tlaku na vládu tak nezbylo téměř nic.

  Blikání a troubení osmi set traktorů „zpříjemnilo“ Pražanům pondělí 19. února ranní vstávání. Blokáda magistrály se ale nekonala. „Prvnímu traktoristovi, který zablokoval magistrálu, dali pět tisíc pokutu a sebrali mu řidičák,“ vysvětluje postarší dáma svému známému v davu, který se shromáždil před ministerstvem zemědělství. Traktory tak zabraly vždy jen jeden pruh v obou směrech a Praha byla s menšími obtížemi dál průjezdná. Paradoxně mnohem víc, než v běžné pondělí, protože kdo nemusel, nechal raději auto doma.

  Málo nás!“

  Dav na Těšnově před budovou ministerstva čekal, až si jeho šéf Marek Výborný (KDU-ČSL) převezme dopis s požadavky farmářů, kteří žádali zejména to, aby vláda odstoupila od unijní zelené politiky nazývané Green Deal. Předání dopisu se přitom neobešlo bez hlasitého pískotu a pokřikování.

  Je nás tu strašně málo,“ rozhlíží se zklamaně kolem Dáša Malinová, pokojská z Mariánských Lázní. „Pražáky to nezajímá! Takhle se ale nikdy nic nezmění,“ říká. Vysvětlení, že jsou asi v práci, nebere. „My si také vzali volno, protože nám záleží na naší budoucnosti a na našich dětech. A tahle vláda, to je pro nás i pro ně katastrofa!“ dodává.

  Nespokojený se situací v zemědělství je i Jan Lampír ze Zličína, který chová krávy. Stěžuje si na byrokracii, která chov hovězího – mnohem víc než třeba koňů nebo ovcí – podle jeho slov doprovází. „Je to hrůza! Nesouhlasím s celou EU. Moji rodiče měli před revolucí deset krav a nemuseli vyplňovat tolik papírů, co já,“ máchá rezignovaně rukou.

  Ukradený protest

  Nespokojenost s vládou zaznívala mezi protestujícími i na Malostranském náměstí, kam se později přemístili. Sešlo se tam zhruba pět tisíc lidí, z nichž mnozí mávali nad hlavou českými vlajkami a skandovali: „Demisi! Demisi!“ Vzduch byl plný adrenalinu i jakési spiklenecké pospolitosti. K zemědělcům se tam přidali i další vládní oponenti, například Hnutí PRO Jindřicha Rajchla, SPD i s Tomiem Okamurou nebo komunisté a další protivládní síly.

  Právě účast těch, které premiér Petr Fiala (ODS) již před protestem označil za lidi netající se podporou Kremlu a součást dezinformační scény, a také provolávání protivládních hesel část zemědělců od dalších účasti odradilo. Koordinátor protestu pro Ústí nad Labem a Litoměřice Miloš Malý označil protest za „ukradený“, a proto se zhruba třetina traktorů vydala domů ještě před začátkem akce na Malostranském náměstí.

  Jestli někdo někomu něco ukradl, tak to byl pan Malý,“ zareagoval na to předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy a Asociace svobodných odborů Bohumír Dufek, jeden ze spoluorganizátorů protestu. Pana Malého podle svého vyjádření nikdy neviděl a s akcí neměl nic společného.

  Blokáda, nebo nic!

  Další ze spolupořadatelů protestu, bývalý prezident Agrární komory ČR a zemědělský podnikatel Zdeněk Jandejsek, uvedl, že pokračování protestů bude mimo jiné záviset na jednání v Evropské komisi, kdy například v pondělí 26. února mají ministři zemědělství EU mluvit o volném obchodu s Jižní Amerikou. Premiér Fiala v den protestu připomněl, že Agrární komora, Zemědělský svaz a Asociace soukromého zemědělství se od protestu distancovaly. „S těmi, kteří skutečně reprezentují zemědělce, jednáme a společně se bavíme o tom, co naše zemědělství potřebuje,“ uvedl.

  Podle blogera Daniela Sterzika vystupujícího pod jménem Vidlák byl rozpačitý výsledek protestů způsoben malou radikálností jeho účastníků. „Ukazuje se, že příště buď bude blokáda, ať si policie a městské orgány říkají, co chtějí, nebo nemá cenu to dělat,“ řekl.

  Zdroj: S využitím ČTK  Nepřehlédněte