Jana Koubková oslaví jubileum výstavou. Uvádí ji pražský Palác YMCA

29.9.2019
Fefík

„Z těch plakátů a fotografií dýchá život jazzmanů před rokem 1989, kdy se jazzu dařilo někdy o něco lépe než jiným žánrům, protože byly většinou bez textů,“ říká roztocká rodačka Koubková. Výstava v přízemí sedmipatrového paláce v ulici Na Poříčí 12 je volně přístupná denně od 8 do 20 hodin, vstup je zdarma.

„Plakáty a fotografie jsou mým životním dokumentem, součástí mého života. Naplňovala jsem ho tím, co mě baví a těší – hudbou. A dokonce jsem se jí mohla živit,“ vyznává se Jana Koubková, která výstavu spolu s Palácem YMCA pořádá. Na výstavě se představí plakát Jazz sanatoria Luďka Hulana, Vokalízy 1981 – 2000 a další dobové plakáty hlavně z festivalů. „Mnohá jména uvedená na plakátech už jsou bohužel v jazzovém nebi. Je dobré si je opět připomenout, protože nejen pro jazz, ale pro hudbu vůbec udělali v té době strašně moc,“ dodává zpěvačka.

The Infinite Seas

Jana Fabiánová: Doma se cítím na jevišti, ať je kdekoliv

„Hudba, stejně jako sport, spojuje. Je příležitostí k setkávání, vytváří vztahy a přátelství. I proto patří k aktivitám YMCA, největší a nejstarší mládežnické organizace na světě,“ uvedla Petra Otřísalová, ředitelka pražského Paláce YMCA, kde mladí lidé sportují, ale také se setkávají nejen díky výstavám, ale i hudbě. Zcela jedinečnou zábavou pro náctileté je v YMCA Ten Sing neboli teenagerssinging.

„Dospívající mladí lidé se tu věnují hudbě, zpěvu a tanci. Důležitá je hlavně chuť si některou z uměleckých disciplín zkusit a zažít pak radost ze společného vystoupení,“ doplnila Petra Otřísalová.

Pražská hudební scéna oslaví narozeniny Petra Skoumala a kapely Špuntkvaně

Zpěvačka Jana Koubková je první dámou českého jazzu. Je i přední tuzemskou odbornicí na scat. Zpívá od svých šesti let – ve sborech, vokálních skupinách i sólově. Jako jazzová sólistka se prosadila v roce 1975 v Jazz sanatoriu Luďka Hulana. Prošla řadou různých stylů, od blues, swingu, latin, free až po world-ethno a fusion. V roce 1981 založila festival jazzových, bluesových a rockových zpěváků Vokalíza. Šest let působila na Pražské státní konzervatoři v oboru interpretace.

Zúčastnila se mnoha mezinárodních festivalů nejen v Evropě, ale třeba i na Kubě, v Africe nebo v Asii. Janě Koubkové se daří i jako skladatelce písní a filmové hudby. Má svůj pořad v rozhlase, píše fejetony, sloupky a poezii.

FOTO: Jana Koubková

Jana Koubková - 1 koubkováJana Koubková - 2_zpěvačka Jana Koubková_foto archiv Jany Koubkové_repro zdarmaJana Koubková - 3_Jana Koubková_první dáma českého jazzu_foto archiv Jany Koubkové_repro zdarmaJana Koubková - 4_Palác YMCA v ulici Na Poříčí 12_foto YMCA_repro zdarmaJana Koubková - 5 ymca+++++
Další fotky
Jana Koubková - 0 _zpěvačka Jana Koubková s hudebníkem Janem Kellerem _foto archiv Jany Koubkové_repro zdarma


Nepřehlédněte