Jana Fabiánová: Doma se cítím na jevišti, ať je kdekoliv

23.9.2019
Andrea Cerqueirová
Další fotky

Po sedmi letech jste se vrátila ze Spojených států. Jaká to je změna?

Na jednu stranu je to změna příjemná, protože jsem se vrátila domů společně se svým snoubencem, americkým producentem a kytaristou Dinem Bosem. Jsem také blíž své mamince, což je pro mě pochopitelně moc důležité. Na druhou stranu ale vnímám velký rozdíl v mezilidských vztazích a komunikaci. Po letech strávených v zahraničí asi víc vnímám, jak se lidé u nás k sobě často chovají hrubě. Obecně je zde bohužel stále tolerována verbální šikana, která se například projevuje tím, že se lidé posmívají a jeden druhého shazuje, možná proto, že mají pocit, že tím dosáhnou většího sebevědomí. To je ale podle mého názoru špatně a ani to není zapotřebí. Myslím, že Čechům chybí jediná věc, a to je zdravé sebevědomí, které je založeno na vědomí vlastní hodnoty.

Kde a s jakým repertoárem jste v Americe vystupovala?

Zpívala jsem hlavně v Los Angeles, San Francisku, zkrátka v Kalifornii. Měla jsem tam jazzovou kapelu, s níž jsem kromě klubových akcí vystupovala především na firemních gala večerech nebo narozeninách významných osobností, a od roku 2016 jsem frontmankou glam rockového projektu The Infinite Seas.

Jaké je tam publikum?

Řekla bych, že publikum je proměnlivé, tak jako u nás. Záleží na tom, co se sejde za lidi, co je za den. Pravděpodobnost, že většina publika je sama ze show byznysu, je v Los Angeles dost vysoká, což znamená, že je publikum často kritičtější.

Těšila jste se domů? Nebo kde se vlastně cítíte doma?

To víte, že jsem se těšila domů. Los Angeles je obrovská metropole, která i po letech působí docela neosobním dojmem. Doma se cítím ve společnosti svých blízkých, na místě až tak moc nezáleží, obecně ale musím říct, že doma se cítím na jevišti, ať je kdekoliv. Na jevišti mám zvláštní pocit bezpečí a radosti.

Před domácí publikum předstupujete s jazzovým repertoárem. Na co se můžeme těšit?

Z USA jsem si přivezla dva projekty. Prvním je projekt The Infinite Seas, za nímž stojí můj snoubenec, producent a skladatel Dino Bose. Je to sonická sci-fi sága plná sytých kytarových riffů a zasněných vokálů, která udělá radost hlavně milovníkům soundtracků k filmům Blade Runner či Tron Legacy. Jazzový program New Millennium Classics, který jsem si také přivezla, se skládá ze zbrusu nových jazzových melodií, které vznikly po roce 2000. Autorkami jsou chicagská jazzová celebrita Jeannie Tanner a členka Americké Grammy Toni Jannotta. Naši posluchači si tak mohou v evropské premiéře vychutnat krásné melodie v provedení vibrafonisty Radka Krampla, klavíristy Jiřího Růžičky, kontrabasisty Václava Kupky a perkusisty Jiřího Pěluchy, občas s námi hostuje také fantastická houslistka Helén RockHousle.

Cítíte se jako jazzová zpěvačka, nebo se nechcete uzavírat do škatulky a zazpíváte si i pop, skrze který vás někteří posluchači poznali?

Sama za sebe se cítím jako jazzová zpěvačka, a to proto, že jazz se mi zpívá nejsnadněji nebo lépe řečeno nejsvobodněji. Ale jelikož jsem také muzikálová herečka a mám velice ráda alternativní elektronickou a rockovou hudbu, ráda si zazpívám i tyto žánry. Z popové hudby mám asi nejradši balady, které zpíval George Michael, Prince či repertoár kapely Simply Red. Škatulky obecně neuznávám, připadají mi zbytečné a omezující.

Můžete představit spektakulární kabaretní CZech Cabaret Show, plnou nadaných umělců a akrobatů z České republiky i zahraničí, která bude mít premiéru již 16. prosince 2019 v Divadle Royal na Vinohradech?

CZech Cabaret Show pochází z dílny výjimečně talentovaného týmu a mně je obrovskou ctí být součástí tohoto jedinečného projektu. Režie se ujme herečka a režisérka Nikol Prokešová společně s režisérkou a producentkou Šárkou Šedivou, choreografii si vzal na starost Václav Kuneš společně s muzikálovou herečkou Felicitou Prokešovou. CZech Cabaret Show bude multižánrová stylizovaná show, která svou pestrostí nadchne diváka každé věkové kategorie. Propojí se zde divadelní výstupy s performery nového cirkusu a také se zpěváky, tanečníky a herci. To vše bude doplněno o videomapping, který je skvělou volbou právě do stylového prostoru, který by stejně jako show měl diváka také trochu šokovat. Tak jako má Paříž Moulin Rouge, měla by i naše krásná Praha pokračovat v tradici kabaretní show, která nás bude reprezentovat i v zahraničí.

Nezáleží, co je napsané v rodném listě, ale jestli si život umíte užít

Zajímáte se i o veřejné dění. Účastníte se kupříkladu akcí za dodržování lidských práv v Tibetu. Jaký k němu máte vztah?

K Tibetu mám hluboký vztah už od svých 13 let. Fascinují mě tibetská filozofie, výtvarné umění, kultura a jazyk. Měla jsem to štěstí, že jsem se do Tibetu v roce 2007 podívala a bohužel také na vlastní oči viděla, jak vypadá okupace. K Tibetu cítím silné pouto, ve Lhase jsem se cítila jako doma. Na druhou stranu bych ale měla dodat, že mi vadí porušování lidských práv kdekoliv na světě.

Je vám blízké buddhistické učení?

Ano, je mi velmi blízké a vděčím mu nekonečněkrát. K tibetskému buddhismu jsem se dostala ve svých 13 letech ve Švýcarsku, kde jsme tehdy bydleli. Jelikož jsem neměla nejlehčí dětství a měla spoustu otázek i traumat, tato praxe mi obrovsky pomohla snad na všech úrovních. Od té doby jsem se intenzivně věnovala studiu meditací, koncentrací a několika dalších propracovaných systémů, které tibetský buddhismus obsahuje. Oficiálně jsem buddhistický slib složila až v roce 2012 v Los Angeles.

Zajímáte se také o otázky životního prostředí. Jak se podle vás chováme k naší planetě? Proč to zašlo tak daleko?

Řekla bych, že se k naší planetě chováme, jako bychom měli v rukávu ještě nějakou další, náhradní Zemi. Připadá mi absurdní, že se považujeme za nejvyspělejší živočišný druh, a přitom nám zcela chybí pud sebezáchovy a instinktivní ochrana jediného životního prostředí, ve kterém jsme schopni přežít, čímž je tato planeta.
Myslím si, že to zašlo tak daleko, protože lidé ve vedoucích pozicích často postrádají normální úroveň empatie, díky níž by vnímali zodpovědnost vůči celku. Připadá mi, že se do vedoucích pozic čím dál více tlačí lidé, kterým chybí pocit sounáležitosti, lidé, kteří nejsou schopni vést korporace či vlády směrem k udržitelnému rozvoji a jde jim jen o okamžitý zisk na úkor druhých. Ochrana životního prostředí by podle mého názoru měla stát daleko nad všemi ostatními prioritami vlád všech zemí.

Letos vám vyšla kniha Krásně zdravá: Kompletní příručka pro vyrovnaný život, kde píšete o metodách, které vám pomáhají udržovat vyrovnanou náladu, zdraví i štíhlou postavu. Prozraďte nějaký fígl?

Jeden z mých nejdůležitějších poznatků, které jsem sama na sobě dlouhodobě vyzkoušela, je, že závislost na sladkém, která trápí většinu populace, se dá velmi snadno odstranit vyrovnáním pH vašeho organismu.

V knize jsou také popsány metody relaxace. Jaké například?

Již nějakých 15 let cvičím hatha jógu, která mi připadá jako ideální kombinace posilování a protahování svalů, posílení soustředění, prohloubení dechu a následné vědomé relaxace v jógových pozicích. Takováto aktivní relaxace působí velmi blahodárně, jelikož vědomě uvolňujete tělo, vaše mysl se soustředí na Teď a váš dech vám pomáhá tuto niternou relaxaci dále přenášet i do vašeho svalstva.

V anotaci knihy je uvedeno, že se v její části soustřeďujete na důležitý detox mezilidských vztahů i vztahu, který máme sami se sebou. V čem takový detox spočívá?

Ano, máte pravdu, toto téma je ale obsaženo tuším v několika kapitolách, takže je těžké shrnout to do pár vět. Řekla bych, že je důležité, aby si člověk nejprve zametl před vlastním prahem, co se týče svého charakteru a naučených vzorů chování, pak začal aplikovat neselektivní soucit a vážil si stejně sám sebe a všech kolem sebe. Z toho by pak měl vzejít zdravější vztah sama k sobě i ostatním, a tím pádem i zdravější komunikace.

FOTO: Jana Fabiánová

Jana Fabiánová - FOTO-ROZHOVOR-Doma-se-cítím-na-jevišti-ať-je-kdekoliv-The-Infinite-Seas-foto-Azlbeta-KopeckaJana Fabiánová - FOTO ROZHOVOR Doma se cítím na jevišti, ať je kdekoliv – Jana Fabianova a Dino Bose The Infinite Seas Semafor – foto Dušan DostálJana Fabiánová - FOTO ROZHOVOR Doma se cítím na jevišti, ať je kdekoliv – Czech cabaret – foto Lenka ChalupskaJana Fabiánová - FOTO ROZHOVOR Doma se cítím na jevišti, ať je kdekoliv – foto www.carlaboecklin.comJana Fabiánová - FOTO ROZHOVOR Doma se cítím na jevišti, ať je kdekoliv – JF Czech cabaret – foto Lenka Chalupska
Další fotky
Jana Fabiánová - FOTO ROZHOVOR Doma se cítím na jevišti, ať je kdekoliv – Křest knihy v Luxoru foto DusanDostalJana Fabiánová - FOTO ROZHOVOR Doma se cítím na jevišti, ať je kdekoliv – foto Irena ZlamalovaJana Fabiánová - FOTO ROZHOVOR Doma se cítím na jevišti, ať je kdekoliv – JF Czech cabaret foto Lenka Chalupska 2

Kniha je i o veganství. Stravujete se výhradně vegansky? Kde berete inspiraci na recepty?

Ano, Dino i já se stravujeme čistě vegansky, já už nějakých sedm let. Veganství není jen o stravě, je to životní postoj. Držitel Nobelovy ceny filozof Albert Schweitzer řekl: „Člověk nenalezne mír, dokud do svého kruhu soucitu nezařadí všechny žijící tvory.“ A inspirace na recepty je dnes naštěstí na internetu spousta.

Vaše maminka zpěvačka Naďa Urbánková nedávno oslavila osmdesátiny. Zazpívaly jste si?

Na jejích narozeninách jsme si nezazpívaly, ale my si spolu zpíváme tak nějak průběžně.

Na co se v následujícím období nejvíc těšíte?

Kromě zkoušení CZech Cabaret Show, což bude zároveň velká radost i velká dřina, se nejvíc těším na naši svatbu. My jsme tak jako tak nerozlučný pár a nejlepší kamarádi, ale krásná oslava nás teprve čeká. Těším se a taky trochu bojím, protože tuším, že asi neudržím slzy. Takové životní štěstí jsem totiž nečekala.

 

Jana Fabiánová (*1979)

Česká zpěvačka a herečka. Profesionálně se věnuje hudbě od roku 2003, kdy se stala vítězkou televizní soutěže Rozjezdy pro hvězdy a poté také Objevem TV Nova Český slavík 2003. Vydala čtyři sólová alba, z toho poslední dvě jazzová. V roce 2010 zvítězila spolu s Radkem Kramplem s jazzovým projektem Yogi Rulez v celoroční soutěži Startér na českém rádiu Wave. Mezi lety 2011 až 2018 žila a vystupovala v Los Angeles, kde za přínos kultuře obdržela Zelenou kartu. S projektem The Infinite Seas v USA získala v roce 2017 nominaci na cenu Hollywood Music in Media Awards v kategorii Alternativní rock. V roce 2018 s projektem zvítězili na hudebních cenách Akademia Music Awards a Clouzine International Music Awards. Od roku 2014 je Jana Fabiánová hlasující členkou americké Grammy. Nyní se po sedmi letech vrací na evropskou scénu s novým jazzově laděným repertoárem od současných amerických skladatelek Jeannie Tanner a Toni Jannotta.Nepřehlédněte