Nezáleží, co je napsané v rodném listě, ale jestli si život umíte užít

4.9.2019
Andrea Cerqueirová

Nedávno jsem byla na třech vašich koncertech. Jako byste s kapelou Amsterdam chytla nových dech…

Je to pravda, vrátila jsem se ke svým rockovým kořenům a moc mě to baví. Spolupráce s kapelou Amsterdam mě znovu „nakopla“, koncerty si užívám na sto procent!

Vaše nové turné je postaveno především na rockových písničkách Oty Petřiny, s kterými jste začínala. Dokonce jste na sociální síti vyzvala posluchače, aby napsali, kterou by chtěli znovu slyšet. Jaké tipy se vám sešly?

Teprve potom, co jsem si po letech znovu poslechla všechna čtyři CD, která jsme s Otou natočili, poznala jsem, jak je nadčasový a geniální. Výběr fanoušků se skoro trefil do výběru mého, takže jsme ke stávajícím „evergreenům“ jako Motorest, Exploduj nebo Jámy přidali Kaleidoskop, Ráno ráno a další…

FOTO: Petra Janů

Petra Janů - Nezáleží, co je napsané v rodném listě, ale jestli si život umíte užít – foto archiv Petry Janů – úvodníPetra Janů - Nezáleží, co je napsané v rodném listě, ale jestli si život umíte užít – foto archiv Petry Janů 1Petra Janů - Nezáleží, co je napsané v rodném listě, ale jestli si život umíte užít – foto archiv Petry Janů 2Petra Janů - Nezáleží, co je napsané v rodném listě, ale jestli si život umíte užít – foto s kapelou Amsterdam – foto archiv Petry Janů 3Petra Janů - Nezáleží, co je napsané v rodném listě, ale jestli si život umíte užít – foto archiv Petry Janů 4

Rockový háv dostaly i vaše písničky z „popové éry“. Jak lidé reagují?

Skvěle, nezáleží na tom, co je napsané v rodném listě, ale na tom, jestli si život umíte užít.

Vaše relativně nové album Blázni obsahuje šest nových a tři starší písničky. Je tam i skladba Petra Jandy a Evžena Satrana Všední dny, která kdysi neprávem trochu zapadla. Její nové aranžmá je dechberoucí…

Protože je to silná, neprávem zapomenutá písnička. Myslím, že kdyby ji dnes slyšel Petr Janda, byl by hodně spokojen.

V nové písničce Slzy ve vaně zpíváte o tom, že přes úsměv na tváři máte také slabé chvíle, které si vybrečíte doma. Jak vám pomáhá hudba?

Muzika mě vždycky dostala ze všech trablů a smutků, jsem za to vděčná. Je to skvělé antidepresivum (úsměv).

O vánoční Písni o poutnících jste řekla, že se vám líbí i proto, že není prvoplánová, má ale text náročný na zapamatování. Už jste se jej naučila?

Jasně, už loni na vánoční turné, ale byla to fuška. Roman Šteffl píše sice krásné texty, ale když se je mám učit, mám chuť mu fyzicky aspoň trochu ublížit (smích). Třeba text v písni Slova je na zabití (smích).

Zpěvačka Petra Janů vzkazuje: „Nejsem ani vážně nemocná, ani se nerozpadám!“

Mluvíte textařům do textů? Jak je podle vás pro písničku text důležitý?

Minimálně, mám to nastavené jednoduše líbí-nelíbí…

Muzikantům z vaší kapely se písničky povedly. Skládají dál? Můžeme se v budoucnu zase těšit na vaše nové rockové cédéčko?

Dnes vydává cédéčko jenom šílenec, ale nebráním se nějakému fajn singlu nebo videoklipu.

Na koncerty jezdíte novým autem. Podle čeho jste ho vybírala? Baví vás řídit?

Je to můj čtvrtý Tiguan, je spolehlivý, pohodlný a mám ho ráda. Jmenuje se Bobík jako každé moje auto. A jezdím s ním nejenom na koncerty, ale i na svou jihočeskou chalupu, na nákupy. Zkrátka všude a už jsme si s Bobíkem na sebe hooodně zvykli (úsměv). 

Jak trávíte léto?

Prázdniny jsou pomalu u konce. Trávila jsem je vesměs v jižních Čechách na chalupě, tu a tam jsem vyjela koncertovat, ale jinak jsem se snažila i odpočívat a také měla mnoho návštěv. Teď si však dopřeji týden úplného volna, kdy odjedu s kamarádkami Veronikou a její úžasnou dcerou Adélkou na řeckou Lefkadu. Jezdím tam řadu let a pořád mě to tam baví.

Jaká jsou vaše oblíbená místa kolem Prahy?

Jestli jsou jižní Čechy okolí Prahy, tak je mám nejradši (smích).

Petra Janů nakrmila žirafy, rozhodla se pro adopci a odjela na dovolenou!

Co byste popřála našim čtenářům?

Hlavně buďte zdraví a rozčilujte se jen nad věcmi, které můžete ovlivnit. Mám vás ráda!

Petra Janů (1952)

Jedna z nejpopulárnějších českých zpěvaček, trojnásobná Zlatá slavice, která svou uměleckou dráhu započala v roce 1972, kdy vystupovala v divadle Semafor. Od roku 1977 zpívala se skupinou Pro-rock, vydala čtyři rocková alba s hudebníkem Otou Petřinou. Ve druhé polovině 80. let přešla lehce z rocku do popu, nazpívala několik úspěšných alb a mnoho hitů (Moje malá premiéra, Už nejsem volná, Říkej mi apod.). Později vystupovala v muzikálech nebo nazpívala písně amerického skladatele George Gershwina. Léta spolupracovala s kapelou Golem. Nelze ji zařadit do škatulky. V letech 2014 a 2015 absolvovala dvě veleúspěšná turné s Věrou Špinarovou, při druhém začala její současná spolupráce s kapelou Amsterdam, s níž se vrátila k rockovým začátkům, mnohé písně získaly nové aranžmá. Koncertuje a rozhodla se přijmout návrh kapely k natočení autorského CD Blázni, které vyšlo v roce 2017.Nepřehlédněte