Janoušek je ve vězení. Pátrala po něm policie

22.7.2021
Redakce

Kvůli opožděnému nástupu do vězení vydal na Romana Janouška Krajský soud v Brně příkaz na jeho dodání do nejbližší věznice. A na základě toho po něm policie vyhlásila pátrání. Podle jeho advokáta Trojana to ale nebylo potřeba. „Zdůrazňuji, že klient se nijak nevyhýbá povinnosti nástupu do výkonu trestu. V posledních dnech absolvoval specializovaná zdravotní vyšetření. Poté byla Vězeňská služba informována a bylo dohodnuto, že klient řádně a dobrovolně nastoupí k výkonu trestu,“ sdělil v reakci na soudní příkaz Trojan. Podle jeho slov Janouškovi nebylo doručeno rozhodnutí Vrchního soudu v Olomouci a v souladu se zákonem plánoval hned po převzetí rozhodnutí Vrchního soudu v Olomouci nastoupit výkon trestu. „Zprávám o vydání příkazu k dodání do výkonu trestu nerozumím,“ doplnil advokát.

Krajský soud v Brně na konci dubna prodloužil Janouškovi o další dva roky přerušení výkonu trestu, a to ze zdravotních důvodů. Proti tomuto usnesení podal stížnost státní zástupce a Vrchní soud v Olomouci o ní v neveřejném jednání rozhodl koncem června. Pobyt ve věznici, kam je Janoušek zařazen, není podle rozhodnutí olomouckého soudu vzhledem k tamní zdravotní péči rizikový.

Janoušek si má odpykat 4,5 roku vězení za to, že v opilosti autem srazil ženu a od nehody ujel. Výkon trestu se mu ze zdravotních důvodů na jeho žádost přerušuje opakovaně, naposledy loni na jaře o rok. Za mřížemi dosud strávil zhruba rok a čtvrt.

Podle lékařských posudků Janoušek trpí nevyléčitelnou nemocí a při chůzi se musí opírat o francouzskou hůl. Po operaci mozku má podle lékařů v hlavě implantát, který by se pohybem mohl uvolnit a Janouška tak zabít. V době přerušení trestu ho ale sledování nařízené pražským vrchním soudem zastihlo na plovárně, na kole nebo v galerii. Server Seznam Zprávy letos zveřejnil fotografie z přelomu let 2019 a 2020, na nichž se Janoušek bez hole pohybuje na zasněžených svazích rakouských Alp.

ČTK/jikNepřehlédněte