• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Jasným vítězem Studentských voleb jsou Piráti

  5.10.2017

  České politické vody by podle výsledků letošních Studentských voleb ovládli Piráti s velkým náskokem před druhým ANO 2011 a třetí TOP 09. Pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do sněmovny překonalo celkem sedm politických stran, hnutí a koalic, které kandidují v letošních řádných volbách. Svůj hlas odevzdalo 40 068 středoškoláků z celé České republiky – nejvíce škol se zapojilo v Praze a Středočeské kraji.

  Na téměř třech stovkách škol proběhly 3. a 4. října Studentské volby. Středoškoláci ve věku od 15 let tak i letos dostali možnost seznámit se s principy zastupitelské demokracie a volebním systémem České republiky. I to je totiž podle organizátora projektu, kterým je vzdělávací program Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni, jeden z cílů konání Studentských voleb.

  FOTO: Studentské volby 2017

  Studentské volby 2017 - Studentské volby 2017_foto_Káča Suchá, Oliver Kamm, Jožo Rabara (5)Studentské volby 2017 - Studentské volby 2017_foto_Káča Suchá, Oliver Kamm, Jožo Rabara (4)Studentské volby 2017 - Studentské volby 2017_foto_Káča Suchá, Oliver Kamm, Jožo Rabara (3)Studentské volby 2017 - Studentské volby 2017_foto_Káča Suchá, Oliver Kamm, Jožo Rabara (2)Studentské volby 2017 - Studentské volby 2017_foto_Káča Suchá, Oliver Kamm, Jožo Rabara (1)
  Další fotky
  Studentské volby 2017 - Studentské volby 2017

  To hlavní, o co se však již tradiční projekt snaží, je přispět k aktivnímu, zodpovědnému a sebevědomému občanství budoucích prvovoličů. „V neposlední řadě je jejich cílem také zvýšit účast prvovoličů a mladých lidí v řádných volbách. Na přípravu, průběh a zveřejnění výsledků nemá vliv žádný politický subjekt,“ dodává organizátor.

   

  Školy vzaly volby vážně. Zhlédněte promo video na studentské volby pro Gymnázium Šumperk.
  (www.youtube.com)

  Levice u studentů propadla

  Naprosto jasným vítězem Studentských voleb 2017 se stala Česká pirátská strana, když získala téměř čtvrtinu všech odevzdaných hlasů (24,52 %). Hnutí ANO 2011, které aktuálně vévodí všem žebříčkům volebních preferencí, sice skončilo na druhém místě s obrovským odstupem od vítěze (11,88 %) a jen drobným rozdílem od třetí TOP 09 (11,75 %).

  Do sněmovny by studenti poslali ještě další čtyři politické subjekty. Pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do dolní komory parlamentu překročila ještě Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury (7,76 %), Strana Zelených (6,33 %), ODS (6,14 %) a z hlediska celostátních průzkumů volebních preferencí překvapivě i SPORTOVCI (5,21 %).

  I letos se tak potvrdilo, že zdejší levicové strany mladé lidi příliš nepřitahují. Volby ovládla politická uskupení pohybující se od zprava do středu poltického spektra s drbnou výjimkou Strany Zelených, která je obvykle řazena na levý střed. Současní zástupci levice v poslanecké sněmovně však totálně propadli. V pomyslném souboji těchto levicových stran je hlavním poraženým ČSSD, která získala od studentů jen celkem 995 hlasů (2,48 %) zatímco komunisté 1320 (3,29 %).

  Kompletní výsledky ZDE

  Část hlasů propadlo studentské recesi

  Výsledky všech předchozích studentských voleb se v mnohém velmi odlišovaly od výsledků řádných celostátních voleb. Ostatně jedná se o hlasy části jedné voličské skupiny. Politickým stranám však mohou přinést i cenné informace o jejich voličském potenciálu u nejmladší generace voličů, resp. budoucích voličů, které mohou brát v potaz během následujícího volebního období. Vždyť i o hlasy současných středoškoláků budou za 4 roky politické strany svádět lítý boj.

  „Výsledky Studentských voleb bude možné za pár týdnů srovnat s výsledky voleb reálných. Je jisté, že se budou výrazně lišit. Zároveň ale to, jak „nanečisto“ volili studenti, zřejmě naznačuje určitý trend ve vývoji voličských preferencí,“ potvrzuje ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách Karel Strachota, který projekt Studentských voleb před sedmi lety inicioval.

  Středoškoláci jdou volit, začaly Studentské volby 2017

  Podle Karla Strachoty, který zjišťoval nálady ve školních volebních místnostech, vzala volby většina studentů velmi vážně. Část hlasů ale zřejmě propadla studentské recesi. „Od vyučujících a na základě návštěv škol víme, že stejně jako v minulosti přistupovala většina žáků k volbě zodpovědně, část náctiletých stranu vybírala a volila z recese,“ konstatoval Karel Strachota. Nakolik tento faktor ovlivnil konečné výsledky, lze jen spekulovat.

     Nepřehlédněte