Jičín chce v zámeckém parku Lavičku Václava Havla. Dagmar Havlová ráda souhlasí

12.10.2021
Fefík

Myšlenka pořídit Lavičku Václava Havla a tím si připomenout tuto mimořádnou osobnost vzešla ze zasedání zastupitelstva města Jičína v březnu 2021. Zastupitelé záměr schválili napříč politickým spektrem.

Otázka umístění lavičky byla diskutována po několik měsíců. Probírala se na úrovni Rady města, Komise pro cestovní ruch a Komise kulturní. Bylo zvažováno estetické hledisko, otázka každodenního provozu a také možná kolize s podzemními sítěmi.

Tímto způsobem se počet lokalit zúžil na finální tři, které postoupily do veřejné ankety. V té jednoznačně zvítězilo umístění do dolní části Zámeckého parku při severovýchodním rohu hradební zdi. Ankety se celkem zúčastnilo 170 respondentů, z nich 93 hlasovalo pro zmíněné místo.

Ve svahu pod Zebínem se opět usadí pomník saského vojáka z prusko-rakouské války

 

Rada města poté pověřila starostu města Jana Malého, aby oslovil nadaci Vize 97. Každá Lavička Václava Havla totiž podléhá schvalovacímu procesu. Za nadaci Vize 97 odpověděla přímo Dagmar Havlová: „S radostí udělují souhlas s instalací Lavičky Václava Havla v krásných zahradách valdštejnského zámku v centru Jičína. Nechť lavička připomíná nejen osobnost mého manžela, jeho myšlenky, ale také svobodu, které je třeba si vážit, a demokracii, o níž je nutné se starat. Kéž evokuje smýšlení o vyšších cílech a hodnotách, které přetrvávají lidskou existenci. Přála bych občanů i návštěvníkům Jičína, aby pro ně nové místo bylo inspirující, aby je podněcovalo k vyjádření i naslouchání myšlenek a názorů, k setkávání a toleranci.“

Dodavatelem autorského díla bude firma Petr Mader se sídlem v Novém Boru.

Zdroj: Jan Jireš, tiskový mluvčí města Jičín


Témata:

Nepřehlédněte