• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Jihlava opraví další historické domy

  11.5.2024
  Simona Knotková

  Po úspěšném dokončení opravy Stříbrného domu chce Jihlava pokračovat v obnově dalších historických nemovitostí.

  Příští rok by se mohlo začít pracovat na dalších třech domech v centru města. Odhadovaná cena jejich oprav je přes 100 milionů korun, řekli novinářům zástupci jihlavské radnice. Rekonstrukce Stříbrného domu vyšla na 80 milionů korun, radnice ho slavnostně otevře 15. května.

  Jedním z domů připravených k opravě je dům Matky Boží 35. Vzniknout by v něm měla zážitková expozice představující život jihlavských obyvatel v 19. století, řekl náměstek primátora Martin Laštovička (KDU-ČSL). Oprava v předpokládané ceně 35 milionů korun by měla začít příští rok zjara. Kromě toho chce město ve stejné době začít za 25 až 30 milionů korun opravovat Bránu Matky Boží.

  „Zároveň se v tuto chvíli bavíme i o rekonstrukci (domu) Masarykovo náměstí 18,“ dodal primátor Petr Ryška (ODS). Odhadované náklady jsou asi 50 milion korun. Dům chce město využít pro spolkový život ve městě. Sídlit by v něm mohly i dětské skupiny, případně v něm město vybuduje nové učebny základní umělecké školy nebo byty.

  Stříbrný dům začalo město opravovat na konci roku 2021, jeho vlastníkem je od roku 1907. Na opravu získala radnice 39 milionů z takzvaných norských fondů. Historická stavba v památkové rezervaci bude po otevření sloužit veřejnosti. Vrátí se do ní čajovna, jeho součástí bude expozice s kopiemi unikátních nálezů vyzvednutých při opravě z jímky ve dvorním traktu. Našlo se v ní vybavení středověké mincovny. „I proto byl dům zpětně pojmenovaný jako Stříbrný,“ dodal Laštovička. V domě bude sídlit také městská organizace Brána Jihlavy nebo Centrum dokumentárních filmů. Jeho součástí bude i společenský sál nebo apartmán určený pro mimořádné návštěvy města.

  Rekonstrukci nejen Stříbrného domu se bude věnovat odborná konference Architektura obnovy. Uskuteční se 16. a 17. května. Vystoupí na ní i autor návrhu opravy Stříbrného domu Marek Štěpán, archeolog Šimon Kochan nebo norská architektka Anne Carlsenová. Program pro veřejnost spojený se slavnostním otevřením domu bude od 17. do 19. května.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte