Jihočeský kraj chce udržet mladé lidi na venkově. Přispěje na přípravu výstavby obecních bytů

3.9.2021
Jiří Bydžovský

„Chceme v našem regionu udržet mladé lidi. A nabídnout jim zde dostupné bydlení je podle nás účinná cesta, jak toho dosáhnout. Pokud se ukáže, že je o tento typ bydlení mezi mladými zájem, rádi bychom v podpoře výstavby obecních bytů pokračovali,“ uvedl jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS).

O správnosti tohoto kroku je přesvědčen i náměstek hejtmana František Talíř (KDU-ČSL). „Ceny bydlení stoupají do astronomických výšin a pro mladé rodiny je nereálné získat v dohledné době vlastní bydlení. Obce mají nyní jedinečnou možnost nastartovat výstavbu vlastních bytů a udržet tak na vesnici právě mladé lidi,“ nastínil Talíř.

Podle krajského radního Jana Bartošky je  krize dostupnosti bydlení pro normálně vydělávající lidi časovanou bombou. „ Je třeba zajistit, aby se v Česku více a rychleji stavělo a vlastní či nájemní bydlení bylo dostupné jak pro mladé lidi, tak pro rodiny nebo seniory,“ řekl Bartošek.

Pavel Hroch (Jihočeši 2020), náměstek hejtmana pro venkov, dodal, že jihočeské obce by neměly primárně fungovat jako skanzen pro turisty, ale být kvalitním místem pro soužití všech generací. „Pokud chceme jihočeský venkov zachovat v takové podobě, jak jej známe a jak jej máme rádi, musíme se hlavně postarat o to, aby zde žili lidé. A udržet na vsi mladé lidi je čím dál těžší“.

Hodnotící komise podpořila v rámci dotačního programu s názvem Podpora přípravy projektové dokumentace výstavby obecních bytů celkem dvacet žádostí. Mezi obce rozdělí osm milionů korun.

Zdroj: vzNepřehlédněte