Jihočeský kraj chystá dotační program pro nové lékaře. Chce zajistit dostupnou zdravotní péči

15.9.2021
Jiří Bydžovský

„Důležité je přivést lékaře tam, kde je snížená dostupnost zdravotní péče a vytvořit podmínky pro to, aby zde zůstali déle než pět let. Pracovali tu a našli tady spokojený profesní i rodinný život. Lékaři častěji provozují péči ve větších městech, což u rozlohou velkých krajů, jako je Jihočeský, vede k tomu, že pokrytí lékařskou službou není ideální,“ vysvětlil jihočeský hejtman Martin Kuba /ODS/.

VZP ČR s kraji spolupracuje, ale nikde zatím neřešila dlouhodobou systematickou podporu nových lékařů. „Absolutně jsme tuto iniciativu přivítali. Jsme připraveni informovat kraj o situaci, kterou mapujeme, jak je zdravotní péče v kraji dostupná,“ řekl Zdeněk Kabátek, ředitel VZP a dodal, že pojišťovny jsou  smluvními partnery pro lékaře a jako plátci tak budou součástí výběrových řízení a mohou pomoci nastavit na míru úhradové mechanismy i s případnou speciální nadstavbou či bonifikací.

Motivační dotace pro jednoho doktora bude 600 000 Kč, z čehož by kraj první rok vyplatil 400 000 Kč a druhý a třetí rok po sto tisících. K tomu uhradí náklady spojené s bydlením ve výši 900 000 Kč na pět let, měsíčně tedy 15 tisíc korun. „Jde nám o to, že ten člověk tady musí aspoň pět let zůstat. Jsme připraveni jim poskytnout finanční částku, pokud do Jihočeského kraje přijdou, a pět let jim hradit náklady s bydlením, aby to bylo bydlení pro celou rodinu. Jde nám o to, aby se tu ti lidé zasídlili, aby tady zůstali,“ dodal Kuba.

Zdroj: vzNepřehlédněte