Jihočeský kraj žádá obce, aby omezily akce, senioři by měli omezit kontakty

24.11.2021
Jiří Bydžovský

Jihočeský kraj vyzval seniory, aby příštích deset dnů zásadně omezili své kontakty. Jihočeské obce mají omezit adventní akce. Stát by měl podle kraje připravit legislativní rámec, aby šlo omezit konání akcí v jižních Čechách. Důvodem je, že se zhoršuje covidová pandemie. Na jihu Čech zatím  nehrozí, že by se museli pacienti s koronavirem převážet do jiného regionu.

„Zátěž jihočeských nemocnic kontinuálně stoupá a v budoucích dnech můžeme očekávat zvyšující se zátěž. Přijali jsme opatření, aby se situace zklidnila,“ řekl Martin Kuba/ODS/ hejtman Jihočeského kraje.

O opatřeních dnes rozhodl krizový štáb kraje. Kuba vyzval zejména seniory, aby příštích deset dní zásadně omezili své společenské, pracovní i rodinné kontakty. „Čelíme variantě delta, která je tak extrémně rychle přenosná, že omezení kontaktů a dodržování opatření vás může ochránit od toho, abyste se nenakazili,“ řekl hejtman. Senioři nad 65 let tvoří podle něj na jihu Čech většinu hospitalizovaných s covidem, je jich 290 ze 402 všech hospitalizovaných.

Krizový štáb  vyzval starosty měst a obcí, aby zásadně omezili veřejné akce, přípravy adventních trhů a společenských akcí. Podle Kuby je velmi složité na nich dodržovat hygienická opatření. „ Jde o apel. Nic se nezakazuje,“ řekla ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová .

Kraj také vyzval ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha /za ANO/ a hlavní hygieničku ČR Pavlu Svrčinovou, aby okamžitě připravili legislativní opatření, podle nichž bude možné omezit konání akcí v Jihočeském kraji. Když budou hygienici rozhodovat, zda akce rušit, a Česko nebude v nouzovém stavu, je to komplikované, i s ohledem na možné kompenzace organizátorům.

V jihočeských nemocnicích je 402 pacientů s koronavirem, o sedm více než v úterý. Na lůžkách JIP a ARO leží 51 lidí s covidem. Nejvíc hospitalizovaných má českobudějovická nemocnice, kde je 184 pacientů.

Zdroj:čtk


Témata:

Nepřehlédněte